Czy ciąża urojona jest groźna?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
smutna kobieta

Ciążę urojoną kojarzymy zwykle z naszymi pupilami, przede wszystkim – psami. W ich przypadku jej wystąpienie nie jest niczym tak bardzo osobliwym, czasem po prostu się zdarza. Jednak jeśli chodzi o kobiety – takie przypadki występują zdecydowanie rzadziej i zawsze wymagają pomocy specjalisty. Skąd bierze się ciąża urojona, jak ją leczyć, a przede wszystkim – czy jest groźna?

Skąd bierze się ciąża urojona?

Ciąża urojona to zaburzenie psychiczne. Nie ma jednak zawsze takiego samego przebiegu, identycznych objawów i nasilenia. Różni się w zależności od konkretnego przypadku. Jednak zawsze
u jej podstaw leży ogromna, niespełniona chęć posiadania dziecka i brak akceptacji dla sytuacji, w której, mimo starań, maleństwo ciągle się nie pojawia (lub – ogromny strach przed posiadaniem dziecka).

Niemożność spłodzenia potomka jest tak ciężka do zniesienia, że umysł próbuje w pewien sposób „oszukać” i znaleźć sposób na pogodzenie się z tą stratą. Bo niepłodność lub bezpłodność to także strata, którą należy przeboleć, a która nierzadko prowadzi choćby do depresji. Ciąża urojona to też swego rodzaju metoda ochrony przed przyznaniem się zarówno sobie, jak i otoczeniu do bolesnej prawdy i przed kompletnym załamaniem.

Czy może być groźna?

Ponieważ ciąża urojona to zaburzenie psychiczne, już samo jej pojawienie się jest groźne i alarmujące. W przypadku, kiedy kobieta przyjmuje do wiadomości, że jest to ciąża urojona, są mniejsze powody do niepokoju, choć i tak warto się zastanowić nad powodem jej wystąpienia i konsultacją z lekarzem. Fizyczne objawy stanu błogosławionego ustąpią bowiem samoistnie.

Gorzej, jeśli kobieta upiera się przy tym, że jest w ciąży, odrzuca negatywny wynik badania USG lub nawet nie chce udać się do lekarza ze strachu przed tym, że zaneguje on jej stan. Może też zmieniać lekarzy szukając takiego, który wszystko potwierdzi, kupować ubranka i gadżety dla dziecka i zachowywać się tak, jakby rzeczywiście była przy nadziei.

Takie zachowanie powinno być bardzo alarmujące dla otoczenia. Koniecznie trzeba je skonsultować z lekarzem. Kobieta powinna być pod opieką nie tylko lekarza ginekologa, ale też psychologa, a nawet psychiatry. Zburzenie tych urojeń i nieleczenie ich może być bowiem groźne dla zdrowia i wywołać np. depresję, nerwicę, zaburzenia osobowości.

Trzeba pamiętać, że sama ciąża urojona jest także, a może przede wszystkim, bardzo niepokojącym objawem tego, co dzieje się wewnątrz, w psychice. Nie wolno jej wobec tego bagatelizować niezależnie od tego, jakie jest jej nasilenie.

Objawy ciąży urojonej

To niesamowite, ale objawy ciąży urojonej są często takie same jak faktycznej ciąży. Świadczy to o tym, jak bardzo nasza psychika, nasz mózg, steruje ciałem. Kobieta, która bardzo chce mieć dziecko często skupia na tym wszystkie swoje myśli, czyta wiele na ten temat, ogląda programy parentingowe, wyobraża sobie, ze jest w ciąży, fantazjuje, może ma też w otoczeniu jakiegoś malucha. Sprawia to, że zachodzą zmiany w psychice, które oddziałują na ciało.

Fizyczne objawy urojonej ciąży mogą być następujące:

  • Zatrzymanie miesiączki.
  • Ból piersi, powiększenie piersi.
  • Poranne nudności i wymioty.
  • Wahania nastroju.
  • Zmęczenie.

W skrajnych przypadkach może wystąpić nawet… laktacja. Co ważne, zdarza się, że test ciążowy wychodzi, mimo braku ciąży, pozytywny. Wynika to z faktu, iż hormony także poddają się sile sugestii i zaburzeniom w psychice. W związku z tym zawsze należy potwierdzić ciążę lub jej brak wykonując badanie USG.

Leczenie ciąży urojonej

To, jak wygląda leczenie ciąży urojonej zależy od stopnia jej nasilenia. Często konieczne jest leczenie u psychiatry oraz podawanie leków. Do tego zalecana jest także psychoterapia, a także w wielu przypadkach – zmiana otoczenia i odcięcie się od wszelkich kontaktów z małymi dziećmi czy kobietami w ciąży.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki