Czy po wyleczeniu zaśniadu groniastego można zajść w ciążę?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
smutna kobieta

Zaśniad groniasty to choroba występująca tylko u kobiet w ciąży, dotyczy bowiem części błony płodowej później nazywanym – łożyskiem. Zaśniad może być całkowity lub częściowy. W przypadku tego pierwszego nie rozwija się normalny płód, natomiast ten drugi daje szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Co jednak z kolejną ciążą? Czy po wyleczeniu zaśniadu bezpiecznie będzie starać się o kolejne dziecko?

Czym jest zaśniad groniasty?

Zaśniad groniasty to tzw. choroba trofoblastyczna. Dotyczy więc trofoblastu – tak nazywamy wierzchnią warstwę zewnętrznych komórek zewnętrznych błony płodowej, która rozwija się bardzo wcześnie, a od końca 4. miesiąca ciąży określamy ją mianem łożyska. Powstaje wskutek nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej.

Zaśniad może być całkowity bądź częściowy.

  • Zaśniad całkowity – powstaje, kiedy zapłodniona zostaje pusta komórka jajowa, czyli bez kobiecego materiału genetycznego. Łożysko nie może się prawidłowo rozwinąć.
  • Zaśniad częściowy – to sytuacja, w której damska komórka jajowa jest prawidłowa, natomiast zostaje zapłodniona przez dwa plemniki.

Niestety, ciąże zaśniadowe zawsze stanowią ryzyko. Dla tych z zaśniadem całkowitym, co oczywiste biorąc pod uwagę brak materiału genetycznego w komórce jajowej, nie ma szans. Natomiast przy zaśniadzie częściowym możliwe jest urodzenie zdrowego dziecka.

Zaśniad groniasty a kolejna ciąża

Zaśniad groniasty nie sprawia, że kobieta staje się bezpłodna. Po jego wyleczeniu można zajść
w ciążę. Ważne jednak, aby koniecznie odczekać rok zanim rozpoczniemy kolejne starania o maluszka. Przed upływem tego czasu ryzyko jest zbyt duże, warto więc, nawet mimo ogromnej chęci zajścia w ciążę, odczekać ten czas.

Jeśli zaśniadowa ciąża zakończyła się samoistnym poronieniem, kolejna niestety może się zakończyć podobnie lub być ciążą zagrożoną. To jednak nie reguła!

Po przebyciu zaśniadu należy dokładnie monitorować swoje zdrowie i regularnie poddawać się badaniom aby wyłapać ewentualne nieprawidłowości i nawrót choroby. Bo zaśniad, niestety, może wrócić. To, że przebyło się go raz nie uodparnia na przyszłość. Właśnie dlatego u kobiet po zaśniadzie, które nie planują już kolejnej ciąży zaleca się usunięcie macicy.

Starania o ciążę po zaśniadzie – tak, ale najpierw monitoring zdrowia!

Wśród badań bardzo istotne jest monitorowanie poziomu hormonu beta hCG, który wzrasta kiedy rozwija się zaśniad. Takie badania po wyleczeniu należy wykonywać przez pierwsze pół roku co miesiąc, a później, przez kolejne pół (jeśli nie ma żadnych nieprawidłowości) co dwa miesiące.

Oprócz poziomu hormonów, wykonać należy USG miednicy mniejszej, a także rentgen płuc (zazwyczaj dwa razy).

Jeśli po roku badania będą w porządku i lekarz da zielone światło – można rozpocząć starania o dziecko. Trzeba jednak pamiętać o dalszym monitorowaniu zdrowia. Jeśli zmieniamy ginekologa – nowy koniecznie musi wiedzieć, że w grę wchodził zaśniad groniasty.

Leczenie zaśniadu

Kluczowe dla zdrowia i możliwości zajścia w kolejną ciążę jest dokładne wyleczenie zaśniadu. Wykonuje się w tym celu łyżeczkowanie macicy. Istotne jest także badanie histopatologiczne – poddaje się mu to, co zostanie usunięte w celu wykluczenia złośliwego raka kosmówki, w którego zaśniad może się przekształcić.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki