Endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu a kolejna ciąża

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0

Endometrioza nie musi wykluczać kolejnej ciąży, ale może utrudniać zapłodnienie.

Czym jest endometrioza?

O endometriozie mówimy w przypadku, kiedy błona śluzowa macicy, czyli tzw. endometrium, rozrasta się w niewłaściwy sposób. W sytuacji prawidłowej endometrium każdego miesiąca ulega wzrostowi w jamie macicy, żeby ostatecznie złuszczyć się podczas miesiączki. U kobiet cierpiących na endometriozę komórki endometrium mogą ulec przemieszczeniu w różne części jamy brzusznej – np. na jajniki, jajowody, pęcherz moczowy. Podczas miesiączki – zamiast usuwać się wraz z krwią, cofają się i zostają w organizmie, jak widać – w dość przypadkowych miejscach. Czasami zdarza się też, że ogniska endometriozy obejmują narządy bardzo odległe od macicy, jak chociażby płuca, nerki czy wątrobę. Dlaczego to niebezpieczne? Ponieważ endometrium – bez względu na to, gdzie jest umiejscowione – reaguje na zmiany hormonalne, złuszcza się i krwawi podobnie jak tkanka macicy w czasie każdego cyklu miesiączkowego. Złuszczanie i krwawienie ze źródła endometrium może powodować bolesne blizny, które mogą kolejno łączyć narządy wewnętrzne.

Choroba dotyka zwykle młode kobiety w wieku rozrodczym, głównie pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Często pierwszym objawem są silne bóle w okolicy miednicy oraz w dolnej części pleców, które nasilają się dodatkowo w czasie cyklu miesiączkowego. Pojawić się mogą bolesne krwawienia miesiączkowe oraz zaburzenia w przebiegu cyklu, wzdęcia, zaparcia oraz permanentne uczucie zmęczenia. W celu potwierdzenia podejrzenia endometriozy, w pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie USG, a także laparoskopia diagnostyczna. Więcej na temat tej choroby możecie przeczytać tutaj.

Endometrioza po cesarskim cięciu

Do najczęściej wymienianych przyczyn endometriozy zalicza się uwarunkowania genetyczne, zaburzenia immunologiczne oraz aspekty środowiskowe. Ryzyko jest też wyższe, jeśli kobieta miała problemy z miesiączką lub występują u niej jakieś nieprawidłowości w obrębie macicy. Warto jednak zauważyć, że ryzyko wystąpienia endometriozy jest większe u kobiet po zabiegu cesarskiego cięcia. Dlaczego? Po operacji pozostają blizny i to właśnie w nich często rozwija się endometrium. W czasie cesarskiego cięcia komórki endometrium mogą zostać przypadkowo przeniesione do blizny i co warto podkreślić – nie jest to błąd lekarski, ale powikłanie pooperacyjne, którego trzeba mieć świadomość.

Co powinno zaalarmować kobietę? W bliźnie po cesarskim cięciu zaczynają być wyczuwalne bolesne grudki (niewielkie zgrubienia) i – co ważne – taka dolegliwość może się pojawić nawet kilka lat po urodzeniu dziecka. Zmienione chorobowo miejsca bolą nie tylko przy dotknięciu – często pojawia się dyskomfort nawet w wyniku delikatnego ucisku blizny przez bieliznę. Pamiętajmy, że komórki endometrium bez względu na umiejscowienie w czasie każdego cyklu miesiączkowego „zachowują się” dokładnie tak samo – złuszczają się i krwawią. Te jednak nie mają punktu ujścia, zamiast więc ewakuować się z organizmu, narastają, powiększając zrost i dolegliwości bólowe. Kobiety cierpiące na podobne schorzenie opisują ból jako dolegliwość nie do zniesienia, mówią, że uniemożliwia tak prozaiczne czynności jak śmianie się czy kichanie.

Endometrioza a ciąża

Warto mieć świadomość tego, że rozrost endometrium może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jednym z nich są możliwe problemy z płodnością – zwłaszcza, jeśli choroba umiejscawia się w bliźnie w macicy. Pamiętajmy też o tym, że błona macicy może się rozprzestrzeniać w różne miejsca i doprowadzić do uszkodzenia narządu niezbędnego do poczęcia – przykładowo jajniki pokryte grubą warstwą zrostów to powód, dla którego jajeczko nie ma możliwości uwolnić się z jajnika w celu zapłodnienia. Oczywiście choroba nie zawsze wyklucza zajście w kolejną ciążę, ale może utrudniać ten proces. Niestety, choroba nadal nie została na tyle rozpoznana, by stworzono lek mogący ją zlikwidować. Mówiąc o leczeniu, mamy raczej na myśli zaleczanie objawów i tak naprawdę – jedynie wstrzymywanie choroby. Podawanie środków hormonalnych ma na celu zatrzymanie owulacji – endometrium nie złuszcza się, dzięki czemu nie tworzy kolejnych wszczepów, a te, które już istnieją nie powiększają się. Zabiegi laparoskopowe pozwalają z kolei na usunięcie wszczepów endometrium, ale niestety nie gwarantują, że choroba nigdy nie powróci.

Jeśli kobieta planuje kolejną ciążę z oczywistych przyczyn pierwsze rozwiązanie – środki wstrzymujące owulację – nie wchodzi w grę. Na początek warto więc zdecydować się na zabieg usunięcia endometriozy. Niestety, jak już zostało wspomniane, choroba może – i często „wykorzystuje” tę możliwość – powrócić, a efektem tego mogą być niestety poronienia. Zdarza się jednak i tak, że kobietom, które w ciągu najbliższych dwóch lat planują kolejną ciążę, zaleca się poczekanie z zabiegiem do następnej cesarki. Warto jednak pamiętać, że istotne jest, gdzie umiejscowione jest endometrium –  endometrioza w bliźnie w powłokach bezpośrednio nie powinna wpływać  na starania o dziecko, ale ta w bliźnie w macicy już tak. Niestety, w niektórych przypadkach marzenia o kolejnym dziecku udaje się zrealizować jedynie w wyniku

Średnia ocena: 12345 1,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki