Długotrwałe starania o ciążę a spadek zainteresowania seksem

Profile photo of Anna Pawluk Anna Pawluk psycholog i seksuolog
dodany: Komentarze 1
tttttttttt

Długotrwałe trudności z poczęciem dziecka zwykle niosą za sobą masę nieprzyjemnych emocji i uczuć. Smutek i rozpacz, poczucie winy oraz żal, powodowane niepłodnością stają się źródłem wielu zmian w związku. Negatywny wpływ ma również presja na zbliżenia dyktowane rytmem owulacji, co skutkuje systematycznym zanikiem spontaniczności w życiu seksualnym.

Stres

Nieudane próby spłodzenia maluszka mogą rodzić szereg problemów w związku. Kłótnie, wzajemne wyrzuty, żal, rozczarowanie, złość… to wszystko staje się źródłem silnego i długotrwałego stresu. Stres zaś, doświadczany przez oboje partnerów, negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Wzrastający poziom kortyzolu – hormonu stresu obniża poziom hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu u kobiety i testosteronu u mężczyzny). To z kolei zaburza cały cykl miesiączkowy kobiety (w tym także może hamować owulację) oraz proces powstawania plemników u mężczyzny. Kortyzol ponadto pobudza organizm do wytwarzania prolaktyny – hormonu, który obniża libido, a więc hamuje pożądanie seksualne. Stres więc z jednej strony zaburza gospodarkę hormonami płciowymi, obniżając płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny, z drugiej zaś strony obniża apetyt na seks. Ponadto osoby doświadczające długotrwałego stresu częściej sięgają po używki (papierosy, alkohol i inne) oraz mniej czasu poświęcają na relaks i sen. Często zmianie ulegają również nawyki żywieniowe – objadanie się lub niedojadanie powoduje wahania ilości komórek tłuszczowych, które odgrywają ważną rolę w gospodarce hormonami płciowymi.

Kobiety, borykające się z problemem niepłodności często mają objawy depresyjne, podczas gdy u mężczyzn dominuje poczucie rozczarowania i rozgoryczenia związkiem i pożyciem seksualnym. Stres i konflikty z partnerką mogą także powodować  u mężczyzn problemy z erekcją. To z kolei może skutkować niechęcią do współżycia w ogóle. Mężczyzna będzie unikał zbliżeń w obawie przed kolejnym niepowodzeniem. Kobieta natomiast będzie czuła niechęć do podejmowania współżycia z obawy przed kolejnym rozczarowaniem i poczuciem winy.

Jak sobie radzić?

Długotrwałe starania o ciążę niewątpliwie osłabiają pożądanie i nie wpływają najlepiej na życie erotyczne.  Jak więc sobie z tym radzić? Jak ożywić pożycie w takiej sytuacji? Najlepiej jest zacząć od relaksu – nie chwilowego, czy jednodniowego, ale co najmniej kilkudniowego. Każdy związek jest inny i każda para indywidualnie powinna zdecydować o formie i miejscu wypoczynku. Może to być urlop we dwoje, ale równie dobrze można spędzić go oddzielnie. Nie ma w tym nic złego, jeśli partnerzy mają ochotę na chwilę samotności i bycia z samym sobą. W niepłodności i jej leczeniu niezwykle ważna jest cierpliwość i wyrozumiałość, zrozumienie i akceptacja dla przeżyć i uczuć partnera.

Należy pamiętać, że w sytuacji długotrwałych starań o dziecko pojawienie się niechęci do współżycia jest zupełnie normalne i w znacznej mierze jest wynikiem doświadczanego przez oboje partnerów stresu. Jest to sygnał, że właśnie teraz czas na urlop, na relaks, na odpuszczenie sobie. Do zbliżeń nie należy zmuszać ani siebie, ani partnera. Gdy pojawia się awersja do seksu, to jednak sygnał, że trzeba koniecznie zadbać o związek. Należy wówczas większą uwagę poświęcić emocjom, uczuciom, wspólnym pasjom, itd. Skupienie na innych dziedzinach wspólnego życia obniża napięcie, redukuje stres, powoduje, że presja na poczęcie staje się coraz lżejsza. Ochota na seks wówczas sama powraca, niejako równolegle do „odświeżanej” na pozostałych poziomach więzi partnerskiej.

Zdarza się jednak, że samonakręcająca się spirala stresu jest już tak ogromna, że para nie jest w stanie sama sobie z nią poradzić. Warto wtedy zwrócić się o pomoc do psychologa – seksuologa.

Średnia ocena: 12345 4,50/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Artykuły eksperckie

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki