Czy cesarskie cięcie może zmniejszać prawdopodobieństwo poczęcia drugiego dziecka?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
cesarka

O tym, że pomiędzy rodzajem pierwszego porodu, a staraniami o kolejną ciążę istnieje zależność, słyszała zapewne większość z nas. Jak się okazuje, takich korelacji może być więcej.

Jeszcze do niedawna specjaliści zalecali, by po przebytym cesarskim cięciu poczekać ze staraniami o kolejną ciążę około 2 lata. Chodzi tutaj w głównej mierze o ryzyko rozejścia się lub pęknięcia blizny po zabiegu. Obecne zalecenia są nieco mniej restrykcyjne – kobietom, które urodziły za pomocą cc radzi się odczekać przed kolejnym zapłodnieniem około 12 – 18 miesięcy.

Jak się jednak okazuje, cesarskie cięcie może zagrażać kolejnej ciąży także w inny sposób, a mianowicie – zmniejszać szansę jej powstania. O czym dokładnie mowa?

Cesarskie cięcie a kolejna ciąża

O badaniach przeprowadzonych w ostatnim czasie przez naukowców z Penn State College of Medicine. Na ich podstawie autorzy wyciągnęli niepokojące wnioski, że kobiety, które urodziły pierwsze dziecko drogą cesarskiego cięcia mają większe trudności z poczęciem kolejnego (w porównaniu z kobietami, które urodziły pierwsze dziecko siłami natury). Skąd takie konkluzje?

Naukowcy przeprowadzili liczne rozmowy z kobietami, które w ostatnim czasie urodziły swoje pierwsze dziecko. Powtarzali wywiady co pół roku przez kolejne 3 lata, pytając między innymi o to, jak często panie odbywały stosunek płciowy bez zabezpieczenia w każdym z minionych sześciu miesięcy. Materiałem badawczym były ostatecznie odpowiedzi 2021 kobiet w wieku od 18 do 35 lat, które udzieliły informacji dotyczących współżycia bez zabezpieczenia oraz wynikających z niego poczęć w przeciągu trzech lat po pierwszym porodzie.

cesarka2

Cesarka przeszkodą w zapłodnieniu?

Co pokazało badanie? 69 proc. z 600 kobiet, które pierwsze dziecko urodziły za pomocą cesarskiego cięcia zaszło w ciążę, współżyjąc bez zabezpieczenia. Natomiast w grupie kobiet, które urodziły pierwsze dziecko naturalnie, odsetek ten wyniósł prawie 10 proc. więcej (dokładnie 78 proc.). Niestety, to nie jedyna zaobserwowana zależność. U kobiet, które miały za sobą cesarskie cięcie prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka okazało się mniejsze w porównaniu z paniami, które urodziły siłami natury.

A teraz pytanie najważniejsze: skąd taka zależność i w jaki sposób cesarskie cięcie może obniżać prawdopodobieństwo zajścia w kolejną ciążę? Jak na razie nie mamy jednoznacznych odpowiedzi. Naukowcy podejrzewają jednak, że tym, co utrudnia kobietom zapłodnienie mogą być zrosty i blizny miednicy lub jajowodów.

Niewykluczone również, że problem może tkwić w bliźnie po ranie chirurgicznej w macicy. Mimo, że nie jest ona zlokalizowana w miejscu implantacji, może mieć istotny i – co równie ważne – długotrwały wpływ właśnie na proces implantacji. Naukowcy z pewnością będą przyglądać się otrzymanym wynikom i szukać bardziej konkretnych odpowiedzi, o których z pewnością was poinformujemy.

Ciąża po cesarce – to nie takie proste

Warto jednak zauważyć, że cesarskie cięcie może zagrażać kolejnej ciąży w jeszcze inny sposób. Kobiety, które rodziły przez cc znajdują się w pewnym sensie w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o powstanie ciąży pozamacicznej. Chodzi o sytuację, w której jajo płodowe usytuowane jest nie w macicy, ale w niszy blizny mięśnia macicy. Jako że znajduje się ono w bezpośrednim kontakcie z jamą macicy taka ciąża pozamaciczna – w przeciwieństwie do innych jej typów – ma jakieś szanse zostać donoszona (istnieje nadzieja na to, że jajo przesunie się w kierunku jamy macicy i zacznie rozwijać się prawidłowo), z pewnością jednak jest to stan wysokiego ryzyka, a ciąża uznawana za zagrożoną.

I właśnie z uwagi na to zagrożenie większość lekarzy zaleca terminację ciąży pozamacicznej  zlokalizowanej w bliźnie po cesarskim cięciu. Istnieje bowiem spore ryzyko, że ciąża przemieści się w głąb mięśnia macicy, a to z kolei rodzi niebezpieczeństwo pęknięcia jej jamy. To bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia matki. Choć jeszcze do niedawna przypadki ciąży w bliźnie po cc zdarzały się niezwykle rzadko, ich częstotliwość niepokojąco rośnie. Jak łatwo się domyślić, może to być skutkiem coraz częstszego przeprowadzania cesarskiego cięcia – także bez wskazań medycznych.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki