Co roku prawie 2 miliony dzieci rodzi się martwych!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
porod 1

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz UNICEF opublikowały pierwszy wspólny raport na temat martwych urodzeń na całym świecie. Wynika z niego, że w skali naszego globu rokrocznie mają miejsce dwa miliony martwych urodzeń. WHO alarmuje, że przez pandemię COVID-19 ta liczba może znacząco wzrosnąć!

Jedno co 16 sekund

Dwa miliony martwych urodzeń na świecie w ciągu roku – to szokująca statystyka, która otwiera oczy jeszcze bardziej kiedy uświadomimy sobie, że oznacza iż jedno dziecko rodzi się martwe co 16 sekund. Takie dane zostały opublikowane w pierwszym wspólnym raporcie WHO i UNICEF na temat martwych urodzeń z października tego roku. Autorzy precyzują, że za martwe urodzenie uważają sytuację, w której dziecko rodzi się bez oznak życia w 28. tygodniu ciąży lub później.

Co ważne, raport zwraca uwagę, że pandemia może doprowadzić do kolejnych 200 tysięcy podobnych tragedii w przeciągu roku w krajach o niskim i średnim dochodzie ze  względu na poważne problemy w służbie zdrowia i związane z nimi zakłócenia w opiece medycznej!

Sprawdź też: Koronawirus a starania o dziecko – FAQ 

W jakich krajach występuje najwięcej martwych urodzeń?

Ogromna większość martwych urodzeń – aż 84% – występuje w krajach o niskim i średnim dochodzie. Raport podaje że 3 na 4 martwe urodzenia miały miejsce w Afryce Subsaharyjskiej lub Południowej Azji. Kraje, w których ten problem osiągnął największe rozmiary i dał w sumie aż połowę wszystkich martwych urodzeń w 2019 roku to Indie, Pakistan, Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, Chiny oraz Etiopia.

Można także zaobserwować, że więcej martwych urodzeń wydarza się w obszarach wiejskich niż w miastach – dotyczy to wszystkich krajów, nie tylko tych najbiedniejszych.

porod2

Trauma martwego urodzenia

Raport skupia się jednak nie tylko na podaniu faktów i danych, ale też na tym, jak ogromną tragedią jest urodzenie martwego dziecka i jak długotrwały wpływ ma na kobiety i ich rodziny, jak niesamowicie obciąża psychicznie. Tymczasem wiele kobiet zmuszonych jest do przeżywania tego w ciszy, pomijania, udawania, że nic się nie stało. Pozbawione są wsparcia i pomocy. W niektórych społecznościach mogą być nawet obwiniane i stygmatyzowane.

„Zlekceważona tragedia”

Na stronie UNICEF-u możemy natknąć się na takie właśnie określenie tego problemu – Neglected tragedy – czyli zlekceważona, zaniedbana tragedia. Problem, który jest marginalizowany, pomijany, o którym mało się mówi. Nie ma także wielu danych na jego temat, nie jest on dokładnie monitorowany, nie powstaje też wiele opracowań.

Tymczasem w większości przypadków tragedii martwego urodzenia dałoby się zapobiec „jedynie” dzięki odpowiedniej opiece okołoporodowej oraz w trakcie całej ciąży.

Aż 40% przypadków martwych urodzeń to śmierć dziecka w czasie samego porodu. Wskazuje to, jak wielu z nich można uniknąć dzięki dostępowi do wyspecjalizowanego personelu i odpowiedniej opieki położniczej w nagłych i wymagających szybkiej, skutecznej interwencji przypadkach. Szczególnie mając na uwadze kolejne szokujące dane, które porównują, iż w Afryce Subsaharyjskiej oraz Południowej i Centralnej Azji śmierć dziecka w czasie porodu odpowiada za aż połowę wszystkich martwych urodzeń, podczas gdy w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii jest to zaledwie 6%!

Autorzy raportu apelują o podjęcie działań w celu zmniejszenia problemu martwych urodzeń i podkreślają, że dzięki temu można uratować miliony żyć na całym świecie.

Utrata dziecka to niesamowita tragedia. Oto filmy, które dają cenną lekcję, że nieprzepracowana strata rzutuje na całe życie i wzajemne relacje: http://staraniowy.pl/filmy-o-utracie-dziecka/

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki