Ciąża po operacji szyjki macicy. Czy to bezpieczne?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
kobieta w ciąży w łóżku

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od wieku kobiety, rodzaju i metody operacji. Z pewnością im bardziej „agresywny” był zakres operacji, tym mniej wydolna może być po niej szyjka macicy. Ciąża może wiązać się wtedy z większym ryzykiem. Dokładnie określi je z pewnością zaufany lekarz.

Kiedy operacja szyjki macicy?

Szyjka macicy, niestety, narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, które mogą stanowić zagrożenie. Owe zagrożenia można leczyć między innymi dzięki zabiegom chirurgicznym.

Wskazaniami do takich zabiegów są:

  • Stan przedrakowy w szyjce macicy.
  • Rak szyjki macicy.
  • Leczenie nadżerek w części pochwowej.
  • Rozpoznanie raka i stanów przedrakowych.

Metody operacyjne

Istnieje kilka różnych metod, których używa się do leczenia i diagnostyki. To, jaka została zastosowana i dlaczego w dużej mierze zdeterminuje, czy późniejsze zajście w ciążę będzie bezpieczne.

Elektrokoagulacja polega na wypaleniu nadżerki, z kolei krioterapia to metoda zamrażania danej zmiany chorobowej. Można użyć też laseroterapii (jeśli nie ma ani raka ani stanu przedrakowego). Jeśli chodzi o diagnostykę, tutaj stosowana jest konizacja, czyli usunięcie części kanału szyjki macicy. Czasem konieczna jest natomiast amputacja szyjki macicy.

Można czy nie?

To, czy ciąża po operacji szyjki macicy jest bezpieczna i w ogóle możliwa, zależy od rodzaju operacji, jej zakresu i powodu, dla którego została przeprowadzona. Starania mogą utrudnić ewentualne powikłania po operacjach, które trudno jednak przewidzieć. Jedno jest ważne – starania o malucha powinno się raczej odłożyć do momentu, kiedy wszystkie ewentualnie zmiany chorobowe w szyjce zostaną wyleczone, a rany po zabiegowe – zagojone. Zielone światło powinien dać lekarz. Warto także zwracać baczną uwagę i kontrolować stan szyjki macicy regularnie w trakcie całej ciąży.

Ciąża po usuwaniu nadżerki

Po elektrokoagulacji czy krioterapii, czyli metodach usuwania nadżerek, spokojnie można starać się o dziecko. Starania trzeba jednak rozpocząć dopiero wtedy, gdy wszystko będzie odpowiednio zagojone, co musi ocenić lekarz ginekolog.

Ciąża po konizacji szyjki macicy

Konizacja szyjki macicy to metoda diagnostyczno-lecznicza, przeprowadza się go jeśli wynik cytologii wskazał nieprawidłowości i jeżeli obraz histopatologiczny pobranego do analizy materiału daje powody do niepokoju. Ma za zadanie wskazać, czy mamy do czynienia z procesem nowotworowym. Podczas konizacji wycina się stożek z szyjki macicy (konkretnie z jej części pochwowej).

Po zabiegu konizacji można starać się o dziecko, nie ma do tego raczej żadnych przeciwwskazań. Takowe pojawiają się jeśli po konizacji nastąpi niewydolność szyjkowa, ale to zdarza się stosunkowo rzadko. Ginekolodzy zalecają zazwyczaj, aby starania zacząć dopiero kilka miesięcy po zabiegu.

Ciąża po amputacji szyjki macicy

Podczas amputacji szyjki macicy usuwana jest jej część bądź całość. Amputacja nie stanowi przeszkody w zajściu w ciążę, natomiast jest problemem jeśli chodzi o jej donoszenie. Jeśli amputowano niewielką część – nie musi on być wielki. Natomiast jeśli zakres operacji był spory
i usunięto duży fragment, to może spowodować, że wystąpią problemy z donoszeniem ciąży. Większe będzie ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

Z pewnością po takim zabiegu, a jeszcze przed rozpoczęciem starania o ciążę, należy skonsultować się z lekarzem. On będzie w stanie ocenić ryzyko. Konsultacje i dokładne monitorowanie stanu ciężarnej będą też niezbędne podczas samej ciąży.

Cytologia – badanie konieczne!

Cytologia to badanie, które może, nie przesadzając, uratować życie. Jest szybkie i proste, a dzięki niemu można wykryć niebezpieczeństwo zanim zbytnio się rozwinie. Cytologia polega na pobraniu komórek nabłonka z szyjki macicy. Należy ją pierwszy raz wykonać w wieku 20-25 lat i powtarzać (jeśli wszystko jest w porządku) co dwa lata, a jeśli jesteśmy w grupie ryzyka – raz do roku.

Badanie najlepiej wykonać 4-5 dni po ostatniej miesiączce. Jeśli mamy do czynienia z intymną infekcją – lepiej je przełożyć. Ocena wyników cytologii to pięciostopniowa skala. Wynik 1 i 2 to wynik prawidłowy, natomiast 3, 4 i 5 – wyniki nieprawidłowe.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki