Emigracja zarodka do innej kliniki w trakcie leczenia

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
zarodek1

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego jest w zasadzie nierozerwalnie związana z tematem mrożenia zarodków. Robi się to także w celu odłożenia macierzyństwa na później. Czy zamrożone zarodki można przenieść do innej kliniki w trakcie leczenia niepłodności, czy też muszą zostać tam, gdzie zostały zamrożone?

Mrożenie zarodków

Mrożenie zarodków to procedura bardzo mocno związana z in vitro. Podczas jej przebiegu tworzy się więcej zarodków niż jest potrzebnych. Wybierane są te najlepsze pod względem morfologicznym, które mają największy potencjał, kolokwialnie mówiąc, na sukces. Pozostałe są mrożone. Można je też wykorzystać przy kolejnych próbach, jeśli pierwsza się nie powiedzie. To sposób, by kolejny raz nie trzeba było stymulować owulacji i wykonywać punkcji jajnika.

Metody mrożenia

Zarodki zamraża się obecnie coraz częściej metodą witryfikacji. Jest nowsza i polega na uprzednim ich odwodnieniu, a następnie bardzo szybkim schłodzeniu. To zapobiega tworzeniu się kryształków lodu, mogących zniszczyć zarodek. Inną stosowaną metodą jest kriokonserwacja – zarodki powoli ochładza się w pojemniku z ciekłym azotem.

Co robi się z nadprogramowymi zarodkami? Nie są niszczone, gdyż mogą zostać wykorzystane nawet długie lata po zamrożeniu. Istnieje także opcja oddania ich do adopcji innej parze.

zarodek2

Czy można przenieść zamrożone zarodki do innej kliniki?

Co w sytuacji, kiedy chcemy zmienić klinikę w trakcie leczenia niepłodności, a w obecnej mamy już zamrożone zarodki? Czy to oznacza, że nie będziemy już w stanie z nich korzystać? Oczywiście, że nie. Nie powinno być przeszkód, jeśli chcemy przenieść swoje zamrożone zarodki do innej kliniki.

Na pewno warto skonsultować całą procedurę zarówno z obecną kliniką, jak i tą, która zarodki ma przyjąć. Ta druga powinna pomóc w dokonaniu całej operacji. Przenoszenie zarodków to delikatny proces, podczas którego koniecznie należy zadbać, by nie stała im się żadna krzywda i zapewnić odpowiednie, określone warunki (mobilny pojemnik z ciekłym azotem). Klinika zwykle wypożycza takie pojemniki, a zdarza się, że oferuje pomoc w transporcie.

Klinika, do której chcemy się przenieść, na pewno będzie wymagała także dokumentów dotyczących zamrożonych zarodków oraz przeprowadzonych wcześniej zabiegów. Należy zadbać o to, by klinika, w której do tej pory odbywało się leczenie przekazała odpowiednią dokumentację medyczną, w tym dokumenty dotyczące zarodków.

Singielki przenoszą zamrożone zarodki

W pewnym momencie mocno zmieniła się sytuacja singielek chcących zostać matkami dzięki in vitro. Ta metoda nie jest dla nich dostępna, mogą z niej bowiem skorzystać jedynie pary (wedle obowiązującej ustawy). Kiedy informacje o tych zmianach dotarły do kobiet mających zamrożone zarodki w polskich klinikach, wiele z nich zdecydowało się przenieść je do zagranicznych placówek, które pozwalają singielkom na wykonywanie in vitro. Jeśli tego nie zrobią, zarodki będą dalej przetrzymywane w klinice, ale nie będą mogły być wykorzystane.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki