Dlaczego warto robić USG regularnie?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
usg tarczycy

USG to jedno z najpopularniejszych badań. Jest proste do zrobienia, kompletnie bezbolesne, nie ma żadnych skutków ubocznych, a wynik mamy dostępny w zasadzie od razu. Większość z nas decyduje się na jego zrobienie dopiero wtedy, kiedy coś zaczyna dolegać, boleć, niepokoić. Tymczasem USG warto wykonywać regularnie – to świetnie badania profilaktyczne.

Ultrasonografia

Popularny skrót USG oznacza ultrasonografię. Polega ona na wykorzystaniu ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek. Jest podstawowym, nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, jakie wykonuje się w przypadku wielu schorzeń czy dolegliwości. Przy tym wszystkim jest też bardzo dokładne. Te wszystkie zalety sprawiają, że jest szeroko stosowana w wielu specjalizacjach medycznych, między innymi kardiologii, ginekologii, gastroenterologii, otolaryngologia, neurologii, neonatologii, okulistyce, urologii, i pulmonologii.

USG ginekologiczne

USG to podstawowe badanie wykorzystywane w ginekologii i położnictwie. Istnieją dwa jego rodzaje – wykonywane przez powłoki brzuszne oraz przezpochwowe. To drugie jest zdecydowanie bardziej dokładne i pozwala lepiej ocenić stan macicy.

USG ginekologiczne powinno być wykonywanie niemalże podczas każdej wizyty kontrolnej u ginekologa (w zależności od tego jak często się na nią udajemy), ale nie rzadziej niż raz na rok lub dwa lata. Dzięki niemu można wykryć wszelkie niepokojące zmiany w obrębie macicy (mięśniaki, guzki, wady w budowie, grubość endometrium) oraz jajników (guzy, torbiele).

W ciąży USG to kluczowe badanie. Na jej początku wykonuje się je przez pochwowo – kiedy zachodzi podejrzenie nieprawidłowości w rozwoju płodu. Później, kiedy ciąża jest bardziej zaawansowana, w grę wchodzi tylko USG przez powłoki brzuszne.

USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej warto wykonywać profilaktycznie co pewien czas. Obowiązkowo natomiast w przypadku problemów z układem trawiennym, bólów brzucha, przewlekłej biegunki, nagłej utraty wagi, wzdęć itp. W trakcie tego badania ocenia się stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej – wątroby, trzustki, śledziony, pęcherzyka żółciowego, nerek. Można w ten sposób wykryć m.in. tętniaka aorty, zapalenie wyrostka robaczkowego, powiększenie śledziony.

USG serca

Pod tą  nazwą kryje się popularne ECHO serca. Badanie to wykonuje się, aby ocenić budowę i pracę serca. Jest podstawową metodą diagnostyczną w przypadku wielu dolegliwości i chorób, np.:

  • Wad serca.
  • Niewydolności serca.
  • Nadciśnienia tętniczego.
  • Nadciśnienia płucnego.
  • Choroby wieńcowej.
  • Chorób aorty.
  • Szmerów sercowych.
  • Duszności.
  • Omdleń.
  • Bólów i zawrotów głowy.

USG tarczycy

Tarczyca do delikatny gruczoł. USG pozwala wykryć nieprawidłowości w jego obrębie, m.in. torbiele, guzki, zwapnienie.

USG układu moczowego

Jeśli podejrzewamy, że coś może być nie w porządku z naszym układem moczowym bądź mamy skłonność do jego chorób, powinniśmy wykonywać regularnie USG. Koniecznie natomiast na to badanie należy się zgłosić w przypadku krwiomoczu lub bólu w części lędźwiowej pleców. USG układu moczowego obejmuje nerki, moczowody, pęcherz i pomaga wykryć chociażby występujące w jego obrębie guzki.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki