Diagnostyka niepłodności – test PCT

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
dreamstimefree_197436

Test PCT, czy też test Simsa – Huhnera, jest popularną metodą diagnozowania niepłodności. Spośród innych wyróżnia go fakt, iż wykonywany jest od sześciu do ośmiu godzin po stosunku płciowym. Można dzięki niemu sprawdzić, czy plemniki są w stanie przeniknąć przez śluz szyjkowy. Wykonuje się go w trakcie owulacji.

Cel przeprowadzenia

Test PCT (ang. Post Coital Test) jest wykonywany w celu zdiagnozowania przyczyny niepłodności.  Ma sprawdzić, w jaki sposób plemniki zachowują się w okołoowulacyjnym śluzie szyjkowym i czy są w stanie przez niego przeniknąć. Źródłem niepowodzeń w poczęciu dziecka może się także okazać tzw. wrogość śluzu. W takiej sytuacji występują w nim przeciwciała przeciwplemnikowe, które powodują zlepianie się plemników obniżając ich ruchliwość.

Zadania śluzu szyjkowego

Śluz występujący w szyjce macicy ma chronić ją przed różnego rodzaju infekcjami. Właśnie dlatego musi być odpowiednio gęsty.  Przed owulacją śluzu przybywa i zmieniają się jego właściwości. Staje się bardziej „przyjazny” plemnikom – mniej lepki, a bardziej wodnisty. Dzięki temu plemniki mogą dotrzeć do komórki jajowej. Tak właśnie wygląda sytuacja, gdy wszystko działa prawidłowo. Wszelkie zakłócenia ma natomiast wykryć test PCT.

Przebieg testu PCT

Test PCT ocenia parametry okołoowulacyjnego śluzu szyjkowego, to znaczy jego lepkość, ilość, barwę, konsystencję, ciągliwość itp., a także przenikalność plemników, ich zachowanie oraz ilość w śluzie. Wykonuje się go podczas trwania owulacji, 6-10 godzin po stosunku płciowym. Stosunek ten musi być poprzedzony dwudniową abstynencją, a w jego trakcie nie można stosować żadnych substancji nawilżających, olejków, kremów i innych tego typu preparatów.
Jeszcze zanim zostanie przeprowadzony test, wykonywanych jest kilka innych badań, m.in. pomiar temperatury ciała, test owulacyjny, czy test na poziom hormonu LH. Nim kobieta podda się badaniu powinna monitorować swój cykl aby móc określić moment rozpoczęcia jajeczkowania. Gdy wystąpi, należy zgłosić się (po odbyciu stosunku) do kliniki, gdzie pobierana jest próbka śluzu. Oddaje się ją następnie do analizy w laboratorium. Cała procedura jest bezbolesna. Koszt testu PCT to około 80 zł.

Interpretacja wyników

Wynik testu PCT może być dodatni lub ujemny.

  • Wynik dodatni – oznacza, że w pobranej próbce śluzu występują plemniki, które są ruchome i żywe. Różne laboratoria mają różne normy dotyczące ilości owych plemników, najczęściej musi ich być co najmniej 5 lub 6.
  • Wynik ujemny – oznacza brak lub niewystarczającą ilość żywych i ruchomych plemników w próbce śluzu. Oznacza to, że być może występują przeciwciała przeciwplemnikowe, bakterie lub też nasienie partnera jest niewystarczająco dobrej jakości.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki