Faza lutealna – ważna w planowaniu ciąży

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
owulacja

Cykl miesięczny kobiety dzieli się na cztery różne fazy. Jedna z nich to faza lutealna, która wiąże się z większą ilością progesteronu w organizmie. Kiedy zaczyna się i kończy? Jaki ma wpływ na planowanie ciąży?

4 fazy cyklu

Wiedza na temat własnego cyklu miesięcznego jest podstawowa dla każdej kobiety. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy wspólnie z partnerem starają się o dziecko. Oczywiście kluczowe są dni płodne, ale warto wiedzieć nieco więcej.

Cztery fazy cyklu to:

  1. Menstruacja, czyli faza krwawienia miesiączkowego – pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki.
  1. Folikularna – inaczej nazywana pęcherzykową. W tym czasie błona śluzowa, która podczas menstruacji złuszcza się i jest usuwana wraz z krwią, intensywnie się odnawia. Tym sposobem przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Dojrzewa także Pęcherzyk Graafa.
  1. Owulacyjna – to kulminacja całego cyklu. Pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia komórkę jajową, co oczywiście sprawia, że w tym okresie szanse na zajście w ciążę są największe.
  1. Lutealna – jej przyjrzymy się nieco bardziej szczegółowo poniżej.

Faza lutealna – na czym polega?

Faza lutealna (nazwa pochodzi od luteiny, czyli barwnika znajdującego się w warstwie ziarnistej jajnika) ostatnia z czterech faz cyklu miesiączkowego kobiety. Inaczej można ją nazwać fazą ciałka żółtego lub progesteronową. Zwykle trwa od 10 do 16 dni, co czyni ją najdłuższą spośród czterech faz.

Zachodzi tak zwana luteinizacja, czyli proces podczas którego pęcherzyk jajnikowy zmienia się w ciałko żółte (to w zasadzie to, co pozostało z Pęcherzyka Graffa). Hormonem, który gra pierwsze skrzypce podczas tej fazy jest progesteron – za jego produkcję odpowiedzialne jest właśnie ciało żółte. Błona śluzowa dalej, dzięki temu hormonowi, przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej – rozpulchnia się i rośnie.

Podczas fazy lutealnej szanse na zajście w ciążę są raczej niskie, nazywa się to niepłodnością poowulacyjną – zaczyna się ona mniej więcej w trzecim-czwartym dniu fazy, czyli 3-4 dni po owulacji. Wysoki poziom progesteronu ogranicza płodność.

Zbyt długa faza lutealna

Obserwacja i wyliczanie dni płodnych oraz długości trwania fazy lutealnej są kluczowe dla planowania ciąży. Faza lutealna to okres, podczas którego szanse na zajście w ciążę są najniższe więc warto zdawać sobie sprawę z tego, kiedy występuje i ile trwa. Jeśli jest zbyt długa, szkodzi to płodności.

Długość fazy lutealnej to indywidualna sprawa – u różnych kobiet może trwać krócej lub dłużej, jednak zwykle jest to różnica rzędu kilku dni. Czynniki zewnętrzne, jak nieprawidłowa dieta czy stres, mogą wpływać na wydłużenie fazy lutealnej, co skutkuje problemami z płodnością, ponieważ opóźnia termin owulacji i miesiączki.

Niedomoga lutealna

Niedomoga lutealna to niewydolność ciałka żółtego polega na niedostatecznej lub zbyt krótkiej produkcji progesteronu. Jak już wiemy, progesteron odpowiada za przygotowanie błony śluzowej macicy na zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. W przypadku kiedy występuje niedomoga lutealna, błona nie ma możliwości odpowiednio się przygotować. Taka sytuacja może spowodować duże problemy z zajściem w ciążę lub – problemy z jej utrzymaniem.

Ciężko samodzielnie, na podstawie objawów, zdiagnozować niedomogę lutealną. Zwykle konieczne są badania, które ją potwierdzą – przede wszystkim pomiar stężenia progesteronu w drugiej fazie cyklu. Oprócz tego zwykle konieczna jest także biopsja endometrium. Na szczęście, kiedy przyczynę niedomogi uda się ustalić, można ją także skutecznie leczyć.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki