Czy przegroda macicy to wyrok?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kobieta u lekarza

Wady anatomiczne budowy macicy to jeden z potencjalnych czynników niepłodności. Trudno przecież ukrywać, że macica stanowi istotny element procesu zapłodnienia – to miejsce zagnieżdżenia się zarodka oraz jego rozwoju. Czy przegroda macicy to wyrok czy jedynie sygnał, że starania mogą potrwać nieco dłużej?

Podzielona macica

Przegroda macicy to jedna z najczęstszych anatomicznych wad tego narządu (wada wrodzona). Na czym dokładnie polega? Wnętrze macicy podzielone jest na dwie części za pomocą fragmentu tkanki, co powoduje istotne zniekształcenie jamy macicy oraz zaburzenie jej funkcji (m.in. funkcjonowanie endometrium – błony wyścielającej macicę od wewnątrz). Niestety, nieprawidłowość nie daje żadnych zewnętrznych sygnałów, które mogłyby skłonić kobietę do wcześniejszej diagnostyki, a tzw. zwykłe USG jej nie rozpoznaje. O istnieniu przegrody kobieta dowiaduje się zazwyczaj w momencie, kiedy starania o dziecko zaczynają się przedłużać z nieznanego powodu bądź dochodzi u niej do tzw. nawykowych poronień.

W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w budowie macicy lekarz zleca dodatkowe badania specjalistyczne, takie jak ultrasonografia 3D, histeroskopia (wziernikowanie macicy), jednoczesna laparoskopia z histeroskopią, sonohisterografia (USG z podaniem soli fizjologicznej do jamy macicy) czy histerosalpingografia (zdjęcie rentgenowskie po podaniu środka kontrastującego do jamy macicy). Bywa jednak i tak, że wada zostaje odkryta dopiero w trakcie cesarskiego cięcia, co jest najlepszym dowodem na to, że nie jest ona żadnym wyrokiem i nie odbiera zupełnie szansy na macierzyństwo.

Ciąża z przegrodą – czy to możliwe?

Powtórzmy więc raz jeszcze: przegroda macicy z założenia jest wadą utrudniającą – nie zaś uniemożliwiającą zajście w ciążę. Wszystko zależy od tego, jak bardzo wada jest nasilona, a więc od wielkości i grubości wspomnianego fragmentu tkanki, jej rozciągliwości oraz umiejscowienia – a te, mogą być różne.

Przegroda może być częściowa lub całkowita – może więc utrudniać zagnieżdżenie się zarodka, prowadzić do poronienia lub, jeśli do zapłodnienia dojdzie, utrudniać rozwój płodu, jego prawidłowe umiejscowienie, a także donoszenie ciąży (poród przedwczesny). Taki stan bardzo łatwo wytłumaczyć – przestrzeń w jamie macicy jest ograniczona przez przegrodę i nie jest w stanie odpowiednio się rozciągnąć, co uniemożliwia płodowi dalszy wzrost i rozwój.

Przegroda to nie wyrok!

Podkreślmy, że ciąża u kobiet ze wspomnianą wadą w każdym przypadku jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga wzmożonej kontroli. Wszelkie nieprawidłowości, jak plamienia czy pobolewania brzucha, które w każdej ciąży są sygnałem do wzmożonej czujności, muszą być natychmiast sprawdzane przez lekarza – istnieje bowiem większe, niż w normalnej sytuacji ryzyko, że doszło do poronienia czy przedwczesnego porodu. Ciężarnym ze stwierdzoną przegrodą macicy zaleca się oszczędny tryb życia, a czasami nawet leżenie do rozwiązania. Lekarze w większości przypadków zalecają wcześniejsze rozwiązanie ciąży drogą cesarskiego cięcia, w celu uniknięcia wystąpienia nieprawidłowości kurczenia się mięśnia macicy w czasie porodu naturalnego.

To nie jedyny powód. W niektórych przypadkach, w czasie zabiegu cesarskiego cięcia istnieje możliwość korekty wady. U kobiet ze stwierdzoną przegrodą, mających problemy z donoszeniem ciąży, rekomenduje się usunięcie wady wcześniej – w czasie zabiegu laparoskopii lub histeroskopii. Korektę zaleca się także przed zastosowaniem procedury wspomaganego rozrodu – kiedy przegroda nie jest jedynym czynnikiem uniemożliwiającym zajście w ciążę.  W sytuacji, kiedy zmiany zostaną usunięte jeszcze przed zajściem w ciążę, wówczas szanse na prawidłowy przebieg i donoszenie ciąży są praktycznie takie same, jak u innych kobiet.

Średnia ocena: 12345 4,40/5 (głosów: 5).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki