Długość snu a szansę zajścia w ciążę

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 1

Sen jest dla każdego człowieka niezbędny. Dobry, odpowiednio długi gwarantuje lepsze i bardziej skuteczne funkcjonowanie na co dzień. Jego brak lub sen złej jakości sprawia, że jesteśmy mniej efektywni, nie mamy energii, a nawet możemy być bardziej podatni na różne choroby. Czy jednak sen ma coś wspólnego z płodnością?

Ach śpij, kochanie…

Wpływ snu na zdrowie jest nie do przecenienia. Niestety, większość dorosłych osób śpi zdecydowanie mniej niż powinno. Zanim przejdziemy do omówienia wpływu snu na płodność, warto w kilku punktach podsumować to, co daje nam sen.

 • Niedobór snu może powodować tycie. Dzieje się tak, ponieważ gdy niedosypiamy zwiększa się wydzielanie greliny. To hormon, który pobudza apetyt.
 • Sen jest niezbędny dla mózgu – jego sprawnego funkcjonowania, co daje nam możliwość efektywnej pracy, koncentracji, lepszego zapamiętywania i skupiania uwagi.
 • Zbyt mała ilość snu może pogarszać stan psychiczny.
 • Sen poprawia odporność.
 • Podczas snu następuje regeneracja ciała – wydzielany jest odpowiedzialny za to hormon wzrostu.

Zdrowy sen to taki, który trwa około osiem godzin na dobę.

Męska płodność zależna od snu?

Okazuje się, że sen wpływa na jeszcze jeden ważny aspekt naszego życia, a mianowicie… na płodność! Jeśli marzycie o spłodzeniu dziecka lub macie z tym problem, warto przyjrzeć się temu, ile godzin dziennie śpicie i czy wasz sen jest dobry jakościowo.

Na początek przyjrzymy się korelacji męskiej płodności z jakością snu. Ciekawe badania, przeprowadzone na 790 parach pokazały, że mężczyźni, którzy spali którzy spali mniej niż 6 godzin lub więcej niż 9 w ciągu doby mieli mniejsze szanse na szybsze spłodzenie potomka. Naukowcy sugerują, że dla męskiej płodności optymalna długość snu to 8 godzin. Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać np. w produkcji testosteronu, która w nocy wzrasta, lub w jakości nasienia, na którą wpływa styl życia – w tym, sen.

Wysypiajcie się!

Niezależnie od wszelkich, mniej lub bardziej wiarygodnych badań, można z pewnością stwierdzić, że na płodność ma wpływ ogólnie pojmowany styl życia. Wlicza się w to nie tylko zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie dużych ilości alkoholu, niepalenie papierosów, ale także – umiejętność odpoczywania, relaksu, regeneracji i wysypianie się. Często o tym ostatnim zapominamy, myśląc, że jeśli zmniejszymy ilość snu choćby o godzinę, będziemy w stanie więcej zrobić i być bardziej produktywni w ciągu dnia. Niestety, to przekonanie jest błędne.

Brak snu wpływa negatywnie na samopoczucie, zdrowie, pracę… Niewyspani jesteśmy bardziej rozdrażnieni, podatni na stres oraz wszelkie infekcje, mamy mniejszą motywację do ćwiczeń, a także chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski. Bez snu ciężko mówić o odpoczynku i regeneracji, tak ważnych dla każdego organizmu! Warto wreszcie zacząć doceniać odpoczynek i uważać go za ważny składnik zdrowego trybu życia.

 „Łóżkowe sprawy”

Jak spać „dobrze”? Przede wszystkim – chodzi o odpowiednią długość snu. Nie powinno się spać ani za krótko (mniej niż 7 godzin), ani też – zbyt długo. Optymalne będzie 7-8 godzin snu na dobę.

Co jeszcze możemy zrobić, aby poprawić jakość snu?

 • Spać w ciemnym pomieszczeniu – to pomoże wyzwolić melatoninę, hormon odpowiedzialny za dobry sen.
 • Wywietrzyć sypialnię przed snem.
 • Zadbać o odpowiednią temperaturę – nie może być zbyt wysoka, co jest częstym błędem.
 • Zjeść kolację około trzy godziny przed pójściem spać.
 • W miarę możliwości nie trzymać telewizora i nie korzystać z komputera w sypialni – to potrafi zaburzyć sen i obniżyć jego jakość.
 • Dobrze, aby łóżko kojarzyło się wyłącznie ze spaniem, warto więc nie jeść w nim, nie oglądać filmów, nie przesiadywać w dzień. W ten sposób skojarzymy ten mebel wyłącznie ze snem
  i łatwiej będzie nam zasnąć.
 • Przed snem koniecznie trzeba się wyciszyć, przestać myśleć o pracy, spróbować oderwać od stresującego dnia i zrelaksować się.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki