Filmy o niepłodności

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
Kobieta jedząca popcorn.

Jak wiemy, filmy mogą mieć działanie terapeutyczne. Pomóc w zrozumieniu problemu, zaakceptowaniu go, nauczeniu się rozmowy na jego temat. Czasami także – pomagają się z nim uporać. Podsuwają rozwiązanie, pokazują, jak z podobną sytuacją poradzili sobie inni.

Przedstawiamy kilka produkcji, których głównym tematem jest problem niepłodności, ukazany jednak z różnych perspektyw.

ŻYCIE PRYWATNE  (2018)

Na początek najświeższa propozycja – amerykańska produkcja z 2018 roku, wyreżyserowana przez Tamarę Jenkins. Małżonkowie – Rachel i Richard to spełniona zawodowo para po 40-tce. Jedyne, czego im brakuje do pełnego szczęścia, to dzieci. Niestety, wszelkie procedury medyczne zawodzą: poczynając od inseminacji, przez in vitro, aż po in vitro z udziałem komórki jajowej od obcej kobiety.

Film pokazuje, jak wiele jesteśmy w stanie znieść, by doczekać się upragnionego rodzicielstwa. Nie kryje także smutnej prawdy – tej, że wieloletnie starania często odzierają z ludzkiej godności.

MAYBE BABY (2000)

Wydawałoby się, że mają wszystko: są młodzi, odnoszą zawodowe sukcesy, nie narzekają na brak pieniędzy ani atrakcyjności, nadal są w sobie zakochani. A jednak jest coś, czego mieć nie mogą – mimo braku medycznych przeciwwskazań. Sam i Lucy od dawna bezskutecznie   starają się o dziecko. Na początku próbują delikatnych „wspomagaczy” – masaży z olejkami aromatycznymi, chińskiej akupunktury czy egzotycznych afrodyzjaków. W końcu decydują się na in vitro, oddając się w ręce najlepszych specjalistów. Niestety, i to rozwiązanie zawodzi. Pojawiają się problemy w pracy, frustracja, drobne sprzeczki, wreszcie na horyzoncie staje inny mężczyzna.

Czy para wyjdzie zwycięsko z tej próby? Czy miłość naprawdę zwycięży wszystko…? Czy w dalszą drogę pójdą już we trójkę?

JUŻ JESTEM (2011)

Film ukazuje szczęście ludzi, którym – dzięki in vitro – udaje się zostać rodzicami, ale też dramaty osób zmagających się z kolejnymi bezskutecznymi zabiegami. Anna i Dariusz – dzięki zastosowaniu procedury  in vitro zostali rodzicami Franka. Teraz, wspólnie z innymi parami, działają w stowarzyszeniu walczącym o upowszechnienie tej metody i możliwość jej refundowania. Karolina i Darek nadal, już od wielu lat, bezskutecznie starają się o dziecko. Beata to mama dwóch dziewczynek, która zdecydowała się zostać surogatką. Po porodzie nie potrafiła jednak pogodzić się z myślą o utracie dziecka i walczy o jego odzyskanie.

Film pokazuje nie tylko problem niepłodności. Jest także dowodem na to, że prawo nie nadąża za zmianami społecznymi, a sędziowie nie mają pojęcia o tym, jak rozstrzygać w trudnych i nowych dla siebie sprawach.

Kopieta oglądająca film na laptopie.

VEGAS BABY (2016)

Jeszcze inne spojrzenie na problem niepłodności i ciekawy sposób ukazania jego skali. Film przedstawia portrety par, które z różnych przyczyn nie mogą doczekać się upragnionego dziecka. Niestety, nie stać ich na kosztowne zabiegi medyczne, w związku z czym decydują się wziąć udział w kontrowersyjnym konkursie internetowym, zorganizowanym przez lekarza z Las Vegas. Konkursie, w którym nagrodą jest – bezpłatny zabieg in vitro.

Reżyserka filmu – Amanda Micheli, to laureatka Oscara. Zdecydowała się nakręcić Vegas  Baby, by wesprzeć pary starające się o dziecko i edukować społeczeństwo w tym temacie.

LUDZKIE DZIECI (2006)

I jeszcze inna perspektywa. Trzeba przyznać, dość zaskakująca. Rok 2027. Ponura wizja przyszłości, w której ludzie utracili zdolność reprodukcji. Świat pogrążony jest w chaosie wojen – religijnych, domowych i terrorystycznych. Względny pokój    panuje jedynie w totalitarnej Wielkiej Brytanii. Co gorsza, od 2009 roku, z nieznanych nikomu przyczyn,  kobiety przestały zachodzić w ciążę – od 18 lat na ziemi nie narodziło się ani jedno nowe dziecko! Theo Faron – były aktywista, spotyka na swojej drodze uznaną przez rząd za terrorystyczną grupę The Fishes. Jak się okazuje, jej członkowie dotarli do pierwszej od wielu lat ciężarnej kobiety, Theo zaś – został wyznaczony do jej ochrony. Od tej chwili przyszłość ludzkości jest w jego rękach.

Nietypowy pomysł na film. A czy dobry? Oceńcie sami.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki