Co oznaczają słabe przepływy krwi do łożyska?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
zdjęcie

Przepływ krwi w tętnicach pępowinowych jest świadectwem wydolności łożyska. Łożysko odgrywa podczas ciąży kluczową rolę – decyduje o tym, ile tlenu i substancji odżywczych dociera do dziecka. Jeśli przepływy są zaburzone bądź słabe, może to spowodować, że maluch nie będzie prawidłowo przybierać na wadze. 

Skąd wiadomo, że przepływ krwi jest słaby?

Tego, jak wygląda przepływ w tętnicach doprowadzających krew do łożyska można dowiedzieć się podczas badania USG metodą dopplerowską. Diagnostyka dopplerowska jest nowoczesna i stale się rozwija. Dzięki niej można zmierzyć prędkość przepływu krwi w naczyniach matki i dziecka. W trakcie badania słuchać szum krwi, a na ekranie pojawia się widok fali dźwiękowej odbitej od poruszających się krwinek.

Badanie to zwykle wykonuje się po 26. tygodniu – jest istotne, gdyż pomaga w wykryciu różnych zaburzeń, a w tym zaburzeń dotyczących prawidłowego wzrastania dziecka. Standardowo wykonuje się je kiedy ciąża obarczona jest wysokim ryzykiem, np. jeśli dochodziło do wcześniejszych poronień, podczas ciąży mnogiej i w przypadku gdy w ciąży jest kobieta po 35. roku życia lub gdy istnieje zagrożenie konfliktem serologicznym. Badanie to przebiega tak samo jak standardowe USG.

Konsekwencje słabego przepływu krwi do łożyska

To, jak przebiega przepływ krwi w tętnicach pępowinowych świadczy o wydolności łożyska. Jest to bardzo ważny parametr, gdyż łożysko pełni, co oczywiste, kluczową rolę podczas ciąży – ma wpływ na to, ile tlenu oraz ile substancji odżywczych dociera do rozwijającego się dziecka. Jeśli przepływ jest zaburzony i można określić go stanem przewlekłym, istnieje zagrożenie tzw. Hipotrofią.

Jest to  wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu – w takiej sytuacji nie osiąga on właściwego rozmiaru. Hipotrofia symetryczna ma miejsce wtedy, gdy cały płód jest mniejszy. Pojawia się kiedy negatywne czynniki występują na początku ciąży. Hiportofia asymetryczna jest znacznie częstsza i dotyczy korpusu. Głowa i kończyny rozwijają się natomiast prawidłowo.

Przyczyny słabych przepływów

Słabe przepływy krwi mogą być spowodowane takimi zaburzeniami, jak:

  • Przedwczesne starzenie się łożyska.
  • Nadciśnienie.
  • Nieprawidłowa budowa łożyska.

Co robić?

Jednorazowy nieprawidłowy wynik USG nie powinien wzbudzać paniki, nie jest jeszcze żadnym wyrokiem. Kolejne pomiary mogą okazać się już prawidłowe. Trzeba jednak powtarzać badanie co dwa lub trzy tygodnie i kontrolować stale wzrost masy ciała dziecka oraz to, jakie są wartości przepływów naczyniowych. Jeśli potwierdzi się Hiportofia możliwe, że konieczne będzie wcześniejsze wywołanie porodu oraz hospitalizacja pod koniec ciąży.

Z pewnością kiedy wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, nawet jeśli Hiportofia nie jest potwierdzona, warto maksymalnie zredukować stres i  zacząć jeszcze bardziej się oszczędzać, dbać o siebie i odpoczywać. W takim okresie nie jest wskazane obciążanie się ciężką pracą. Lekarz z pewnością będzie także bacznie obserwował rozwój ciąży, co pozwoli mu zareagować jeśli stwierdzi zagrożenie.

Rola łożyska

Łożysko to organ odpowiedzialny za dostarczanie dziecku tlenu i substancji odżywczych, ale także za usuwanie produktów przemiany materii. Chroni również płód przed czynnikami zewnętrznymi.
W związku z tym wszelkie nieprawidłowości dotyczące łożyska mogą być groźne, prowadzą bowiem do jego niewydolności.

Na wczesnym etapie ciąży takie patologie łożyska zwykle kończą się poronieniem, a na późniejszych jej etapach dochodzi do opisanych wyżej zaburzeń wymiany między matką a dzieckiem,
a w konsekwencji zahamowaniem wzrostu maleństwa.

Średnia ocena: 12345 3,00/5 (głosów: 14).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki