Czy in vitro zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
ciąza pozamaciczna

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego to ostatnia deska ratunku dla wielu par bezskutecznie starających się o dziecko. Nie jest jednak wolna od wad. Niestety, okazuje się, że in vitro może zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej, czyli takiej, podczas której embrion zagnieżdża się nieprawidłowo – poza jamą macicy.

In vitro a ryzyko ciąży pozamacicznej

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, badania wskazują, że procedura zapłodnienia pozaustrojowego może zwiększać ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Warto jednak podkreślić, że ciężko  porównać to z „naturalnym” poczęciem, ponieważ kobiety poddawane in vitro są ściśle monitorowane, prowadzone są także statystyki.

Embrion jest transferowany bezpośrednio do macicy – jak to więc możliwe, że nagle znajduje się w jajowodzie? Okazuje się, że wszystkiemu mogą być winne rzęski. Te same, które podczas owulacji pomagają transportować komórkę jajową z jajnika na spotkanie z plemnikiem. Istnieje teoria mówiąca, że leki hormonalne, które należy przyjmować poddając się procedurze in vitro mogą wpływać na ruchomość rzęsek, przez co embrion może zostać niejako omyłkowo „wepchnięty” do jajowodu, jeśli znajdzie się zbyt blisko niego.

Liczy się czas i ilość

Ważny jest także czas przebywania embrionu w macicy, który może sprzyjać ciąży pozamacicznej. Specjaliści są zdania, że im dłużej niezaimplantowany zarodek przebywa w macicy, tym większe prawdopodobieństwo, że zaimplantuje się poza nią. Tymczasem transferowane podczas procedury zapłodnienia pozaustrojowego zarodki nie zawsze są już gotowe do implementacji. W przypadku zarodków transferowanych 2-3 dni po zapłodnieniu, ryzyko jest większe, ponieważ potrzebują jeszcze kilku dni aby rozwinąć się i osiągnąć gotowość do implantacji. Znacznie mniejsze ryzyko występuje w przypadku, kiedy transferowany jest embrion mający 5 dni.

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczenie w kwestii in vitro i ciąży pozamacicznej jest ilość transferowanych zarodków. Im większa ilość embrionów, tym wyższe ryzyko ciąży pozamacicznej
(i, oczywiście, również ciąży mnogiej).

Czym jest ciąża ektopowa?

Ciąża ektopowa, czyli ciąża pozamaciczna to sytuacja, w której zapłodniony zarodek zagnieżdża się poza macicą. Absolutnie najczęściej miejscem pozamacicznego zagnieżdżenia jest jajowód, rzadko zdarza się, że dochodzi do tego w szyjce macicy, jajnikach, jamie brzusznej. Ciąża ektopowa zdarza się na szczęście rzadko, ale jest poważnym przypadkiem i zagrożeniem dla zdrowia kobiety. Jeśli nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowana, może skutkować nawet pęknięciem jajowodu lub szyjki macicy, ponieważ zarodek rozwija się i zwiększa swoje rozmiary. Kiedy tak się dzieje, następuje krwawienie do jamy brzusznej, które oczywiście jest stanem bardzo groźnym dla zdrowia i życia. Właśnie z tego względu kluczowe jest wczesne rozpoznanie ciąży ektopowej.

Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?

Niestety, ciąża pozamaciczna nie daje we wczesnym stadium specyficznych objawów. Jej symptomy są dokładnie takie same jak prawidłowo rozwijającej się ciąży: obrzmienie i ból piersi, brak miesiączki, pogorszenie samopoczucia, test ciążowy również wychodzi pozytywny. W późniejszej fazie objawy stają się bardziej ewidentne i dokuczliwe. Występują: ból podbrzusza, plamienia lub krwawienia z dróg rodnych – jednak obydwa objawy nie muszą pojawiać się jednocześnie.

Kiedy ciąża pozamaciczna jest już zaawansowana, ból bardzo się wzmaga. Boleć mogą nawet barki, pojawia się też kłucie podczas oddychania, parcie na mocz. Jeśli wystąpiło krwawienie wewnętrzne tętno przyspiesza, puls spada, skóra staje się blada, a kobieta zaczyna się pocić. Nie ma wtedy ani chwili do stracenia, należy jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki