Ciążowy kalendarz – o tym pamiętaj w poszczególnych miesiącach

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
kobieta w ciazy

Każdy trymestr, każdy miesiąc, niesie coś nowego. W ciąży zmienia się wszystko, czasem w tempie tak szybkim, że ciężko nadążyć. Do tego mnóstwo rzeczy, o których trzeba pamiętać, a przede wszystkim – różnego rodzaju badania. Kalendarz ciąży pomoże uporządkować informacje o tym, które z nich i kiedy należy wykonać i pokaże te dziewięć miesięcy w pigułce.

Pierwszy trymestr

  1. Miesiąc (1-4 tyg.)

Pierwszy miesiąc to okres początkowy, kiedy odczuwasz dopiero pierwsze sygnały świadczące o tym, że jesteś w ciąży. To czas, kiedy, po terminie spodziewanej miesiączki, należy zrobić test ciążowy.
W tym miesiącu mogą pojawić się różne nieprzyjemne dolegliwości, jak mdłości, wymioty, nadwrażliwość na zapachy, senność, rozdrażnienie, ból piersi.

  1. Miesiąc (5-8 tyg.)

Na początku drugiego miesiąca można już udać się do ginekologa na badanie USG potwierdzające ciążę. Wcześniej małe rozmiary zarodka uniemożliwiają przeprowadzenie tej procedury. Lekarz założy kartę ciąży i zleci pierwsze badania, z pewnością porozmawia także o odpowiedniej suplementacji, np. kwasem foliowym. Do 10. tygodnia należy wykonać takie badania, jak morfologia, badanie moczu, grupa krwi, Rh, cytologia, glukoza, badanie czystości pochwy, badanie w kierunku kiły, różyczki, toksoplazmozy.

  1. Miesiąc (9-13 tyg.)

W trzecim miesiącu lub na początku czwartego (między 11. a 14 tygodniem) czeka cię kolejna wizyta u ginekologa. Badania jakie należy w tym miesiącu wykonać to USG (tzw. Genetyczne USG, które wyklucza wady rozwojowe), badanie moczu oraz, ewentualnie, cytologia – jeśli wcześniej nie została przeprowadzona. Zmiany w ciele stają się bardziej widoczne – może być zacząć widać brzuszek, piersi też stają się większe. Nieprzyjemne dolegliwości ciążowe mogą też dać o sobie znać.

Drugi trymestr

  1. Miesiąc (14-17 tyg.)

Między 15. a 20. tygodniem ciąży, a więc w czwartym lub piątym miesiącu należy wykonać morfologię, badanie moczu oraz badanie czystości pochwy. Pod koniec tego miesiąca można już zacząć czuć pierwsze ruchy dziecka!

  1. Miesiąc (18-22 tyg.)

Od 21. do 26. tygodnia można wykonać kolejne USG (tzw. USG połówkowe, podczas którego lekarz ocenia rozwój płodu, jego narządy wewnętrzne, podaje też najczęściej płeć). Najlepiej jednak zrobić je jeszcze w drugiej połowie piątego miesiąca, czyli w 21. lub 22. tygodniu.

  1. Miesiąc (23-27 tyg.)

W ostatnim miesiącu drugiego trymestru lub na początku siódmego miesiąca (konkretnie – między 24. a 28. tygodniem) należy wykonać badanie będące zmorą wielu przyszłych mam, a mianowicie – stężenie glukozy. Oprócz tego: badanie moczu, badanie na toksoplazmozę (u kobiet, które w pierwszym badaniu miały wynik ujemny) oraz, u kobiet z Rh-, przeciwciała anty-Rh.

Trzeci trymestr

  1. Miesiąc (28-31 tyg.)

Między 27. a 32. tygodniem, a więc w przedziale mieszczącym się w większości w siódmym miesiącu czeka kolejny pakiet badań: morfologia, mocz, następne USG, przeciwciała odpornościowe.

  1. Miesiąc (32-35 tyg.)

W okresie od 33. do 37. tygodnia musisz znów wykonać morfologię i mocz, a oprócz tego – badanie czystości pochwy, posiew w kierunku paciorkowców z okolic pochwy i odbytu, badanie w kierunku HIV oraz antygen HBs.

  1. Miesiąc (36-40 tyg.)

W 38. lub 39. tygodniu – morfologia i mocz, a po 40. tygodniu dodatkowo KTG co dwa, trzy dni oraz USG.

Średnia ocena: 12345 3,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki