Chlamydia

Temat zawiera 0 odpowiedzi, i ma 1 odpowiedź, ostatnio zaktualizowany przez Profile photo of Monika Monika 10 lat, 6 miesięcy temu.

Oglądasz 1 post (of 1 total)
  • Autor
    Posty
  • #680
    Profile photo of Monika
    Monika
    Widz

    Chlamydia trachomatis jest patogenem wywołującym wiele schorzeń w obrębie narządów płciowych człowieka (ryc. 1), przy czym zachorowalność w znacznie większym stopniu dotyczy kobiet. Zakażenia chlamydiowe występują powszechnie na całym świecie, a w Europie i Ameryce Północnej jest to najczęstsza choroba bakteryjna przenoszona drogą płciową. Zakażenie ma zazwyczaj postać skapoobjawową i często długi przebieg

    OBJAWY
    Obecne mogą być upławy, o charakterze od wodnistego do ropnego, co uzależnione jest od stopnia reakcji organizmu na chorobę. W ciężkich postaciach dochodzi do powstania stanu zapalnego szyjki macicy, który wyglądem przypomina zainfekowaną nadżerkę.
    Chlamydia jest istotnym czynnikiem chorobotwórczym, który musi być wzięty pod uwagę w diagnostyce przewlekłych zapaleń miednicy mniejszej. Formujący się w zatoce Douglasa galaretowaty wysięk prowadzi do wytworzenia zrostów około jajowodowych oraz zamknięcia jajowodów. Proces ten jest istotną przyczyną niepłodności. W czasie porodu może zajść do zakażenia noworodka, który najczęściej cierpi z tego powodu na zapalenie spojówek.
    Niektórzy badacze wskazywali na chlamydię, jako na jeden z czynników etiologicznych powstawania raka szyjki macicy. Oprócz tego chlamydia powoduje nawracające zapalenie pęcherza.

    DIAGNOSTYKA Chlamydia jest bardzo łatwo rozpoznawalna pod mikroskopem, zabarwiona specjalnym preparatem.
    Dobre wyniki na wykrywanie tej bakterii ma metoda MCoy’a, gdzie wymaz z szyjki poddawany jest hodowli ułatwia to po leczeniu wykrycie czy infekcja jest wyleczona.

    LECZENIE
    Tetracyklina 500 mg co 6 godz przez 2 tygodnie U pacjentek ciężarnych, z powodu niebezpieczeństwa uszkodzenia wątroby płodu tetracykliną, preferowana jest terapia erytromycyną. Bardzo często stosowanym lekiem jest doxycyklina, jeśli te leki sa nieskuteczne można zastosować dopochwowo klindamycyna- w postaci leku o nazwie dalacin. Stosuje się również azytromycyne, ale z powodu wysokiej ceny rzadko w Polsce stosowana.

    Zdarzają się nawroty tej choroby, raz przebyta infekcja nie daje ochrony immunologicznej.
    Obniżający się u starszych pacjentów odsetek infekcji chlamydiowych w obrębie narządów płciowych nie może być wynikiem tylko mniejszej aktywności płciowej. U części kobiet zauważono wysoka ilość przeciwciał w klasie Igg przeciwko chlamydii.

    Ostre zapalenie przydatków jest najczęstszym poważnym powikłaniem chorób bakteryjnych przenoszonych drogą płciową i jest wywołane na drodze wstępującej z pochwy i szyjki macicy do jamy macicy, jajowodów i otaczających tkanek. Czynniki determinujące proces wstępowania zakażenia do wyższych pięter dróg rodnych nie są znane, ale wydaje się, że występują u 20% kobiet z zakażeniem chlamydiowym szyjki macicy

    Chlamydia a niepłodność jajowodowa

    Od ponad wieku znany jest wyraźny związek pomiędzy infekcjami przenoszonymi drogą płciową, ostrym zapaleniem przydatków a niepłodnością pochodzenia jajowodowego

    CIĄŻA EKTOPOWA
    Nieprawidłowości w obrębie jajowodów powstające w następstwie objawowego bądź „niemego” ostrego zapalenia przydatków obejmują spłaszczenie fałdów błony śluzowej i zwyrodnienie komórek wydzielniczych nabłonka. Zmiany takie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.
    U kobiet z przebytym zakażeniem chlamydiowym ryzyko rozwoju ciąży ektopowej wzrasta dwukrotnie, jednocześnie u ponad 50% pacjentek z ciążą ektopową występują przeciwciała przeciwchlamydiowe.

    Co do wyboru leczenia to zawsze decyduje lekarz. Badanie kosztuje około 40 zł i można je spokojnie zrobić a laboratoriach mikrobiologicznych.


Oglądasz 1 post (of 1 total)

Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki