Ćwiczenia w ciąży pod kontrolą lekarską

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
joga

Ciąża to nie choroba. Jeśli czujesz się dobrze, wszystko idzie w dobrym kierunku, dziecko rozwija się prawidłowo – nie powinno być żadnych przeciwwskazań do tego, abyś ćwiczyła. Nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej w ciąży – szczególnie, jeśli regularnie trenowałaś wcześniej, a twój organizm jest przyzwyczajony do wysiłku. Pamiętaj jednak, aby konsultować się z lekarzem!

Ćwiczyć w ciąży czy nie?

To zależy od wielu czynników i przede wszystkim z podobnym pytaniem trzeba koniecznie zwrócić się do lekarza prowadzącego ciążę. On wie najlepiej, w jakiej kondycji jest i przyszła mama, i dziecko. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie jest zagrożona, nie musisz się też bardzo oszczędzać i twój ogólny stan zdrowia jest dobry – raczej będziesz mogła ćwiczyć.

Dochodzi do tego jeszcze kwestia kondycji i tego, czy wcześniej byłaś aktywna, czy też nie. Jeśli tak– prawdopodobnie będziesz mogła kontynuować treningi. Jeżeli nie – problem może być większy, gdyż przyjęło się sądzić, że nie należy rozpoczynać przygody z aktywnością fizyczną będąc w ciąży – to może być dla organizmu „szok”.

Lekarz powinien też wypowiedzieć się szczegółowo w kwestii typu treningów. Jasne, że nie jest trenerem personalnym, ale musi poinstruować cię dokładnie, jakie ruchy i typy ćwiczeń możesz wykonywać (np. pływanie), a jakich powinnaś raczej unikać (np. bieganie). Ćwiczenia w ciążyz konieczności różnią się od tych, które wykonywałaś przed nią. Właśnie przez wzgląd na to, zanim zaczniesz samodzielnie dostosowywać plan treningów, porozmawiaj ze specjalistą.

Jeśli możesz – ćwicz!

Aktywność w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Jeśli ćwiczenia nie są ci obce, a lekarz pozwolił – nie rezygnuj z nich! Jasne, że przyszła mama powinna na siebie bardziej uważać, oszczędzać się (to z pewnością nie raz słyszałaś od babci czy cioci), ale to nie oznacza (jeśli jesteś zdrowa) całodziennego leżenia!

Jakie korzyści niesie uprawianie sportu w ciąży?

  • Pomaga uspokoić, zrelaksować się.
  • Uwalnia od stresu.
  • Poprawia nastrój, wyzwala endorfiny – hormony szczęścia.
  • Poprawia sen.
  • Sprawi, że szybciej wrócisz do formy po ciąży.
  • Ujędrnia skórę, pomaga przy cellulicie.
  • Zwiększa elastyczność skóry.
  • Łagodzi bóle kręgosłupa.
  • Poprawia krążenie.

O tym nie zapominaj

Owszem, trenować możesz przez całe 9 miesięcy ciąży, ale pamiętaj o kilku ważnych sprawach. W pierwszym trymestrze musisz zdecydowanie bardziej uważać i nie forsować się zbytnio.  To dlatego, że właśnie w trzech miesiącach po zapłodnieniu najczęściej dochodzi do poronień. Natomiast w trzecim trymestrze nie ćwicz leżąc na plecach, nie rób brzuszków, nie dźwigaj ciężkich przedmiotów i zrezygnuj z treningu (albo zrób bardzo lekki), kiedy na zewnątrz panuje upał. Przestać ćwiczyć powinnaś też, jeśli w ich trakcie poczujesz się słabo, kiedy poczujesz zawroty głowy, skurcze macicy, ból w dole brzucha albo nagłe ruchy dziecka.

Co można, a czego nie?

Istnieją aktywności wskazane w ciąży, ale też i takie, których raczej nie powinno się uprawiać.

Bez obaw możesz zdecydować się na:

  • Spacery (tak, tak, w dobrym tempie też liczą się jako aktywność!),
  • Joga,
  • Pływanie,
  • Fitness dla kobiet w ciąży,
  • Lekkie ćwiczenia na siłowni,

Zabroniona jest z kolei wszelka aktywność, która naraża na wstrząsy, upadki, urazy, jak choćby bieganie, jazda konna, jazda na nartach (jeśli już narty – to biegowe), zajęcia wymagające skakania.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki