Czy dieta o niskim indeksie glikemicznym pomaga w staraniach o dziecko?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
dieta (1)

Wysoki indeks glikemiczny diety może być przyczyną zaburzeń owulacji, a co za tym idzie – zaburzeń płodności i problemów w staraniach o dziecko.

Indeks glikemiczny – dla kogo ważny?

Indeks glikemiczny (tzw. IG) to parametr, który umożliwia klasyfikację produktów spożywczych pod względem ich wpływu na poposiłkowe stężenie glukozy we krwi. Produkty o niskim indeksie glikemicznym powodują małe zmiany w stężeniu cukru, zaś po spożyciu produktów o wysokim IG poziom glukozy we krwi znacząco wzrasta. Pytanie, czy powinniśmy – mówiąc potocznie – zawracać sobie nim głowę? Czy informacja na temat stężenia glukozy we krwi jest ważna dla potencjalnego „zjadacza chleba”? Zależy jakiego. Bo on także może mieć wysokie bądź niskie IG.

Na pewno informacja ta jest istotna dla określonych grup osób – zwłaszcza pacjentów chorujących na cukrzycę czy osób z grupy ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. W ich przypadku znajomość indeksu glikemicznego pozwala na takie komponowanie codziennego jadłospisu, by zapobiec nadmiernym wahaniom cukru we krwi. Pytanie, czy indeks glikemiczny powinien mieć znaczenie dla osób starających się o dziecko?

dieta3

Indeks glikemiczny a starania o dziecko

Jak się okazuje, nadmiar cukru w diecie funduje nam nie tylko cukrzycę, otyłość czy choroby układu krążenia. Spożywanie go w zbyt dużych ilościach – zwłaszcza przy niskiej aktywności fizycznej, może skutkować zaburzeniami hormonalnymi, w tym – zaburzeniami płodności. Wysoki indeks glikemiczny diety może być przyczyną występowania zaburzeń owulacji, a co za tym idzie – problemów w staraniach o dziecko. Dieta bogata w cukry proste (takie jak cukier, słodycze, pieczywo cukiernicze) powoduje gwałtowny wyrzut insuliny do krwi, a to może hamować wytwarzanie białka, którego zadaniem jest wychwyt hormonów płciowych.

To nie wszystko – panie, których dieta bogata jest w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, a jednocześnie uboga w błonnik pokarmowy, mogą mieć podwyższony poziom testosteronu, który niekorzystnie działa na równowagę hormonalną, obniżając płodność. Przy okazji warto zauważyć, że zbilansowana dieta z niskim IG pozwala wyregulować wagę – zrzucić zbędne kilogramy bądź uporać się z niedowagą, a dzięki temu osiągnąć prawidłowy indeks masy ciała (tzw. BMI). A ten – jak już kiedyś pisaliśmy, również może wpływać na starania o dziecko. Badania dowodzą, że najszybciej zachodzą w ciążę te kobiety, których waga mieści się w granicach od 20 do 24 BMI.

dieta2 (1)

Dieta o niskim indeksie glikemicznym

Nie ma więc wątpliwości, że w czasie starań o dziecko warto zwrócić uwagę na ilość i jakość spożywanych węglowodanów, a najlepiej  – zmienić węglowodany proste na pełnoziarniste produkty zbożowe. Produkty o niskim indeksie glikemicznym powinny zdecydowanie zdominować nasz codzienny jadłospis. Zaliczamy do nich w głównej mierze:

  • nabiał– mleko i produkty mleczne, jaja;
  • mięso, ryby, owoce morza;
  • warzywa strączkowe;
  • niektóre kasze;
  • ryż dziki i komosa ryżowa;
  • chleb żytni razowy;
  • makaron razowy;
  • warzywa surowe;
  • większość świeżych owoców;
  • orzechy, nasiona, oleje.

Warto jeszcze zauważyć, że indeks glikemiczny może mieć znaczenie także po zapłodnieniu – u kobiet będących we wczesnej ciąży zbyt gwałtowne skoki insuliny mogą powodować zaburzenia w rozwoju zarodka, poronienia oraz wystąpienie cukrzycy ciążowej.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki