Czego nie wolno mówić bezdzietnym?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
14772799071_eab86e1b6b_z

W towarzystwie osób bezdzietnych czasem zdarza się palnąć gafę lub rzucić uwagę, która powoduje konsternację i „wymowną ciszę”. Niestety są takie rzeczy, którymi nawet nieumyślnie możemy sprawić ból lub wprawić w zakłopotanie. Poniżej przedstawiamy listę tematów „śliskich”, czyli takich, których warto unikać w towarzystwie osób nieposiadających dzieci.

Savoir-vivre w rozmowie z bezdzietnymi

Nawet w grupie bardzo bliskich znajomych nie zawsze wszyscy zdradzają sobie plany co do posiadania dzieci. Nie można więc z góry zakładać, że skoro ktoś ich nie ma, a nie mówił, że się stara, to znaczy, że potomstwa mieć nie chce. Nigdy nie wiadomo, jakie motywacje lub powody kryją się za nieposiadaniem dzieci. Może nie mają ochoty rozgłaszać wszem i wobec, że mają problemy z płodnością albo starają się o malucha, ale nie chcą zapeszyć? Dlatego, jeśli nie mamy jasnej sytuacji i nie znamy faktów, lepiej zachowywać się taktownie i pewne tematy po prostu omijać.

Niebezpieczne tematy

Poniżej przedstawiamy listę „grząskich tematów” czy też rzeczy, których po prostu lepiej nie mówić osobom nieposiadającym dzieci.

  •  „Dlaczego nie macie jeszcze dzieci?”, „Macie problemy z zajściem w ciążę?”, „Planujecie dzieci?”
    Pierwsza i podstawowa zasada – nie wypytywać bezdzietnych o powody takiego stanu rzeczy. Jeśli będą chcieli i uznają to za stosowne, z pewnością sami o tym poinformują znajomych. Nie trzeba zasypywać ich gradem pytań, bo może zostać to uznane za zwykłe wścibstwo. Najgorsze, co możecie zrobić, to rzucić pytaniem „Kiedy wreszcie będziecie mieli dzieci?” podczas spotkania w szerszym gronie. Co innego, jeśli zapytasz o to naprawdę bliską przyjaciółkę, a co innego, gdy zaczniesz wypytywać koleżankę z pracy na spotkaniu firmowym. Kontekst rozmowy gra tutaj ważną rolę. Najważniejsze w takich sytuacjach jest po prostu wyczucie i takt.
  • „Macie szczęście…”
    Stwierdzenie, że osoby bezdzietne „mają lepiej” bo mogą się wyspać, wyjechać na dwutygodniowy urlop tylko we dwoje czy wychodzić ze znajomymi, kiedy tylko najdzie ich ochota to naprawdę błędny wniosek. Jeśli postawisz sprawę w ten sposób, będzie to po pierwsze znaczyło, że uważasz, iż osoby bezdzietne decydują o tym stanie ze względu na własną wygodę i egoizm. Po drugie, może taka para wolałaby się nie wysypiać, zrezygnować z wakacji i imprez ze znajomymi byle tylko móc począć upragnione dziecko. Wysuwając takie spostrzeżenie, możesz kogoś naprawdę zranić.
  • „Patrząc na nasze dzieci, chyba macie wątpliwości”
    Takie stwierdzenie jest oczywiście żartobliwe i pojawia się najczęściej, gdy pociecha ma atak furii lub jest wyjątkowo nieznośna. Nie musisz się w ten sposób tłumaczyć. Każdy rozumie, że maluch miewa gorsze chwile, a rzucenie, nawet w żartach, że coś takiego może odstraszyć od posiadania własnych dzieci jest nieco egocentrycznym podejściem do sprawy. Poza tym, być może osoby bezskutecznie starające się o potomstwo patrzą z zazdrością nawet na takie momenty.
  • „Rozumiem, że pies/kot jest dla Was jak dziecko?”
    Podobnie jak poprzednie, takie zdanie zazwyczaj wypowiadane jest w żartach. Może jednak być przykre dla pary, która stara się o malucha. W takim wypadku porównanie posiadania dziecka do posiadania kota czy psa może być wyjątkowo niefortunne. Poza tym, zwierzęta same w sobie są dla ich miłośników ważne – nie muszą „zastępować” nikogo.
  • „Nie masz dzieci, więc nie wiesz jak to jest”
    Taki argument rzucony w rozmowie może naprawdę zaboleć osobę bezdzietną. Sugeruje bowiem, że nieposiadanie dziecka stawia ją w pozycji kogoś gorszego, kto ma mniej wiedzy i nie jest tak wartościowy jak matka czy ojciec. Faktycznie, są rzeczy, które zrozumie tylko drugi rodzic, ale nie trzeba tego wyrażać w tak obcesowy sposób.
  •  „Jestem naprawdę tak zajęta/zmęczona…”
    Podkreślanie, że wychowywanie dziecka to naprawdę ciężkie i czasochłonne zajęcie może być przykre dla osób bezdzietnych. Ostentacyjne narzekanie na brak czasu lub chroniczną senność z powodu malucha może być irytujące nie tylko dla nich, ale i dla reszty otoczenia.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki