Druga ciąża z jednym jajnikiem

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
kobieta u lekarza

Masz już jedno dziecko, jesteś pewna, że będziesz chciała mieć kolejne, ale grozi ci usunięcie jajnika. Na pewno zastanawiasz się co w takim przypadku z twoimi planami. Czy zajście w ciążę z jednym jajnikiem jest w ogóle możliwe? A jeśli tak – czy bardzo trudne? Postaramy się rozwiać te wątpliwości!

Tak, to możliwe

Na szczęście odpowiedź na pierwsze z powyższych pytań brzmi „tak”. Bezproblemowe zajście w ciążę jest możliwe nawet jeśli posiadamy tylko jeden funkcjonujący jajnik. Po operacji usunięcia jajnika, często ten, który pozostał przejmuje na siebie zarówno funkcje hormonalne, jak i owulacyjne tego drugiego, którego brakuje. Pracuje więc podwójnie. Oznacza to, że każdy cykl powinien być owulacyjny. Możliwe jest, że kobieta z jednym jajnikiem nie odczuje absolutnie żadnej różnicy i żadnego pogorszenia płodności!

Choć może być czasem utrudnione

Może się też jednak zdarzyć, że starania będą nieco utrudnione. Stanie się tak, jeśli jeden jajnik nie zmieni swojej pracy, ale będzie funkcjonował tak, jak zawsze – wtedy co drugi cykl będzie bezowulacyjny. Nie ma niestety możliwości, by przewidzieć którą „drogę” wybierze jajnik. Każde ciało jest inne, każdy organizm inaczej będzie radził sobie ze zmianą.

Skontroluj owulację

Aby mieć pewność, jak sprawa wygląda w naszym przypadku warto skontrolować swoją owulację. Można zrobić to samodzielnie – zaopatrując się w testy owulacyjne w aptece, lub udać się do ginekologa, który sprawdzi jajnik za pomocą USG.

Nie odkładaj starań na później!

W przypadku, kiedy jeden jajnik przejmuje na siebie funkcję drugiego, nieobecnego, i każdy cykl jest owulacyjny warto pamiętać o jednej kwestii – rezerwie jajnikowej. Każdy z jajników ma określoną ilość jajeczek, więc gdy w ciele funkcjonuje tylko jeden – jest ich o połowę mniej. W związku z tym nie warto starań o kolejnego malucha odkładać na ostatnią chwilę.

Na płodność ma wpływ wiele czynników!

Na płodność ma wpływ wiele czynników – właśnie dlatego kobieta z jednym jajnikiem i owulacją pojawiającą się co drugi miesiąc może zajść w ciążę szybciej niż jej koleżanka z w pełni funkcjonującymi narządami rozrodczymi.

Dieta, aktywność fizyczna, poziom stresu, stosowanie używek… wszystko to ma ogromny wpływ na płodność.

Dlaczego konieczne jest usunięcie jajnika?

Usunięcie jednego lub dwóch jajników to owarektomia. Może być stosowana w niżej wymienionych przypadkach.

  • Gdy obserwuje się zmiany nowotworowe w obrębie jajnika.
  • Kiedy pojawiają się duże torbiele lub ropnie.
  • W przypadku endometriozy.
  • Gdy pojawiają się guzy hormonozależne.
Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki