Czy smog może być przyczyną niepłodności?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
Kraków smog

Jeśli mieszkasz w Polsce, a w szczególności na jej południowym końcu, w Małopolsce albo na Górnym Śląsku, z tematem smogu zetknęłaś się na pewno nie raz. Szczególnie ostatnie miesiące to ogromne nasilenie szumu medialnego i informacji obracających się wokół zanieczyszczenia powietrza. Smog stał się tematem rozmów, poruszył opinię publiczną. Rośnie świadomość jego ogromnej szkodliwości dla zdrowia, a w tym – nawet dla płodności.

Czym jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne, które polega na nasileniu zanieczyszczenia powietrza. Zazwyczaj rolę grają dwa czynniki, które wpływają na jego występowanie: działalność ludzka oraz niekorzystne warunki pogodowe, które sprawiają, że smogowa „czapa” wisi nad miastem (mgła, brak wiatru). W Polsce winę za powstawanie smogu ponosi przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli spaliny z domowych pieców  i kotłów. Efekt spalania drewna, węgla, a nawet śmieci w kotłach bardzo niskiej jakości (tzw. kopciuchach, o bardzo złych parametrach emisyjnych) to niestety ogromne zanieczyszczenie powietrza. Niskiej jakości opał i niskiej jakości urządzenia stanowią duży problem w naszym kraju.

Smog przyczynia się do wielu szkód zdrowotnych – m.in. zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, raka płuc, raka mózgu, szyjki macicy, a także chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, zawał serca.

Smog szkodzi płodności

To, że smog jest niesamowicie szkodliwy dla m.in. układu krążenia, oddechowego, dla osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży – jest jasne. Natomiast jego wpływ na płodność tak oczywista nie jest. Jednak jak pokazują różne badania, wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę.

Co pokazały wyniki badań?

  • Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku może mieć negatywny wpływ na morfologię plemników. U panów, którzy mają długotrwały kontakt ze znaczącymi stężeniami smogu mogą wystąpić nieprawidłowości w budowie plemników.
  • Wysokie stężenia smogu mają też negatywny wpływ na poziom testosteronu (który spada).
  • Smog przyczynia się także do ogólnego spadku jakości nasienia.
  • Ma związek z aspermią (aspermia to nieprawidłowość polegająca na wydzielaniu bardzo małej ilości ejakulatu).
  • Jedno z badań wykazało także, iż istnieje zależność między wysokim stężeniem pyłów PM 2,5 a faktem częstszego występowania plemników z nieprawidłowo powielonym materiałem genetycznym. Konkretnie chodzi o to, iż występują dwie kopie chromosomu podczas kiedy prawidłowo powinna być jedna. Tutaj na szczęście natura ma głos – takie plemniki bardzo rzadko wygrywają wyścig do komórki jajowej.
  • Nie tylko panowie są narażeni na negatywne działanie smogu na płodność. Kobiety, które przez długi czas przebywają w zanieczyszczonym środowisku mają większe problemy z poczęciem dziecka.

Trzeba jednak podkreślić, że badania zauważają zależność – aby w stu procentach potwierdzić i skonkretyzować wpływ smogu na płodność potrzebne są dalsze analizy. Jednak już bazując na dostępnych danych można stwierdzić, że zanieczyszczenia powietrza mogą być szkodliwe dla płodności.

Jak się przed nim obronić?

Przed smogiem trzeba się bronić tak bardzo, jak tylko się da – nawet wprowadzenie w życie jednej, dwóch, trzech porad, które pomogą choć trochę zmniejszyć kontakt z zanieczyszczeniami to już krok w dobrą stronę. Podpowiadamy, co można zrobić:

  1. Monitoruj poziom zanieczyszczeń – ściągnij odpowiednią aplikację na telefon albo śledź strony, które podają takie dane. Dzięki temu będziesz wiedzieć kiedy trzeba być wyjątkowo ostrożnym.
  1. Kiedy stężenie smogu jest wysokie zminimalizuj przebywanie na powietrzu.
  1. Zaopatrz się w maskę antysmogową – zwykłe maski budowlane to o wiele za mało, dobra maska powinna mieć np. filtr HEPA.
  1. Nie wietrz pomieszczeń.
  1. Nie uprawiaj sportu na powietrzu – zapomnij wtedy o bieganiu czy jeździe na rowerze.
  1. Jeśli możesz sobie na to pozwolić – kup oczyszczacz powietrza. Niestety takie urządzenie nie jest tanie.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki