Coraz słabsze i wolniejsze plemniki

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
sperm

O tym, że męskie plemniki z roku na rok mają się coraz gorzej słyszeliśmy już wielokrotnie. Okazuje się, że nie są to wcale puste słowa – potwierdzają je liczne badania.

Obraz przeciętnego plemnika wyłania się chociażby z tych, zrealizowanych w zeszłym roku w ramach kampanii profilaktyczno-edukacyjnej poświęconej diagnostyce ojcostwa „Zdrowy tata”. Twórcy akcji zaoferowali panom bezpłatną diagnostykę nasienia przez okres 3-ech miesięcy (badania przesiewowe realizowane były w katowickiej Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum). Jakie wnioski płyną z badań? Polski plemnik to zawodnik wyjątkowo nieskuteczny. Garść dowodów poniżej:

  • niemalże połowa badanych charakteryzuje się nieprawidłową morfologią plemników (budowa zewnętrzna komórek rozrodczych odbiega od ogólnie przyjętych norm);
  • u 20 proc. mężczyzn ruchliwość plemników lokuje się poniżej dolnej granicy normy;
  • problemy z co najmniej jednym markerem płodności stwierdzono aż u 62 proc. młodych mężczyzn, przy czym najczęstsze nieprawidłowości to:

- zbyt mała liczba plemników w nasieniu (42 proc. przypadków),

- nieprawidłowa ruchliwość plemników (30 proc.),

- obydwa problemy jednocześnie (12 proc.),

- całkowity brak plemników (6 proc.),

- skrajnie mała liczba plemników w nasieniu (5 proc.).

Niepokojącym jest fakt, że problem z plemnikami mają coraz młodsi panowie, czyli właśnie potencjalni ojcowie  – prawie połowa badanych to mężczyźni w wieku 27-33 lata.

Co wpływa na jakość plemników?

Jak się okazuje, panowie sami nieświadomie pogarszają swoją płodność. Na jakość plemników mają bowiem wpływ codzienne zachowania, których często nawet nie uznajemy za szkodliwe. Tymczasem, o ile występują one sporadycznie, rzeczywiście nie muszą być groźne – jednak powtarzane notorycznie stopniowo pogarszają zdolność do zapłodnienia. Wśród głównych czynników, które mogą wpływać na nią negatywnie znajdziemy m.in.:

Niższe progi

Warto zauważyć, że obecnie obowiązujące kryteria oceny plemników są mniej wymagające, niż kiedyś. Wprawdzie niektóre wartości różnią się od siebie jedynie nieznacznie (np. całkowita liczba plemników w ejakulacie), ale inne dzieli naprawdę spora różnica (np. kryteria oceny morfologii plemników). I mimo tego panom tak trudno je spełnić! Tymczasem prawidłowa jakość spermy spełnia kluczową rolę w procesie zapłodnienia -nieodpowiednie parametry nasienia uznaje się obecnie za główną przyczynę niepłodności męskiej. Dlatego właśnie sprawdzenie parametrów nasienia i w razie konieczności ich poprawa to często pierwszy krok w kierunku zwiększenia szans na upragnione rodzicielstwo. Badaniem, na które warto się zdecydować jest test swim-up, inaczej test migracji plemników – temat warto zgłębić tutaj.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki