Coaching kryzysowy – czym jest, gdzie szukać?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
coaching1

Przedłużające się starania o dziecko to dla wielu związków swoista próba przetrwania. Jak się okazuje, to także próba przetrwania dla nas samych.

Wszystko zależy od danej pary – charakteru partnerów, stażu związku, wcześniejszych doświadczeń. Na niektóre związki problemy wpływają jak swoiste spoiwo – zbliżając partnerów do siebie i dodatkowo umacniając ich relację, na inne – przeciwnie. Bezradność, bezsilność, rozżalenie, brak wiary w powodzenie – wszystko to powoduje, że partnerzy stopniowo odsuwają się od siebie, stają się sobie coraz bardziej obcy, zaczynają się nawzajem obwiniać o to, na co żadne z nich nie ma realnego wpływu.

Niestety, to nie pomaga w walce o dziecko. Bo w przypadku tej batalii ogromne znaczenie ma siła psychiczna – a o tę trudno, kiedy brakuje wsparcia od najbliższej osoby. Nic dziwnego, że wiele par borykających się z niepłodnością doświadcza kryzysu. Grunt, to umieć z niego wyjść jeszcze silniejszym. Niestety, z taką trudnością nie każdy umie poradzić sobie samodzielnie. Bo często jest tak, że choć jedno z partnerów ma predyspozycje do tego, by pokonać problemy – widzi możliwość ich rozwiązania i usilnie do tego dąży, drugie nie czuje się na siłach, by mu pomóc. A w walce o związek obydwoje partnerów musi stać po tej samej stronie.

Kryzys niejedno ma imię

Kryzys w związku to jedno. Osoby bezskutecznie starające się o dziecko często doświadczają także innego kryzysu, który najprościej można by określić mianem psychologicznego. Niepłodność przytłacza – rujnuje całe dotychczasowe życie. Wpływa na nie w każdym calu. Lekarze, kliniki, badania, wyniki, recepty, leki, zalecenia. No i otoczenie, które ciągle dopytuje, chce wiedzieć, chce pomóc. To, które nie wie w czym rzecz, dopytuje, kiedy wreszcie będzie dziecko. To, które wie, pyta jak postępy w leczeniu. Albo nie pyta, wymownie omijając temat szerokim łukiem. Tak szerokim, że osoba wyczulona na ową kwestię doskonale go zauważa – i cierpi jeszcze bardziej.

coaching2

Niepłodność to stały element codzienności osoby starającej się o dziecko. W takiej sytuacji musi ona nauczyć się z nią żyć i nie zatracić w tym wszystkim definicji samej/samego siebie. Bo oprócz osoby starającej się o dziecko nadal jest przecież żoną/mężem, kobietą/mężczyzną, pracownikiem, przyjacielem  – jest i musi pozostać sobą. Kiedy podporządkowujemy całe nasze życie jednemu celowi, który na dodatek ciągle odsuwa się w czasie, łatwo zapomnieć, kim jesteśmy naprawdę i co (jeszcze) jest dla nas ważne. Tym bardziej, że rodzicielstwo to jedna z najważniejszych ról, jakie odgrywamy w naszym życiu. Brak spełnienia w tym zakresie może mocno ograniczyć poczucie własnego ja. Wpłynąć na naszą subiektywną ocenę szczęścia i poczucia sensu w życiu.

Czym jest coaching kryzysowy?

W takich sytuacjach konieczne jest sięgnięcie po pomoc z zewnątrz. Grunt to umieć przyznać, że pomoc jest potrzebna – a przede wszystkim uświadomić to samemu sobie. Bo właśnie to często bywa najtrudniejsze. Jedną z dróg do pokonania kryzysu, jaki może się pojawić w wyniku niepłodności, jest tzw. coachnig kryzysowy.

Na początek warto wyjaśnić, czym jest coachnig (sam w sobie. To metoda, mająca na celu pomóc w poznaniu (lub odnalezieniu) samego siebie, w określeniu swoich planów, celów, marzeń, oczekiwań, a następnie zbudowaniu jak najlepszej drogi do ich realizacji.

W tym jednak wypadku mówimy o coachingu w sytuacji kryzysu – od typowego różni się on tym, że najpierw musi pomóc osobie wydostać się z patosu, a dopiero w następnej kolejności – podpowiedzieć, jak zawalczyć o swoje szczęście i spełnienie. Tzw. coach kryzysowy to specjalista, którego celem jest pomoc w stworzeniu swego rodzaju planu działania oraz przede wszystkim – odnalezieniu sił i motywacji do jego realizacji.

Połączenie coachingu i kryzysu ma więc na celu nie tylko wyjście z kryzysu, ale także wykorzystanie go! Do własnego rozwoju i wzmocnienia swojej wewnętrznej siły. Brzmi to tak, jakby niepłodność miała jakieś dobre strony… Sama w sobie pewnie nie ma. Odpowiednie jej przepracowanie – pod okiem specjalisty – może jednak sprawić, że dzięki niej staniemy się silniejsi, bardziej pewni siebie, a kiedyś w przyszłości – jeszcze mocniej spełnieni.

—-

Obecnie w Polsce nie ma zbyt wielu ekspertów w tej dziedzinie, dlatego poszukując specjalisty dla siebie warto zwrócić uwagę, czy dana osoba posiada odpowiednie przygotowanie do pracy coachingowej oraz pracy z osobami w kryzysie potwierdzone odpowiednim certyfikatem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki