Duphaston w ciąży. Jak działa? Kiedy go stosować?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
psychika w ciązy22

Duphaston to lek dostępny na receptę zawierający syntetyczny progesteron. Hormon ten, jak wiadomo, jest absolutnie kluczowy w kobiecym organizmie przed ciążą i w jej trakcie. Czy Duphaston to lek przepisywany typowo w czasie ciąży? Na czym polega jego działanie? Jak może pomóc? Czy jest bezpieczny?

Duphaston – syntetyczny progesteronem

Duphaston to lek dostępny wyłącznie na receptę. Jego głównym składnikiem jest dydrogesteron, czyli syntetyczny progesteron. Co oznacza w tym kontekście słowo „syntetyczny”? Otóż dydrogesteron jest substancją stworzoną w taki sposób, by działała dokładnie tak, jak działa naturalnie wydzielany przez kobiecy organizm progesteron, jednak nie jest z nim tożsama.

Rola progesteronu w czasie ciąży

Progesteron to hormon, którego rola zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie jest ogromna. Za co odpowiada? Między innymi za:

  • przygotowanie endometrium do zagnieżdżenia zarodka,
  • utrzymanie ciąży,
  • ułatwianie owulacji,
  • regulację cyklu miesiączkowego,
  • hamowanie odpowiedzi immunologicznej kobiety na antygeny dziecka (razem z innymi hormonami),
  • hamowanie samoczynnej czynności skurczowej macicy w ciąży,
  • przygotowanie do laktacji.

Zaburzenia stężenia progesteronu mogą mieć bardzo negatywne skutki. Jego niedobór, związany często
z niewydolnością ciałka żółtego, prowadzi m.in. do problemów z poczęciem, poronień, a także do nieregularnych miesiączek i cykli bezowulacyjnych.

duphaston2

Kiedy stosuje się Duphaston?

Duphaston to lek, który stosuje się w przypadku zbyt niskiego stężenia progesteronu. Zwykle jego przyjmowanie związane jest z endometriozą, menopauzą, bardzo dokuczliwym stanem napięcia przedmiesiączkowego i bolesnymi miesiączkami, nieregularnymi cyklami czy trudnościami z zajściem w ciążę wynikającymi z niewydolności ciałka żółtego.

Duphaston przepisywany jest także ciężarnym. W jakich sytuacjach? Profilaktycznie jest zalecany kobietom, które doświadczyły wcześniej poronień nawykowych o niewiadomej przyczynie. Ma im pomóc w donoszeniu ciąży. Stosuje się go także w przypadku niedoboru progesteronu u ciężarnej. W pierwszym trymestrze pomaga w utrzymaniu ciąży do momentu wytworzenia się łożyska. Na dalszym etapie, jeśli doszło do plamień i istnieje zagrożenie poronieniem, także jest stosowany bowiem hamuje skurcze macicy.

Czy jest bezpieczny?

Duphaston to lek bezpieczny w ciąży jeśli skrupulatnie przestrzega się wyznaczonych przez lekarza dawek. Co oczywiste, należy go przyjmować wyłącznie z zalecenia specjalisty i w uzasadnionych przypadkach. Obecnie nie ma badań potwierdzających negatywny wpływ Duphastonu na przebieg ciąży i dziecko.

duphaston3

Czym różni się od luteiny?

Luteina jest to progesteron w swojej „klasycznej”, naturalnej postaci i to właśnie ten lek jest bardzo często przepisywany kobietom w ciąży. Czym, oprócz rodzaju zawartego w nich progesteronu, różnią się te dwa produkty? Po pierwsze – ceną. Luteina jest tańsza. Po drugie – sposobem stosowania. Duphaston jest zwyczajnym lekiem doustnym, a Luteinę przyjmuje się pod język bądź dopochwowo. Poza tym – często stosowane są zamiennie lub jeden po drugim.

Zdarza się, że w czasie jednej ciąży na samym początku przepisywany jest Duphaston, a później – Luteina, która ze względu na dopochwowy sposób stosowania może bezpośrednio wpływać na szyjkę. W każdym przypadku jednak o stosowaniu jednego czy drugiego leku musi zdecydować lekarz.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki