Co może stać na przeszkodzie płodności?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
16301237208_aeb7c3be7d_z

Czynników, które mogą zmniejszać szanse pary na poczęcie dziecka jest naprawdę bardzo wiele. Czy zdajemy sobie sprawę z nich wszystkich?

Własny organizm

Bardzo często za problemy z płodnością odpowiada sam organizm przyszłych rodziców, m.in. jego budowa. U kobiet mogą to być rożnego rodzaju wady anatomiczne (np. wady macicy – tyłozgięcie, macica przegrodzona, macica dwurożna, niedorozwój jajników) oraz problemy hormonalne (jak np. zaburzenia jajeczkowania). Ryzyko niepłodności zwiększają także zmiany o charakterze chorobowym, jak chociażby cukrzyca, niedokrwistość, gruźlica, choroby układu oddechowego, układu krążenia, tarczycy czy nerek. U mężczyzn jedną z głównych przyczyn niepłodności okazuje się zła jakość nasienia – ilość, ruchliwość, morfologia czy żywotność plemników. Sam organizm przyszłych rodziców wpływa na starania o dziecko także pod innym względem – chodzi o wiek  zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Im starsi partnerzy, tym szanse na szybkie poczęcie dziecka obniżają się.

Czasami problem stanowi nasz własny układ immunologiczny – dochodzi do tzw. autoagresji naszego systemu odpornościowego, co polega na tym, że przeciwciała zwracają się przeciwko samemu organizmowi gospodarza. W organizmie kobiety może dojść do kilku rodzajów takiej agresji – atak przeciwciał na męskie nasienie (tzw. wrogi śluz), atak przeciwciał na własne komórki jajowe, atak przeciwciał na zarodek czy też atak przeciwciał na tkanki własnego organizmu.

Styl życia

Czynnikiem, który często lekceważymy w czasie starań o potomstwo, jest styl życia, jaki prowadzimy. Żyjemy szybko, pod presją czasu, obowiązków i stresu. Nie zwracamy uwagi na zdrową, zbilansowaną dietę, stawiamy na posiłki szybkie i często – byle jakie. Także wynikające z tych zaniedbań problemy z wagą – otyłość lub przeciwnie – nadmierna chudość, mogą utrudniać starania o dziecko.

Brakuje nam czasu na odpoczynek i zregenerowanie sił, lekceważymy rolę aktywności fizycznej – ruchu i świeżego powietrza. Chętnie i często sięgamy po używki, które zdają się uprzyjemniać nam życie – od pozornie nieszkodliwej kawy i napojów energetyzujących, po alkohol i papierosy. Bez zastanowienia sięgamy po leki, środki uspokajające czy antydepresyjne. Otaczamy się elektroniką, której wpływ na nasze zdrowie i płodność również nie jest neutralny.

Czynniki zawodowe

Choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, na trudności z poczęciem może wpływać także środowisko, w którym żyjemy – pracujemy i mieszkamy. W przypadku kobiet płodność może obniżać codzienne narażenie na działanie wysokich dawek substancji toksycznych, związków chemicznych, promieniowania jonizującego, a także wysokich czy niskich temperatur. Oczywiście wpływ tych czynników na płodność nie zawsze jest bezpośredni – czasami po prostu zwiększają prawdopodobieństwo nieregularnych cykli miesiączkowych oraz wahań hormonalnych, a te – wydatnie wpływają na zdolność poczęcia.

W przypadku mężczyzn zaszkodzić może spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej, np. w czasie prowadzenia samochodów (wpływa na zmniejszenie ilości bądź nieprawidłową budowę plemników), przebywanie w wysokich temperaturach, nieustanny kontakt z rozpuszczalnikami oraz innymi toksycznymi substancjami. Obawiać się mogą także pracownicy przemysłowi, mający kontakt z formaldehydami (np. osoby pracujące w fabrykach produkujących plastiki, farby, materiały piankowe, żywice czy meble). Płodności – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zagraża regularne wystawienie na działanie oparów środków znieczulających, tlenku etylenu, rtęci oraz promieni rentgenowskich (lekarze, chirurdzy, dentyści, pracownicy szpitali czy gabinetów lekarskich).

Czynniki środowiskowe

Także w naszym codziennym środowisku jesteśmy otoczeni toksycznymi substancjami, które mogą wywierać szkodliwy wpływ na hormony – tak ważne w procesie starań o dziecko. To m.in. pestycydy (zawierają m.in. rtęć, która akumuluje się w przysadce mózgowej – miejscu kluczowym w kontekście stymulacji wytwarzania hormonów płciowych), środki służące do ochrony roślin, substancje chemiczne i konserwujące znajdujące się w pożywieniu, zanieczyszczenia zgromadzone w wodzie pitnej, toksyczne związki obecne w spalinach samochodów i papierosowym dymie (kadm, który występuje w dymie papierosowym gromadzi się w organizmie, blokując wchłanianie kluczowych w kontekście płodności substancji, jak chociażby cynk), środki chemiczne, których nie brakuje w rozpuszczalnikach i plastiku, a także wszelkie – pozornie niewinne substancje, które przedostają się przez skórę w wyniku robienia makijażu, farbowania włosów czy chociażby sprzątania mieszania (produkty czyszczące domowego użytku).

Substancje, którymi się otaczamy działają w różny sposób – czasami po prostu obniżają stężenie składników odżywczych istotnych dla płodności i zakłócają równowagę hormonalną, ale to – wydatnie obniża zdolność do poczęcia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki