Defekt enzymatyczny

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
a1ed71afd39660fa36cbf13bbe821bd3

Kwas foliowy jest substancją niezbędną do prawidłowego rozwoju płodu. Kobiety we wczesnej ciąży i starające się o dziecko powinny go więc bezwzględnie suplementować. Problem w tym, że aż co druga z nich ma problem z jego przyswajaniem. Skąd bierze się ten defekt i jak sobie z nim radzić?

Cenny kwas

Kwas foliowy, choć ma mylącą nazwę, to nic innego jak witamina – rozpuszczalna w wodzie i występująca w spożywanych przez nas produktach (w postaci folianów) substancja z grupy witamin B (z tego powodu często nazywana jest też witaminą B9 lub B11). Choć możemy go z łatwością znaleźć w warzywach liściastych (szpinak, sałata, kapusta, kalafior, brokuł), wątrobie, żółtku jaj i niektórych owocach (awokado, banan, pomarańcza), jego przyswajanie jest utrudnione – kwas foliowy traci swoje właściwości pod wpływem działania wysokiej temperatury (a więc obróbki termicznej), promieni słonecznych i nieodpowiedniego (niskiego) pH.

Tymczasem substancja ta jest niezwykle cenna dla pracy całego organizmu: pozytywnie wpływa na układ nerwowy, poprawia nastrój, uczestniczy w procesie podziału komórek i przekazywaniu materiału genetycznego, usprawnia pracę układu pokarmowego, korzystnie działa także na układ krwionośny, stymulując produkcję czerwonych krwinek, chroni też organizm przed nowotworami.

Witamina dla życia

Kwas foliowy jest substancją niezbędną do prawidłowego rozwoju płodu. Jego niedobór zwiększa ryzyko powstania wad rozwojowych u dziecka już w pierwszych tygodniach ciąży.

Tak liczne funkcje kwasu foliowego sprawiają, że niedobór lub trudność w przyswajaniu tej substancji może mieć niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu. A w przypadku kobiet starających się o dziecko i ciężarnych – nawet dwa organizmy, bowiem brak folianów u matki zmniejsza szansę dziecka na prawidłowy rozwój płodowy.

Największym zagrożeniem dla dziecka jest rozszczep kręgosłupa – wada powstająca około trzeciego tygodnia życia płodowego, ale możliwe są także inne poważne wady rozwojowe, jak bezmózgowie czy przepuklina oponowo-rdzeniowa.

Także przyszła mama może napotkać problemy zdrowotne – niedobór kwasu foliowego w ciąży zwiększa ryzyko anemii. Ze względu na te zagrożenia i trudność w przyswojeniu folianów wraz z pożywieniem zaleca się suplementację farmakologiczną kwasu foliowego już przed rozpoczęciem starań (zwykle ok. 3 miesięcy, ale wielu specjalistów – z powodu wysokiego odsetka ciąż nieplanowanych – zaleca przyjmowanie substancji wszystkim współżyjącym kobietom w wieku rozrodczym) i w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy ryzyko powstania wad płodu jest największe.

Foliowy defekt

Fakt, że kobieta suplementuje kwas foliowy – w formie produktów żywnościowych czy farmaceutyków – nie oznacza jednak, że poziom witaminy B9 w jej organizmie jest odpowiedni. Okazuje się bowiem, że aż połowa kobiet może mieć problem z przyswajaniem tej cennej substancji. Defekt enzymatyczny – bo takim mianem określa się ten problem – nie ma jak do tej pory jasnej etiologii, a jego zdiagnozowanie jest trudne i kosztowne. Szansą dla przyszłych mam jest przyjmowanie kwasu foliowego pod postacią metafoliny – przetworzonej, aktywnej formy folianu, która jest przez organizm lepiej przyswajalna i działa w jego obrębie szybciej niż preparaty bez tej substancji.

Wybierając suplement diety z kwasem foliowym warto więc zwrócić uwagę na jego skład i postawić na ten, który zwiększy szansę na faktyczne uzupełnienie poziomu kwasu foliowego w organizmie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki