Czy skurcze w pierwszym trymestrze ciąży mogą być niebezpieczne?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
kobieta w ciąży

Będąc w ciąży zwracamy szczególną uwagę na to, co dzieje się z naszym ciałem. Wsłuchujemy się w nie, chcąc wyłapać najmniejsze, najbardziej subtelne zmiany i wyłapać niepokojące symptomy. Centralnym punktem skupienia jest zwykle brzuch i to, co się z nim dzieje. Bóle, ucisk, skurcze… to z pewnością sygnały, których nie można lekceważyć, choć nie muszą koniecznie oznaczać niczego złego.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Skurcze odczuwane długo przed terminem rozwiązania wcale nie muszą koniecznie oznaczać, że oto rozpoczyna się przedwczesny poród. Podobnie sprawa ma się w przypadku bólów brzucha – nie zawsze są sygnałem, który zwiastuje kłopoty.

Mimo wszystko zawsze, kiedy takie dolegliwości wystąpią koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, aby określić ich przyczynę. Nie wolno ich bagatelizować ani diagnozować samodzielnie.

Skurcze w I trymestrze – czy są niebezpieczne?

Skurcze w I trymestrze ciąży nie świadczą zawsze o tym, że dzieje się coś złego. To zjawisko w wielu przypadkach całkiem normalne. Przypominają wtedy te, które odczuwamy podczas miesiączki.

Co natomiast powinno zaniepokoić?

  • Duża bolesność.
  • Nasilanie się skurczów w czasie.
  • Częsta powtarzalność.
  • Ich długie trwanie.
  • Towarzyszące im nudności.
  • Gorączka.

Jeśli doświadczamy jednego lub kilku z powyższych objawów trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

A może…

Kobiety, bardzo wyczulone na sygnały swojego ciała i będące w pierwszej ciąży, czasem mogą mylić skurcze macicy z innymi dolegliwościami. Jedną z nich są  dolegliwości układu pokarmowego. W pierwszym trymestrze ciężarne mają często problem z zaparciami. Progesteron osłabia mięśnie jelit i tym samym sprawia, że funkcjonują gorzej. Zaparciom nierzadko towarzyszą bóle brzucha.

Różne rodzaje skurczów w ciąży

Pierwszymi skurczami, jakie mogą się pojawić są tzw. skurcze Alvereza. Co ciekawe, zwykle są tak mało nasilone, że aż… praktycznie nieodczuwalne dla przyszłej mamy (choć bywa, że odczuwa to jako delikatne twardnienie brzucha). Czasem nie wykrywa się ich nawet w badaniu KTG.

Skurcze Braxtona-Hicksa to kolejne „normalne” skurcze, które mogą występować w drugim i trzecim trymestrze. Mogą być, w odróżnieniu od skurczów Alvereza, mocno odczuwalne. Zazwyczaj występują wieczorem, często kiedy zmieniamy pozycję.

Skurcze przepowiadające przygotowują z kolei macicę do porodu. Pojawiają się zwykle kilka tygodni przed terminem. Są krótkie ale bolesne.

Co oczywiste, nie każda kobieta będzie odczuwała je tak samo. Jedne panie doświadczą wszystkich rodzajów skurczów. Inne nie odczują nawet tych przepowiadających.

Średnia ocena: 12345 3,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki