Dlaczego warto mieć rodzeństwo?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
jedyna

Co do tego, że warto mieć rodzeństwo, zgadza się większość osób. Ktoś, kto ma brata lub siostrę raczej nie wyobraża sobie życia bez nich. Bo razem raźniej, weselej, ciekawiej… Jakie są inne powody dla których wychowywanie się z rodzeństwem jest dobre?

Coraz więcej jedynaków

W ostatnich latach coraz więcej par decyduje się tylko na jedno dziecko (choć być może 500+ nieco ją wyhamuje). Powody są różne. Niektórzy wolą swoje zasoby skupić na jednym dziecku i zapewnić mu to, co najlepsze, bo wiedzą, że przy podziale na dwójkę czy trójkę byłoby ciężko utrzymać podobny poziom. Inni, po prostu, nie chcą mieć więcej dzieci. Niestety. rodzice jedynaków często słyszą krytykę i są pouczani w związku z tym, że ich dziecko wychowuje się bez rodzeństwa. Zanim przejdziemy do wyliczania plusów posiadania rodzeństwa, trzeba zaznaczyć, że ocenianie rodziny na podstawie ilości posiadanych dzieci jest krzywdzące – każdy ma swoje powody i swoje racje. I to nieprawda, że każdy jedynak będzie samolubny.

Dlaczego fajnie jest mieć rodzeństwo?

Każdy może bez zastanowienia wymienić co najmniej kilka powodów. Wspólne zabawy, wsparcie, wspólny rozwój i pomaganie sobie wzajemnie to tylko niektóre z nich. Przedstawiamy kilka ciekawych powodów!

1. Lepsza socjalizacja

Jasne, dzieci mogą się socjalizować w przedszkolu. Ale socjalizacja z rodzeństwem odbywa się niemal 24 godziny na dobę! Wychowywanie się z rodzeństwem uczy empatii, rozwiązywania konfliktów, współpracy, asertywności, poszanowania zdania drugiego człowieka, negocjacji i wielu innych rzeczy. Może to brzmi poważnie, ale w praktyce sprowadza się do wspólnych zabaw, sporów, kłótni o zabawki i zwykłej, domowej codzienności z bratem i/lub siostrą.

  1. Wsparcie

Więzi, jakie wykształcają się pomiędzy rodzeństwem są szczególne. Warto je pielęgnować, bo mimo nieporozumień i zatargów, wsparcie, jakie zapewniają, jest bezcenne. Rodzeństwo wzajemnie się chroni, pomaga sobie, czuje się odpowiedzialne za siebie nawzajem. Tę relację trudno porównać do przyjaźni, bo jest czymś zupełnie innym, co zdecydowanie wzbogaca życie. Rodzeństwo nie pozwoli na samotność. Siostra czy brat mogą być lepszymi powiernikami niż przyjaciele.

  1. Negocjacje i konflikty

Konflikty z rodzeństwem, choć stanowią utrapienie dla rodziców, mogą być wbrew pozorom, pozytywnym doświadczeniem. Nie w kontekście siniaków i wyrwanych włosów, ale… nauki rozwiązywania konfliktów i negocjacji, a także dzielenia się i chodzenia na kompromis. Dzieci faktycznie uczą się tego właśnie przez kontakt z rówieśnikami, a jaka kłótnia jest „lepsza” niż ta z bratem lub siostrą?

  1. Relacje z osobą innej płci

To, czego uczy posiadanie brata lub siostry to relacje z osobą odmiennej płci. Brat uczy się jak koegzystować z siostrą i że kobiety są inne od mężczyzn. Podobnie dziewczynka ze starszym lub młodszym bratem. To bardzo pomaga w późniejszym tworzeniu związków.

  1. Ulga dla rodziców?

Wielu rodziców twierdzi, że drugie i kolejne dziecko to też ulga dla nich. Z wielu powodów. Po pierwsze – pierwszy maluch to ogromny stres, niepokój, obawy, czy wszystko robi się dobrze. Przy drugim dziecku przychodzi większy luz. Po drugie – kiedy dzieci nieco podrosną, zajmują się same sobą. Bawią się razem i nie potrzebują już niepodzielnej uwagi rodzica.

Średnia ocena: 12345 2,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki