Dziedziczenie krwi u dziecka

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
1100433_35156173

Zarówno ty, jak i twój partner macie grupę krwi A. Dziwicie się więc, gdy okazuje się, że wasze dziecko jest nosicielem grupy 0. Pojawiają się nieprzyjemne wątpliwości i domysły. Jak to możliwe? Czym są właściwie grupy krwi? Na czym polega ich dziedziczenie? Jaką grupę determinują u dziecka geny rodziców?

Wszystko to geny

W krwinkach czerwonych człowieka znajdują się zestawy antygenów. Mogą nimi być m.in. białka czy policukry, a wszystkie one są specyficznym kodem, który od wieków badają naukowcy, próbując ustalić w jakim stopniu genetyczne uwarunkowania wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Te właśnie charakterystyczne, zakodowane genetycznie zestawy determinują nasze grupy krwi. Swoją najpoważniejszą funkcję spełniają  one w układzie odpornościowym. Gdy nasz organizm atakuje wirus, mający swoje własne, obce dla nas antygeny, układ immunologiczny właśnie wśród zestawu antygenów grupy krwi poszukuje informacji o stopniu zagrożenia i tworzy przeciwciała.

Grupy krwi

Najczęściej występującymi grupami krwi są A i 0. W przypadku czynnika Rh w znaczącej liczbie przypadków (blisko 85%) jest on dodatni.

Wyróżnia się 4 podstawowe grupy krwi. Pierwsza z nich – grupa 0 –jest zbudowana z łańcucha cu-krów – fukozy – i stanowi bazę pod pozostałe. Do każdej następnej grupy dołączany jest kolejny cukier – inny dla grupy A, inny dla B i podwójny dla AB. Ponieważ antygeny tych grup reagują na siebie w odmienny sposób, nie każdy krwiodawca może być dawcą dla konkretnego biorcy. I tak:

  • Nosiciele grupy 0 mogą być dawcą dla osób o grupach krwi A, B, AB, a także 0, ale biorcą tylko krwi z własnej grupy.
  • Osoby mające grupę A przetoczyć swą krew mogą tylko krwiobiorcom z grupy A lub AB, po-posiadają one przeciwciała, odrzucające grupę B. Mogą przy tym pobrać ten płyn od grupy 0 i A.
  • Transfuzja krwi dla tych osób, u których rozpoznano grupę B może zostać przeprowadzona tylko od grup 0 i B; same mogą oddać swą krew nosicielom grup B i AB.
  • Ostatnia grupa – AB – warunkuje opcję przetaczania krwi tylko dla osób z taką samą grupą krwi; w przeciwną stronę – osoba z grupą AB może być biorcą krwi wszystkich czterech grup.

Dziedzictwo rodziców

Choć każdy z nas ma inną grupę krwi, niezmienną przez całe życie, może ona być dziedziczona. Nie jest to często dziedzictwo w prostej linii, tzn. dziecko rodziców o grupach A nie zawsze będzie miało tę samą grupę krwi. Istnieją jednak pewne kombinacje, które pozwalają przewidzieć zestaw antygenów u dziecka.

Możliwe kombinacje:

00000118

Konflikt serologiczny

Dodatkowo większość z nas (ok. 85%) posiada czynnik Rh, czyli substancję obecną w ścianie krwinek czerwonych. Osobom, u których ją wykryto, do grupy krwi dopisuje się symbol „Rh+”, natomiast tym, którzy jej nie posiadają – „Rh-”. Dziedziczenie tego czynnika jest pewne tylko wtedy, gdy u obojga rodziców występuje „Rh-”. Jeśli zarówno ojciec, jak i matka mają dodatnie lub różne Rh, nie można określić, który wystąpi u ich potomka.

Istnieją sytuacje, gdy pomiędzy grupami krwi dochodzi do konfliktu. Może się tak stać np. podczas transfuzji krwi, gdy organizm uruchamia reakcję obronną na niewłaściwe antygeny, a także prze-szczepu, po którym organizm może odrzucić nowy organ z powodu niezgodności grup krwi. Jednak najbardziej znanym rodzajem tego typu niezgodności jest konflikt serologiczny. Taka sytuacja – gdy organizm matki wytwarza przeciwciała atakujące krwinki płodu – grozi poważnymi powikłaniami dla płodu. Co ciekawe, konflikt ten występuje zwykle dopiero w drugiej ciąży. Dzieje się tak dlatego, że jego zaognienie odbywa się dopiero w momencie porodu – gdy krew matki miesza się z krwią dziecka (wcześniej uniemożliwiała to bariera łożyskowa). Uruchomiona produkcja przeciwciał rzutuje na reakcję immunologiczną w następnej ciąży.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki