Czy zamrażanie nasienia jest dobrym pomysłem?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0

To, że mrozić można jajeczka, jest wiedzą dość powszechną i nikogo już istnienie tego zabiegu nie dziwi. Ale mrożenie nasienia to już zabieg, o którym nie pisze i nie mówi się tyle. Czy jest dobrym rozwiązaniem? W jakich sytuacjach powinno się na niego zdecydować?

Sperma też się starzeje?

Jajeczka z wiekiem się kończą – szybciej lub wolniej. Ale jak to wygląda w przypadku nasienia? Czy ono też się „starzeje”? Otóż – tak. Sperma nie pozostaje jednakowej jakości przez całe życie. Według specjalistów najlepsza jest, kiedy mężczyzna ma 18 lat.

Wiek ma wpływ na płodność męską. Przede wszystkim – z wiekiem zmniejsza się ilość plemników w ejakulacie. Ich zdolność do zapłodnienia może pozostać taka sama jak u znacznie młodszego mężczyzny, jednak będzie ich mniej. To oczywiście prowadzi do zmniejszenia szans na szybkie zapłodnienie.

U starszych mężczyzn zmniejszają się także ruchliwość i „siła przebicia” plemników, a więc pogarsza się, oprócz ilości, również do pewnego stopnia jakość spermy. Co więcej, z wiekiem zwiększa się też zagrożenie wadami płodu, także ze względu na nasienie!

Oligozoospermia – co to jest?

U mężczyzn poddających się badaniu nasienia można wykryć wiele nieprawidłowości z nim związanych. Jedną z nich jest oligozoospermia. Występuje, kiedy ilość plemników w 1 ml ejakulatu wynosi poniżej 15 milionów. Niestety, ta przypadłość znacznie utrudnia starania o dziecko. Jeśli plemników jest bardzo mało, można zastosować metody wspomaganego rozrodu.

Po co mrozić nasienie?

Mężczyźni decydują się na zamrażanie nasienia najczęściej jeśli są przed zabiegami chemioterapi lub radioterapii. U osób leczonych onkologicznie to w zasadzie jedyna metoda na wskrzeszenie płodności już po pokonaniu choroby, ponieważ wspomniane metody niestety niszczą plemniki praktycznie całkowicie.

Niestety, mimo to, ciągle niewielki odsetek mężczyzn, których czeka radio lub chemioterapia zgłasza się aby zamrozić plemniki. Na tę procedurę decydują się też panowie pracujący w szkodliwych warunkach, którzy wiedzą, że mogą one mieć negatywny wpływ na płodność.

Innym powodem, dla którego mężczyzna może uznać za dobry pomysł witryfikację nasienia, jest przezorność (choć takich panów jest znikoma ilość). Jeśli wiedzą, że ojcami zostaną późno, nie spieszy im się do ojcostwa, a mają świadomość, że z wiekiem będzie coraz ciężej począć dziecko
– jest to rozsądna decyzja.

Za i przeciw

Zwolennicy mrożenia nasienia twierdzą, że jeśli mężczyzna wie, że zdecyduje się na późne ojcostwo, najlepiej, jeśli już za młodu zamrozi swoje nasienie. Dzięki temu ma większą pewność, że będzie ono dobrej jakości, wolne od nieprawidłowości. To bowiem oczywiste, że lepsze jest to „młodsze”.

Przeciwnicy tego pomysłu uważają, że nie ma sensu mrozić nasienia jeśli nie ma wyraźnych, medycznych wskazań do tego. Podkreślają, że to niepotrzebnie, jeśli dotyczy zdrowych, płodnych osób, odziera proces prokreacji, tworzenia nowego życia z wyjątkowości.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki