Ciąże mnogie- najczęstsze powikłanie in vitro

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 1
B

W wielu przypadkach ciąża mnoga postrzegana jest przez przyszłych rodziców jako dodatkowe szczęście. Bliźniaki czy trojaczki mogą z początku wydawać się wyzwaniem ponad siły, jednak po pierwszym szoku u ginekologa przychodzi najczęściej uczucie jeszcze większego szczęścia. Niestety, ciąże mnogie niosą ze sobą wiele zagrożeń zarówno dla matek, jak i dzieci. Szczególnie często zdarzają się w przypadku in vitro i są postrzegane jako najbardziej powszechne powikłanie tej metody zapłodnienia.

Niebezpieczne powikłanie

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia niepłodności tą metodą trzeba sobie uświadomić, że ryzyko wystąpienia ciąży mnogiej jest w przypadku in vitro spore. Wynosi od 30 do 50 procent. Dlaczego jest to jednak tak groźne? Otóż nie jest to stan prawidłowy, naturalny dla kobiety. Taka ciąża zawsze niesie ze sobą spore ryzyko powikłań. Przede wszystkim dużo trudniej jest ją donosić. Przy in vitro jedyną skuteczną metodą, która może zapobiec ryzyku mnogiej ciąży jest polityka umieszczania jednego zarodka w macicy. Wynika to z prostej kalkulacji, że im mniej zarodków, tym mniejsze ryzyko. Polityka SET (ang. Single Embrio Transfer), czyli transferu pojedynczego zarodka poskutkuje jednak tylko wtedy, gdy ów zarodek będzie dobrej jakości. Nie bez znaczenia jest także renoma ośrodka laboratoryjnego, z którego korzystamy. Musi posiadać dobrze działający system kriokonserwacji, czyli mrożenia zarodków. Jeśli jest skuteczny, zwiększa to efektywność in vitro. Można również zmniejszyć ilość przenoszonych zarodków z dwóch do trzech. Jest to stosowane w większości krajów Europy. Eliminuje się wtedy możliwość wystąpienia ciąży trojaczej, jednak prawdopodobieństwo bliźniaczej jest ciągle  wysokie.

Zagrożenia dla matki….

Ciąża mnoga to zawsze ciąża wysokiego ryzyka. Jest zdecydowanie bardziej niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dzieci. Kobiety noszące pod sercem kilkoro dzieci są bardziej narażone na różnego rodzaju choroby. Wyższa jest również ich śmiertelność, jednak nie stanowi to faktycznie dużego zagrożenia gdyż wstosunku do ciąż pojedynczych ryzyko wzrasta bowiem tylko w niewielkim stopniu. Ponieważ matka jest o wiele bardziej obciążona, dużo częściej występują różne dolegliwości, m.in. płytki oddech, wymioty czy żylaki nóg. Dodatkowo zdarzają się powikłania już w trakcie porodu. Często musi się on w związku z tym zakończyć cesarskim cięciem. W 75% przypadków poród bliźniaków lub wieloraczków jest także przedwczesny. Powikłany może być również połóg. Najczęściej skutkiem zawijania macicy lub wtórnej niedokrwistości. Po urodzeniu pierwszego dziecka nierzadko zdarza się także odklejenie łożyska, co jest wynikiem silnych skurczów macicy albo pęknięcia worka owodniowego. Macica, która zbytnio rozciąga się podczas ciąży często nie ma także możliwości do trwałego skurczenia się już po porodzie. Może to być przyczyną silnego krwawienia lub krwotoku.

… i dzieci

Jeśli chodzi o dzieci, w przypadku ciąży mnogiej przede wszystkim zwiększa się ich umieralność. Śmierć płodu może być skutkiem wady wrodzonej, zaburzeń odżywiania lub uciśnięcia pępowiny (najczęstsze w przypadku bliźniąt jednojajowych). Okoliczności zwiększające śmiertelność to także nieprawidłowe ułożenie w macicy lub zaburzenia w krążeniu krwi. Ryzyko wystąpienia wszelkich powikłań jest oczywiście tym większe, im większa ilość dzieci noszonych przez kobietę. Wcześniejszy poród występuje np. w 25% przypadków ciąż bliźniaczych, 50% trojaczych i aż 75% czworaczych. Ciąże mnogie to także dwukrotnie wyższe niż w przypadku ciąży pojedynczej ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci. Mogą to być m.in. wady serca, wodogłowie, koślawe stopy czy asymetria czaszki. Dla bliźniąt specyficzne są natomiast takie wady wrodzone, jak bliźnięta połączone, tzw. płód w płodzie (inaczej fetus in fetu; jest to bardzo rzadka anomalia polegająca na obecności płodokształtnej masy w ciele noworodka) lub wszelkie nieprawidłowości wynikające z obumarcia jednego z płodów.

Średnia ocena: 12345 4,00/5 (głosów: 2).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki