Czym się różni PCOS od PCO?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
czym różni się PCO od PCOS

Większość kobiet prawidłowo kojarzy tytułowe skróty z występowaniem policystycznych jajników. Nie wszystkie jednak wiedzą, że terminy te nie powinny być stosowane wymiennie. PCOS i PCO to nie jest to samo!

PCOS – Zespół policystycznych jajników

PCOS to z angielskiego Polycystic Ovary Syndrome – zespół policystycznych jajników. To zaburzenie endokrynologiczne, którego przyczyny nadal nie zostały do końca poznane. U cierpiących na nie kobiet obserwuje się zaburzenia owulacji – takie jak: nieregularne miesiączki, skąpe krwawienia, a nawet zupełny brak miesiączki. Drugim charakterystycznym dla tego stanu objawem jest zwiększona ilość androgenów (męskich hormonów) w kobiecym organizmie. Może się to charakteryzować nadmiernym owłosieniem lub przeciwnie – łysieniem, przetłuszczaniem włosów czy zmianami skórnymi.

Trzecią typową dla PCOS cechą jest nieprawidłowy obraz jajników w badaniu USG. Jajniki są wyraźnie powiększone, są na nich widoczne cysty – torbiele (mówimy wówczas o wielotorbielowatych jajnikach). Dzieje się tak, ponieważ jajniki zawierają odkładające się pęcherzyki Graafa. Przed postawieniem diagnozy PCOS należy stwierdzić, czy występują dwa z opisanych kryteriów. Mogą to być przykładowo nieregularne cykle i powiększone jajniki albo nadmiar androgenów i zaburzenia cyklu. Oprócz trzech typowych, PCOS może też dawać inne, uciążliwe objawy. To m.in. nadmierne zmęczenie, ciągły brak energii, problem z utrzymaniem wagi oraz problemy z zajściem w ciążę – PCOS zaburza równowagę hormonalną, przez co jajniki nie są w stanie wytworzyć w pełni dojrzałej komórki jajowej.  Statystyki pokazują, że stan ten może dotyczyć 12 do 18 procent kobiet w wieku rozrodczym.

czym różni się PCO od PCOS 3

Masz PCO? Nie musisz cierpieć na PCOS!

Kiedy więc lekarz w czasie badania USG zauważa powiększony jajnik, większość kobiet od razu łączy go z opisanym wyżej zaburzeniem. Tymczasem wielotorbielowate jajniki mogą dotyczyć nawet 1/3 kobiet w wieku rozrodczym. I – co ważne – nie muszą przy tym dawać żadnych niepokojących objawów. Tak wyglądające jajniki mogą funkcjonować zupełnie prawidłowo, dlatego najczęściej odkrywane są przy okazji standardowych badań kontrolnych.

Dlaczego na jajnikach powstają torbiele? Przyczyn może być sporo – to m.in. uwarunkowania genetyczne, hiperprolaktynemia (wzrost stężenia prolaktyny w surowicy krwi), przewaga estrogenów, zaburzenia pracy tarczycy, nieprawidłowa praca przysadki mózgowej, stany zapalne, infekcje, urazy czy zahamowanie przepływu płynów. Jak więc widać, same pęcherzyki na jajnikach nie świadczą o PCOS – można mieć pęcherzyki na jajnikach bez PCOS. Podobnie jak można mieć PCOS – bez pęcherzyków na jajnikach.

czym różni się PCO od PCOS2

—-

Jeżeli wielotorbielowate jajniki zostaną odkryte przypadkowo w czasie badania kontrolnego, co znaczy, że nie dają żadnych niepokojących objawów, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak towarzyszą im inne, opisane wyżej objawy warto, a nawet trzeba pogłębić diagnostykę. Nawet, jeśli wśród objawów nie występują te typowe dla PCOS (problemy z cyklem, nadmierne owłosienie). Jak już zostało wspomniane, powiększone jajniki mogą być stanem zupełnie niegroźnym, ale równie dobrze mogą sugerować, że w organizmie nie wszystko funkcjonuje jak należy. Warto to sprawdzić!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki