Ciąża pozamaciczna – objawy, przyczyny, leczenie

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kobieta ból brzucha

Ciąża pozamaciczna, zwana inaczej ekotopową to przypadek, w którym płód rozwija się poza błoną śluzową jamy macicy i dlatego nie ma możliwości jego prawidłowego rozwoju. W każdej takiej sytuacji konieczne jest przerwanie ciąży za pośrednictwem zabiegu medycznego chyba, że nastąpi samoistne poronienie.

Objawy

„Objawem” ciąży pozamacicznej – podobnie jak w przypadku ciąży fizjologicznej, często bywa dodatni test ciążowy. To on – w większości przypadków, skłania kobietę do wizyty u lekarza ginekologa. Tym bardziej, że odczuwa ona przeważnie także inne sygnały wskazujące na ciążę: zatrzymanie miesiączki, powiększenie, obrzmienie i wrażliwość piersi, nudności i wymioty, zawroty głowy, zasłabnięcia, ogólne rozstrojenie. Dopiero badanie ginekologiczne oraz USG pozwalają stwierdzić, że ciąża nie jest ulokowana prawidłowo.
Sygnałem, że z ciążą może być coś nie tak (możliwym do rozpoznania jeszcze przed wizytą) bywa również plamienie, choć warto zauważyć, że objaw ten równie dobrze może towarzyszyć ciąży fizjologicznej (w tym przypadku jednak plamieniu zazwyczaj towarzyszy ból). Zdarza się jednak, że jedynym sygnałem nieprawidłowości jest krwista, ciemnoczerwona wydzielina, a ból nie występuje. Czasami, jeśli kobieta nie stara się o dziecko (a więc nie wykonuje testu ciążowego), wskazówką, że dzieje się coś złego, mogą być objawy podobne do tych, występujących przy zapaleniu jajowodu czy wyrostka robaczkowego.

Rodzaje

Miejsce, w którym ulokowało się zapłodnione jajeczko podpowiada nam, z jakim rodzajem ciąży mamy do czynienia. Wyróżniamy bowiem:

  • ciążę jajowodową – występuje najczęściej. Określamy tak przypadek, kiedy dochodzi do implantacji zapłodnionej komórki w jajowodzie;
  • ciążę jajnikową – przypadek, kiedy dochodzi do implantacji zapłodnionej komórki w jajniku lub na nim;
  • ciążę brzuszną (inaczej otrzewnową) – przypadek, kiedy dochodzi do implantacji zapłodnionej komórki w jamie otrzewnowej lub też na innym narządzie wewnętrznym. Jak to możliwe?

W przypadku, kiedy jajeczko znajdzie się na końcu jajowodu – tuż przy jego strzępkach i właśnie tam połączy się z plemnikiem, istnieje ryzyko jego oderwania, a następnie wpadnięcia między pętlę jelita, gdzie zacznie się rozwijać;

  • ciążę szyjkową – przypadek, kiedy dochodzi do implantacji zapłodnionej komórki poniżej ujścia wewnętrznego macicy.

Przyczyny

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze ciąża ekotopowa – przyczyn może być wiele. Przykładowe to:

  • zmiany przerostowe oraz blizny po zapaleniu przydatków (zapalenie może być np. wynikiem zbyt częstego noszenia stringów, krótkich kurtek, nieleczonych infekcji),
  • zrosty będące skutkiem operacji jajowodu, torbieli jajnika bądź przebytej wcześniej ciąży pozamacicznej,
  • zmiany w jajowodach, np. wynikające z endometriozy,
  • nieprawidłowa budowa macicy,
  • nieprawidłowa budowa jajowodu, np. jajowód zarośnięty, zwężony lub przyrośnięty do jajnika,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie jajowodu, np. brak ruchów perystaltycznych, umożliwiających przemieszczenie się jajeczka do macicy.

Leczenie

Bywają przypadki, kiedy kobieta doświadczająca ciąży pozamacicznej nie ma nawet jej świadomości – ciąża obumiera samoistnie, a następnie zostaje wchłonięta przez tkanki. Warto jednak wiedzieć, że może być ona stanem zagrożenia życia, dlatego w przypadku stwierdzenia u siebie pozytywnego wyniku testu ciążowego bądź zaobserwowania wymienionych wyżej dolegliwości, warto w miarę możliwości udać się do lekarza ginekologa jak najszybciej. Dzięki temu możliwe będzie stwierdzenie, czy ciąża – jeśli rzeczywiście doszło do zapłodnienia, umiejscowiona jest prawidłowo – w macicy.

Jeśli bowiem ciąża ektopowa nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, istnieje ryzyko jej pęknięcia. Pojawia się wówczas przenikliwy ból po jednej stronie brzucha, który może promieniować w kierunku przepony i barku, nasilający się podczas kaszlu i przy poruszaniu się, parcie na odbytnicę i mocz oraz kłucie przy oddychaniu. Jednocześnie dochodzi do krwawienia wewnętrznego – powoduje ono przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia krwi, bladość skóry i wzmożony proces pocenia. Jeśli dojdzie do pęknięcia jajowodu, w którym ciąża była umiejscowiona, konieczne jest jego usunięcie – zwykle laparoskopowo. Usunięcie jajowodu nie powoduje jednak bezpłodności – kobieta zachowuje drugi jajowód oraz dwa jajniki. Pocieszające jest to, że jeśli ciąża zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, istnieje szansa na jej farmakologiczne usunięcie, co jest metodą zdecydowanie najmniej inwazyjną.
————
Istnieje ryzyko, że po ciąży ekotopowej starania o kolejne zapłodnienie nieco się przedłużą, ale nie należy się obawiać kolejnego przypadku ciąży pozamacicznej – jej ryzyko jest zazwyczaj jedynie lekko podniesione – w przypadku wspomnianej już wyżej obecności zrostów, będących skutkiem przebytej wcześniej ciąży pozamacicznej.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki