Czego unikać w czasie okresu?

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 1
3

Chyba nie ma na świecie kobiety, dla której w normalnych okolicznościach „te dni” byłyby czystą przyjemnością. Menstruacja wiąże się zwykle z obniżonym nastrojem, złym samopoczuciem i ogólnym spadkiem formy. Czy ten stan można nieświadomie pogorszyć? Niestety, tak, dlatego dziś podpowiadamy, czego unikać w czasie okresu, by przetrwać „te dni” w spokoju.

Wysoka temperatura

Gorąca, aromatyczna kąpiel potrafi skutecznie poprawić zły nastrój, ale – nie w tym przypadku. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne i może powodować silniejszy krwotok z dróg rodnych. Podczas menstruacji lepiej jest postawić na prysznic (jest także bardziej higieniczny), i to również raczej ciepły lub naprzemiennie ciepły i chłodny, niż gorący. Warto także uważać ze stosowaniem popularnego, domowego środka łagodzącego ból menstruacyjny – termofor z gorącą wodą może faktycznie ograniczyć napięcie w podbrzuszu, ale i negatywnie wpłynąć na naczynia krwionośne. Unikanie narażania organizmu na wysoką temperaturę powinno „wejść nam w krew” także poza domem, szczególnie w lecie, gdy wystawiamy chętnie nasze ciała na działanie promieni słonecznych. Podobna zasada dotyczy korzystania z solarium oraz sauny – wizytę w nich dobrze jest odłożyć na czas po okresie.

Aktywność fizyczna

Uprawianie sportu w czasie miesiączki jest jak najbardziej dozwolone. Ważne jest tylko, by dostosować intensywność ćwiczeń do aktualnego samopoczucia i nie przemęczać się na siłę.

Nie ma żadnych przeszkód, by w czasie menstruacji uprawiać sport. Więcej, aktywność fizyczna jest  wtedy wskazana, bowiem zmęczenie łagodzi napięcie, jakie towarzyszy menstruacji, a więc ból nie jest tak silnie odczuwalny. Uprawianie sportu podczas okresu to bardzo dobry pomysł, o ile tylko ćwiczenia nie wymagają dużo wysiłku i nie nadwyrężają i tak osłabionego organizmu. Eksperci zalecają w tych dniach łagodne formy aktywności fizycznej, takie jak joga, pilates czy jazda na rowerze, zrezygnowanie zaś z ćwiczeń siłowych oraz takich sportów jak squash czy tenis. Wbrew obiegowym opiniom wizyta na basenie jest dozwolona, choć ze względów higienicznych lepiej odłożyć ją na trzeci lub późniejsze dni menstruacji, gdy krwawienie jest już nieco łagodniejsze. Oczywiście, pamiętamy, by podczas pływania używać tamponów i dokładnie umyć miejsca intymne przed pływaniem i po wyjściu z wody.

Dieta

Czekolada to podobno ulubiony przysmak miesiączkujących kobiet. Słodycze, ku naszemu utrapieniu, mają niezwykłe „zdolności” do poprawiania humoru, ale czy są podczas okresu bezpieczne? W rozsądnej ilości – na szczęście tak. Warto jednak uważnie dobierać spożywane w „tych dniach” produkty, by nie zintensyfikować i tak niemiłych dolegliwości. Lekkostrawne menu zapewni organizmowi potrzebne składniki odżywcze, a nie wywoła wzdęć i zaparć. W czasie miesiączki dobrze jest także ograniczyć spożywanie alkoholu.

Seks

Dla większości kobiet współżycie podczas menstruacji nawet nie wchodzi w grę, ale są pary, którym krwawienie miesiączkowe nie przeszkadza w łóżkowych igraszkach. Sam seks nie jest w czasie okre-su zabroniony, ale warto wówczas pamiętać o właściwej higienie. Idealnym rozwiązaniem jest współżycie z użyciem prezerwatyw, które ograniczają kontakt męskich genitaliów z krwawiącymi drogami rodnymi kobiety. To pomoże uniknąć groźnych infekcji miejsc intymnych. Oczywiście tuż po seksie oboje partnerzy powinni dokładnie się umyć. Współżyjąca w trakcie miesiączki kobieta powinna także obserwować swój organizm – jeśli seks sprawia dyskomfort (pochwa jest w „tych dniach” o wiele bardziej wrażliwa niż zwykle, stąd większe ryzyko nieprzyjemnych otarć), lepiej z niego zrezygnować.

Średnia ocena: 12345 3,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki