Dlaczego Polki rezygnują ze współżycia?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
para w łóżku

Mogłoby się wydawać, że to jedna z przyjemniejszych aktywności w życiu, niezbędna w związku, przynosząca poczucie bliskości, satysfakcję, zaspokojenie, rozluźnienie, przyjemność… Przynajmniej tak jest w teorii. W praktyce młode polki coraz częściej rezygnują z seksu. Dlaczego?

Seks to nie tylko przyjemność

Zanim wkroczymy w temat unikania lub kompletnej rezygnacji z seksu, przyjrzyjmy się korzyściom, jakie z niego płyną.

  • Rozładowuje stres, napięcie.
  • Rozluźnia, relaksuje, sprawia, że śpi się lepiej.
  • Poprawia nastrój.
  • Zbliża do siebie dwoje ludzi, zacieśnia ich więź.
  • Poprawia odporność.

Stres, zabieganie, zmęczenie, brak czasu

To bardzo powszechne powody rezygnacji z seksu. Po prostu nam się nie chce… Stres jest bardzo skutecznym zabójcą libido, potrafi je kompletnie unicestwić. Do tego dochodzi zmęczenie codziennym zabieganiem, obowiązkami domowymi, pracą, brak czasu na relaks i odpoczynek. W takiej sytuacji kiedy mamy wybór – seks czy sen, często wybieramy to drugie.

Nieidealne ciało

Kompleksy to zmora kobiet. Fałdka tu, rozstęp tam, cellulit, za duże uda, za bardzo odstający brzuch… brak akceptacji dla swojego wyglądu odbija się bardzo wyraźnie na życiu seksualnym. Kobiety, które nie potrafią pogodzić się z tak naturalnymi cechami ciała odczuwają dyskomfort mając rozebrać się przed mężczyzną i dać się ponieść namiętności.

Trauma, problemy z przeszłości

Seks nie każdemu kojarzy się dobrze. Czasem traumy (np. nieprzyjemny pierwszy raz) i przykre przeżycia z przeszłości potrafią skutecznie zablokować w tej kwestii. Czasem chodzi o to, że nie potrafimy przeżywać przyjemności lub ciężko nam dać się ponieść, odpuścić, stracić kontrolę – a to wszystko jest istotą seksu. Aby zmierzyć się z takim problemem trzeba odkryć jego źródło. Mogą nim być np. problemy z bliskością, z kompletnym zaufaniem drugiej osobie.

Za duża presja

Presja, żeby okazać się świetną w łóżku, żeby wyglądać idealnie, żeby seks okazał się tak namiętny, ekscytujący i zbliżający jak pokazują kolorowe czasopisma niestety nie pomaga. Potrafi skutecznie zniechęcić do łóżkowych igraszek.

Nieporozumienia w związku

To bardzo częsty powód niechęci do współżycia. Kiedy w związku źle się dzieje, nie potrafimy się porozumieć z partnerem, bezsensowne kłótnie zdarzają się o wiele częściej niż powinny, a negatywne emocje powodują, że zwiększa się dystans emocjonalny oczywistym jest, że ciężko wpaść w nastrój do seksu. Zdarza się, że poczucie niechęci jest pierwszą oznaką nie do końca jeszcze uświadamianych kłopotów. Trzeba pamiętać, że nasze libido jest wrażliwe i bywa dobrym barometrem.

Zaburzenia hormonalne i leki

Bardzo ważny powód spadku libido to zaburzenia hormonalne, dlatego kiedy nie widać żadnych innych przyczyn warto udać się do lekarza. Brak ochoty na seks mogą powodować też niektóre leki oraz pigułki antykoncepcyjne.

Walka o władzę

Walka o władzę w związku to temat-rzeka. Czasem jedno z partnerów odmawia seksu drugiemu aby poczuć władzę nad nim i zdobyć dominację w relacji.

Wychowanie

Psychiczną blokadą przed czerpaniem radości z seksu może być także wychowanie i to, co wynieśliśmy z dzieciństwa. Jeśli współżycie zostało nam przedstawione jako coś „nieczystego”, czego trzeba się wstydzić, co powinno generować poczucie winy – niemal pewne jest, że w przyszłości będziemy mieć z tym problem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki