Czy praca może wpływać na płodność?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
praca1

Płodność człowieka to temat tak szeroki, że o samych czynnikach, jakie na nią wpływają można napisać całe tomy książek, setki artykułów i rozmawiać niezliczone godziny ze specjalistami. Co ciekawe, przeprowadza się kolejne badania, które pokazują, że czynniki, o których nawet nie myśleliśmy w tym kontekście, mogą mieć wpływ na to jak szybko, i czy w ogóle, doczekamy się dziecka. W tym artykule przyjrzymy się… wykonywanej pracy. Czy można powiązać ją w jakiś sposób z płodnością? Sprawdźmy!

Płodność – temat rzeka

Ilość czynników wpływających na płodność jest ogromna – od przebytych i aktualnych chorób, przez wady anatomiczne, leki, hormony, dietę, stres i ogólnie pojęty styl życia po takie kwestie, jak… rodzaj noszonej bielizny  czy skłonność do długich, gorących kąpieli.

Oczywiście nie każdy z nich wpływa na płodność w taki sam sposób. Jedne są kluczowe, a inne – mniej istotne. Kiedy jednak napotykamy na problemy z zajściem w ciążę, nawet te pozornie nieistotne stają się bardzo ważne. Bo wszystko, co można zmienić na lepsze, by poprawić swoje szanse – zmienić warto.

Czy praca może wpływać na płodność?

Sam fakt, że pracujemy – nie. Jednak różne aspekty naszej pracy – jak najbardziej tak! Trzeba pamiętać, że
w pracy spędzamy wiele godzin, zazwyczaj codziennie, i to, w jaki sposób to robimy, jakie są nasze nawyki, jakie okoliczności – wpływa na nasz organizm, także pod kątem płodności.

Jakie czynniki związane z pracą mają znaczenie pod kątem płodności?

  • Stres

To absolutny wróg starań o dziecko. Może bardzo skutecznie zaburzyć płodność i udaremnić starania
o maluszka. Niestety, nasza codzienność jest pełna stresujących sytuacji. Dla wielu osób najbardziej stresująca jest właśnie praca. Deadline’y, goniące terminy, denerwujący szef, presja… to wszystko i o wiele więcej może odbić się na naszym zdrowiu. Tymczasem, niestety, gdzieś zagubiliśmy umiejętność „nicnierobienia”, odpoczywania, ograniczania bodźców.

  • Praca w systemie zmianowym

Być może jest to zaskoczenie, ale tak, praca na zmiany może negatywnie wpływać na płodność. Zbadał to zespół z Wydziału Zdrowia Środowiskowego Harvard T.H. Chan School of Public Health Harvardu (konkretnie – dr Lidia Minguez-Alarcon i dr Audrey Gaskins). Wyniki były jednoznaczne – w badanej grupie kobiety pracujące w systemie zmianowym miały mniejsze rezerwy jajnikowe niż te pracujące w ciągu dnia. Sytuacja najciężej przedstawiała się dla tych, które musiały pracować nocami. Taki system pracy w bardzo dużym stopniu zaburza naturalny rytm dobowy i, według autorek badania, sprawa, że proces dojrzewania komórek jajowych nie odbywa się tak, jak powinien.

praca 2

  • Praca fizyczna

Nie chodzi tu o przyniesienie papieru do drukarki czy przestawienie krzesła, ale o pracę stricte fizyczną
– dźwiganie i przenoszenie ciężarów. Badania wyżej wymienionego zespołu z Harvardu wykazały, że rezerwa jajnikowa kobiet, których praca jest fizycznie wymagająca jest mniejsza w porównaniu do kobiet nie wykonujących takiej pracy.

  • Długie siedzenie

Praca przy biurku ma swoje plusy i minusy. Tym drugim jest z pewnością pozycja siedząca, jaką podczas niej przyjmujemy – bardzo często przez 8 i więcej godzin bez prawie żadnej przerwy. To nie tylko wpływa negatywnie na naszą postawę, może skutkować bólami i dolegliwościami kręgosłupa, ale także, w przypadku panów, mieć negatywny wpływ na płodność. Oczywiście sama praca siedząca nie jest przyczyną niepłodności, ale na pewno nie ułatwia poczęcia. Chodzi bowiem o efekt przegrzewania jąder. Jądra nie lubią bowiem wysokiej temperatury, która negatywnie odbija się na procesie spermatogenezy. Siedzący tryb życia, tak jak obcisła bielizna i częste gorące kąpiele nie są więc sprzymierzeńcami płodności.

  • Narażenie na chemikalia

Pewne chemikalia, z którymi kobieta może się stykać w swojej pracy mają potencjalnie szkodliwy wpływ na płodność, między innymi poprzez zaburzanie cyklu miesiączkowego. Dlatego koniecznie należy pamiętać o bezwzględnym stosowaniu się do zasad BHP.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki