Czy tata to rodzic drugiej kategorii?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0

W wielu społecznościach wciąż bardzo mocno trzyma się pogląd, że tata to dla dziecka rodzic „drugiej kategorii” – ten dodatkowy, uzupełniający, który nie zajmie się maluchem tak dobrze jak matka, a jego rola sprowadza się do podania pieluszki czy butelki i wykonywania poleceń mamy. Czy faktycznie rola taty jest drugoplanowa?

Tradycyjnie – aktor drugiego planu

Rola ojca zwyczajowo jest (a może już „była”?) postrzegana jako mniej ważna od roli matki. To kobieta nosi dziecko dziewięć miesięcy pod sercem, ona je rodzi, karmi własną piersią, to ona zadzierzga z nim niepowtarzalną więź w zasadzie od dnia narodzin i, w końcu, to ona zostaje z nim w domu podczas urlopu macierzyńskiego. Matka zwykle jest też znacznie bardziej biegła we wszelkich czynnościach, które należy przy dziecku wykonać – w karmieniu butelką, w kąpaniu, przewijaniu. Umie skuteczniej uspokoić, zabawić, zająć się i, w końcu, uśpić malucha.

Rola ojca od zawsze była inna – nie miał zajmować się dzieckiem, a utrzymywać rodzinę i pracować. W kwestii wychowania był rodzicem „dochodzącym”, zwykle postrzeganym jako instancja wyższa, odwoławcza i ten, który bardziej dotkliwie karci i przekazuje normy. Wiele dzieci swoich ojców się bało, czuło respekt, tata był dla nich daleki i nieosiągalny, a każda chwila spędzona z nim – niezwykle cenna. Tata faktycznie był de facto rodzicem drugiej kategorii. Często same kobiety skutecznie zniechęcały mężczyzn okazując zniecierpliwienie, pokazując, że są nieudolni w swoich staraniach, odsuwając ich od opieki nad dzieckiem czy wykazując brak zaufania.

Powolne zmiany

Obecnie możemy być świadkami powolnych, stopniowych zmian, jakie zachodzą w postrzeganiu roli ojca. Zmiany te zachodzą nie tylko ogólnie, w społeczeństwie, ale i w samych mężczyznach, którzy zaczynają nieco inaczej patrzeć na tę kwestię. Coraz więcej osób zaczyna uświadamiać sobie, że rola taty jest tak samo ważna, jak rola mamy. Inna, ale nie znaczy, że mniej potrzebna!

Tata jest ważny – od samego początku

Zdanie sobie sprawy z ważności roli ojca w życiu dziecka to jedno. Uświadomienie sobie, że owa rola zaczyna się w momencie narodzin dziecka – to drugie. Niegdyś ojciec stawał się istotny w momencie, kiedy malec wyrastał z pieluch, stawał się bardziej samodzielny i można było z nim wejść w pewną interakcję – coś pokazać, pokopać piłkę, pójść na spacer, wytłumaczyć różne kwestie. Obecnie panowie coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że są w życiu dziecka niezbędni od samego początku.

Miejsce taty w życiu dziecka

Kobieta i mężczyzna pełnią w życiu dziecka nieco odmienne, choć równie ważne, role. Owe role uzupełniają się wzajemne i są bardzo ważne dla odpowiedniego rozwoju i wychowania malucha. Przede wszystkim – stanowią dla dziecka wzorzec rodziny, wzorzec relacji damsko-męskich, a każde z osobna to wzór kobiety i mężczyzny. Wszystkie te wzorce są bardzo silnie wpisane
w podświadomość malca. Dziecko, mimo, że nie rozumie jeszcze pewnych spraw, obserwuje i „zapisuje” wszystko, by potem czerpać z tych doświadczeń w dorosłym życiu. Mama i tata stanowią pierwsze i absolutnie najważniejsze modele zachowań – to od nich maluch uczy się, choć nieświadomie, postępowania. To duża odpowiedzialność ponieważ wczesny rozwój rzutuje na całe dalsze życie.

Jak można określić rolę mężczyzny w wychowaniu? Z pewnością ciężko grubą kreską oddzielić obowiązki mamy od obowiązków taty. Podział jest raczej płynny, można jednak wyróżnić kilka kwestii, w których tata powinien się odnaleźć.

  • Ojciec zapewnia dziecku, podobnie jak mama, poczucie bezpieczeństwa i bliskości od samych narodzin. Angażując się już wtedy, buduje mocną więź z maluchem. Później rzutuje to na dalsze wzajemne relacje.
  • Tata powinien dodawać swojemu synowi lub swojej córce odwagi, budować w nim lub w niej poczucie własnej wartości, motywować do działania.
  • Tata nie może bać się okazywać dziecku czułości. Nie chodzi tutaj o naśladowanie mamy, ale o zbudowanie własnej tożsamości jako rodzica. Kontakt z dzieckiem nie może opierać się na surowości, nakazach i zakazach. Rolą ojca jest także bycie dla dziecka wsparciem. Brak czułości i dystans mogą sprawić, że malec będzie lękliwy, będzie za wszelką cenę szukał ojcowskiej akceptacji lub wynagradzał sobie jej brak w inny sposób.
  • Ważne jest także stawianie wymagań dziecku. Oczywiście każdy rodzic chciałby przychylić nieba swojej pociesze, ale konieczne jest nauczenie jej pokonywania trudności, mierzenia się z nimi, odporności na frustrację i dążenia do samorealizacji i samodoskonalenia. Zdrowa ambicja i brak postawy roszczeniowej – warto, aby dziecko wyniosło to z domu.
  • Granice, wartości, rozróżnianie dobra od zła, właściwe postępowanie i funkcjonowanie w społeczeństwie – to trudne tematy, w których warto, aby oprócz mamy, odnalazł się także i tata i wziął na siebie część obowiązku wpajania ich dziecku. To oczywiście łączy się także z uświadamianiem dziecku, że dane postępowanie jest nieakceptowalne i niewłaściwe.

Rola ojca to oczywiście o wiele więcej niż można spisać w kilku krótkich punktach. Polega przede wszystkim na byciu obecnym i dawaniu dziecku poczucia wsparcia i bezpieczeństwa. To najważniejsze, co można ofiarować swojemu maluchowi na każdym etapie życia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki