Czy aborcja ma wpływ na płodność?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
aborcja1

Usunięcie ciąży to zawsze nieprzyjemne, a często wręcz traumatyczne przeżycie. Jednak oprócz konsekwencji dla psychiki, jakie może nieść, warto pochylić się także nad kwestią zdrowia i przyszłej płodności kobiety, która musi poddać się aborcji.  Jakie mogą być jej konsekwencje? Czy po wykonaniu tego zabiegu płodność zostaje zmniejszona?

Ciąża po aborcji – czy to możliwe?

Na początku warto od razu odpowiedzieć na tę częstą wątpliwość. Po aborcji kobieta oczywiście może zajść w kolejną ciążę. Zabieg usunięcia ciąży nie ma na celu trwałego upośledzenia płodności.  Sama idea tej procedury nie niesie takiego zagrożenia. Jedynie komplikacje w jej trakcie mogą negatywnie wpłynąć na płodność.

W wielu przypadkach problem z następną ciążą nie leży jednak w kwestii zdrowotnych, ale gotowości  psychicznej. Aborcja jest często przeżyciem traumatycznym, które wywołuje ogromne obawy i lęk przed kolejnym zajściem w ciążę. Ta blokada psychiczna może także, w konsekwencji, doprowadzić do niepłodności .

Czytaj też: Jak rozmawiać o stracie?

aborcja2 (1)

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Aborcja nie powinna upośledzić trwale płodności, jednak pod warunkiem, że będzie wykonana w bezpieczny sposób, w godnym zaufania ośrodku, przez odpowiednio wykwalifikowanych, doświadczonych lekarzy specjalistów.

W przypadku tego zabiegu jest to absolutnie kluczowy element, który zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo całej procedury i, co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji i powikłań, które mogłyby mieć negatywny wpływ na płodność. Choć owo ryzyko jest bardzo niewielkie, trzeba mieć świadomość, że mimo wszystko – istnieje.

W naszym kraju niedawno zmieniły się przepisy dotyczące aborcji. W tym artykule przeczytasz, kiedy jest ona prawnie dozwolona.

Konsekwencje usunięcia ciąży

Oczywiście istnieje pewne zagrożenie związane z zabiegiem usuwania ciąży. W jego trakcie mogą wystąpić komplikacje, w przypadku których zachodzi obawa, iż w mniejszym lub większym stopniu upośledzą płodność. Jakie to komplikacje?

  • infekcja, która może się wdać w trakcie zabiegu (jednak wybierając dobrych specjalistów to ryzyko jest znikome);
  • krwotok w czasie procedury, w przypadku którego niezbędna jest ingerencja chirurgiczna;
  • uszkodzenie mechaniczne np. błony śluzowej macicy w czasie wykonywania aborcji.

Farmakologiczne usunięcie ciąży także może niekiedy prowadzić do pewnych powikłań. Jedno z najniebezpieczniejszych to sytuacja, kiedy łożysko nie zostaje wydalone w całości – jeśli w jamie macicy zostaną jego pozostałości prowadzi to do stanów zapalnych i szeregu powikłań.

aborcja3

Starania po aborcji – jak szybko można je rozpocząć?

Po zabiegu usunięcia ciąży płodność może wrócić bardzo szybko, jednak niezalecane jest rozpoczynanie starań od razu. Zwykle najbezpieczniej będzie poczekać aż wróci miesiączka i dopiero po jej wystąpieniu rozpocząć współżycie bez zabezpieczenia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki