Dofinansowanie In vitro na Mazowszu

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
in vitro

Już od września startuje program in vitro na Mazowszu. Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie procedury sztucznego zapłodnienia.

W marcu tego roku zapadła ważna decyzja dla Mazowszan, bezskutecznie starających się o dziecko. Radni tego regionu zdecydowali o wyłożeniu ponad 6,6 mln zł na wsparcie programu polityki zdrowotnej, dotyczącej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. To spora kwota, która ma pozwolić na wsparcie niepłodnych par przez okres najbliższych czterech lat (2019-2022). Na czym dokładnie polegać ma pomoc państwa?

Ile par skorzysta?

Szacuje się, że dzięki zaplanowanemu budżetowi będzie można przeprowadzić 1098 procedur zapłodnienia pozaustrojowego oraz 20 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym (niezwykle ważne dla osób, które z powodu choroby nowotworowej lub innej będą musiały poddać się leczeniu negatywnie wpływającemu na płodność). Zainteresowani będą mogli się ubiegać o refundację kosztów procedury zapłodnienia z wykorzystaniem własnych gamet oraz nadzór nad rozwojem zarodków in vitro.

Nie oznacza to oczywiście, że z pomocy skorzysta aż tysiąc par – musimy pamiętać, że jedna para może wymagać przeprowadzenia więcej niż jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Biorąc to pod uwagę, wsparcie pieniężne trafi do około 366 par z województwa mazowieckiego – zakładając, że jedna para skorzysta z trzech procedur. Przewidywana kwota dofinansowania dla danej pary mieści się w przedziale 6–18 tys. zł.

in vitro 2

Dla kogo?

Oczywiście program nie będzie dostępny dla wszystkich. Istnieje kilka kryteriów, które trzeba spełnić, by otrzymać dofinansowanie. Są to m.in.:

  • wiek powyżej 20 roku życia (ważne: nie ma górnej granicy wiekowej!),
  • zamieszkanie na terenie województwa mazowieckiego (osoby mieszkające na terenie tego województwa od 12 miesięcy w chwili aplikowania do programu),
  • potwierdzona dokumentacją medyczną bezwzględna przyczyna niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Oczywiście trzeba pamiętać, że o pozytywnej kwalifikacji do programu będzie ostatecznie decydował lekarz specjalista w oparciu o wskazania medyczne. Lista realizatorów programu, do których będą mogły zgłaszać się zainteresowane dofinansowaniem pary, zostanie opublikowana na stronie www.mazovia.pl w zakładce Zdrowie i polityka społeczna.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki