Ciąża w okresie przekwitania – czy jest możliwa?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
starsza para

Jeśli chodzi o płodność, sprawa wydaje się dosyć jasna – kobieta jest płodna od momentu kiedy wkroczy w wiek reprodukcyjny aż do okresu menopauzy. Po jego przejściu nie ma już szans na dziecko. Mężczyzna zaś jest w stanie produkować plemniki całe życie. Czy jednak ciąża w okresie przekwitania, a nawet po nim, jest prawdopodobna?

Czym jest menopauza?

Menopauza to w terminologii medycznej ostatnia miesiączka w życiu, jednak zwyczajowo nazywamy tak cały czas przejścia pomiędzy okresem płodności a jego końcem. Nie następuje to bowiem nagle, lecz jest rozciągnięte w czasie. Aby lekarz mógł stwierdzić, że nastąpiła menopauza, musi upłynąć 6 miesięcy od ostatniej miesiączki.

Klimakterium, przekwitanie – to okres, w którym następuje stopniowe wygaszanie funkcji jajników i kończy się kobieca płodność. Zwykle mamy wtedy do czynienia z szeregiem charakterystycznych objawów, jak uderzenia gorąca, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, brak ochoty na seks, zmęczenie. Dla kobiet to moment ciężki także psychicznie – kończy się ich okres prokreacyjny, zaczynają wkraczać powoli w starość.

Ciąża w okresie klimakterium

Uważa się, że w okresie klimakterium nie można zajść w ciążę. Stąd czasem spore zaskoczenie, kiedy jednak do niej dochodzi. Przekonanie, że podczas przekwitania kobieta już staje się bezpłodna jest błędne. Kobieta przechodząca klimakterium może zostać mamą! Jak to możliwe?

Przede wszystkim – duża część kobiet uważa okres przekwitania za bezpłodny. W tym czasie, kiedy nie doszło jeszcze do zupełnego zatrzymania menstruacji, okres pojawia się co dwa-trzy miesiące.  Wiele kobiet uważa to za znak, że nie następuje owulacja i przestaje się zabezpieczać. Ich zaskoczenie, kiedy okazuje się, że zaszły w ciąże, jest ogromne.

Kobiety korzystające z naturalnych metod antykoncepcji, czyli śledzące dni płodne i niepłodne, mają w okresie przekwitania duże trudności. Miesiączki są nieregularne, znacznie trudniej więc, wbrew pozorom, wyznaczyć dni płodne. W takim „zamieszaniu” łatwo o zamieszanie i nieplanowaną ciążę.

Ciąża po menopauzie

Zaskakujący jest fakt, iż mimo, że biologia zaprogramowała to inaczej, medycyna poszła tak mocno do przodu, że umożliwia zajście w ciążę nawet po przejściu menopauzy! Naukowcy opracowali metodę, która sprawia, że staje się to realne.

Polega ona na pobraniu zdrowej tkanki jajnika, a następnie – zamrożeniu jej. Owa zamrożona tkanka może czekać, aż kobieta będzie chciała zajść w ciążę. Kiedy tak się stanie – zostaje wszczepiona, co sprawia, że jajnik zaczyna znów pracować nawet mimo tego, że kobieta przeszła już menopauzę. W ten sposób można przywrócić płodność na kilka lat.

Kontrowersje wokół sztucznego przedłużania płodności

Powyższa procedura jest stosowana jedynie u kobiet, które przeszły leczenie onkologiczne, które pozbawiło je naturalnej płodności. Pomysł przedłużania w ten sztuczny sposób płodności u zdrowych kobiet budzi jednak spore kontrowersje. Jego przeciwnicy wskazują na zagrożenia późnej ciąży i fakt, że nie jest to naturalne dla organizmu. Jednocześnie zgadzają się, że zasadne jest jej wykorzystanie u kobiet, które straciły płodność zbyt wcześnie.

Nie zawsze po pięćdziesiątce!

Choć menopauzę kojarzymy zwykle z okresem po pięćdziesiątym roku życia, zdarza się, że przechodzą ją znacznie młodsze kobiety. Tak zwane przedwczesne przekwitanie zdarza się, kiedy klimakterium następuje przed czterdziestym rokiem życia, na szczęście dotyka niewielki odsetek pań. Miesiączka urywa się bez zwyczajowych objawów, jak uderzenia gorąca czy zmiany nastroju.

Biologii nie da się oszukać. Najlepszy wiek do posiadania dziecka z fizycznego punktu widzenia to około 20 lat. Obecnie wiek urodzenia pierwszego dziecka znacznie się przesunął. Więcej kobiet zostaje matkami po 30., 35., a nawet 40. roku życia. Planując późniejszą ciążę warto jednak wziąć pod uwagę wiek przekwitania swojej matki i babci. U niektórych kobiet następuje to już po czterdziestce.

Średnia ocena: 12345 4,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki