Darmowe in vitro – jak skorzystać z dopłaty?

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 1
13

Zapłodnienie pozaustrojowe to dla wielu par najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności. Do lipca 2013 roku pacjenci decydujący się na taką terapię musieli liczyć się z wydatkami na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki programowi rządowemu i refundacji leków pary leczyć się mogą niemal bezpłatnie. O tym, co zrobić, by skorzystać z finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia leczenia opowiada dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek.

Dla jakich par przeznaczony jest rządowy program leczenia niepłodności?

Rządowy program leczenia niepłodności skierowany jest do par, które albo mają już zdiagnozowaną tzw. bezwzględną niepłodność, albo leczyły się z tego tytułu w przeszłości. Taka terapia powinna trwać co najmniej 12 miesięcy. W niektórych przypadkach, jak I i II stopień endometriozy, niepłodność idiopatyczna u kobiet poniżej 35 roku życia czy gdy gęstość plemników 3-15 mln/ml, leczenie powinno być prowadzone przez 24 miesiące.

Jakie kroki trzeba podjąć, żeby wziąć udział w finansowanym przez państwo in vitro?

Przede wszystkim trzeba chcieć. Wbrew pozorom wielu pacjentów odkłada decyzję o podjęciu specjalistycznego leczenia z powodu swoich wątpliwości, a nie z innych przyczyn. Jeśli para podjęła już decyzję, powinna po prostu zgłosić się do kliniki i rozpocząć starania pod okiem doświadczonego personelu.

I co się wówczas dzieje?

Podczas tzw. pierwszej wizyty u realizatora pacjenci spotykają się z pracownikiem placówki, który wyjaśnia im zasady organizacji Programu. Wizyta ta jest nieodpłatna i obowiązkowa. Pary zapoznają się z warunkami uczestnictwa oraz wymaganymi dokumentami. Potem zarówno kobieta jak i mężczyzna podpisują je. Następnie dane pary są wpisywane do elektronicznego Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji. Potem wspólnie z personelem ustalany jest termin wizyty kwalifikacyjnej. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej – czasem w tym samym dniu – lekarz ocenia dokumentację, wyniki badań oraz sytuację medyczną pary. Na tej podstawie podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pacjentów do Programu. Wizyta też jest obowiązkowa i nie jest płatna.

Co trzeba ze sobą przynieść na pierwszą wizytę?

Przed przystąpieniem do kwalifikacji para powinna zgromadzić całą dotychczasową dokumentację medyczną. Chodzi oczywiście o potwierdzenie diagnostyki i leczenia niepłodności. Mam tu na myśli historię choroby, wypisy szpitalne, epikryzy, wyniki badań laboratoryjnych, wyniki badań USG i inne. Na ich podstawie będziemy mogli zweryfikować sytuację medyczną pary i dokonać kwalifikacji. Pacjenci muszą mieć też ze sobą dowody osobiste i dokumenty potwierdzające ich prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego (np. RMUA).

Czy trudno jest spełnić kryteria określone przez Ministerstwo?

Wielu pacjentów, którzy przychodzą na wizytę, obawia się, że ich wniosek o udział w programie zostanie odrzucony. Najczęściej ten strach jest zupełnie nieuzasadniony. Oczywiście muszą istnieć wskazania do in vitro, kobieta nie może mieć ukończonych 40 lat, a wyniki badań muszą potwierdzać, że będziemy w stanie pozyskać komórki rozrodcze do zapłodnienia. Z drugiej strony jednak większość par spełnia kryteria i może bez problemu zacząć leczenie. Jeśli pacjenci mają wątpliwości i chcą wcześniej sprawdzić, czy sprostają wymaganiom, mogą do nas się zgłosić na bezpłatną konsultację. Wyjaśnimy wówczas , co ewentualnie należy zrobić, by zakwalifikować się do bezpłatnego in vitro.

Czy kwalifikujecie tylko pary z Dolnego Śląska?

Nie, trafia do nas bardzo wielu pacjentów z ościennych województw. Sporo pacjentek dojeżdża do kliniki z Opola i Poznania, gdzie ponoć są długie kolejki. W sumie jeden program to tylko kilka wizyt, więc dojazdy nie są uciążliwe. Dzięki dobrej organizacji cały proces przebiega bardzo sprawnie, a programy realizowane są na bieżąco.

INVICTA działa na rynku blisko 14 lat, oferując kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności. Klinika we Wrocławiu w ramach rządowego program Leczenia Niepłodności do połowy 2016 zrealizuje blisko 850 cykli in vitro.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki