Czy tyłozgięcie macicy utrudnia ciążę i poród?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0

„Tyłozgięcie macicy” – bez wątpienia brzmi to dość niepokojąco. Jest to jednak przypadłość występująca stosunkowo często. Czy stanowi zagrożenie dla kobiety lub dziecka? Czy utrudni poród?

Tyłozgięcie macicy – co to jest?

Choć nazwa tej przypadłości może brzmieć groźnie, dotyka ona całkiem sporej części Pań. Na czym polega? Otóż macica, a konkretnie jej trzon, jest wygięta w inny sposób (jak wskazuje nazwa – do tyłu, kiedy prawidłowo powinna być wygięta nieco do przodu) i przez to układa się w odmienny sposób niż u większości kobiet.

Skąd się bierze?

Zwykle winna jest po prostu anatomia, dziewczynki rodzą się już z tyłozgięciem macicy. Czasem jest także niepożądanym efektem endometriozy, stanów zapalnych w obrębie miednicy mniejszej czy zabiegów chirurgicznych. Bywa, że pojawia się też po… porodzie.

Starania o dziecko i ciąża

Jeśli chodzi o starania o dziecko, sam fakt innego ułożenia macicy nie jest przeszkodą w zajściu w ciążę czy potencjalnym źródłem niepłodności. Problem mogą stanowić natomiast te dolegliwości i choroby, które owo tyłozgięcie wywołały (choćby – endometrioza). Podobnie sprawa ma się z zagrożeniami ciąży. Anatomia nie jest przyczyną poronień, które przy tyłozgięciu zdarzają się częściej. Winne są wspomniane choroby, które je spowodowały.

Kobiety z tyłozgięciem mogą podczas ciąży odczuwać częściej bóle pleców, jednak po kilku tygodniach ten problem ustępuje. Wynika to z faktu, iż macica w okresie między 8. a 10. tygodniem ciąży umiejscowiona jest między odbytnicą a tylną ścianą macicy, co powoduje w przypadku tej przypadłości  dolegliwości bólowe.

Czy tyłozgięcie utrudni poród?

Tyłozgięcie macicy nie jest klasyfikowane jako choroba i nie jest leczone. Nie wpływa także na ułożenie dziecka w macicy ani na sam poród. Nie należy więc obawiać się trudności z tym związanych.

Objawy i rozpoznanie tyłozgięcia macicy

Tyłozgięcie macicy często nie daje żadnych objawów, dlatego samodzielnie ciężko domyślić się, że coś może być nie tak. Ewentualne objawy są z kolei na tyle niejednoznaczne, że również nie ułatwiają sprawy.

Są to:

  • obfite i bolesne miesiączki
  • ból podczas stosunku (szczególnie w pozycji od tyłu)
  • ból pleców (w części krzyżowej)

Tyłozgięcie macicy rozpoznaje się podczas badania USG oraz badania ginekologicznego.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki