Ciąża odmładza?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kobieta w ciazy

Kilka kilogramów więcej, poszarzała, zmęczona cera, rozstępy i nabrzmiałe piersi – wizja ciała w ciąży, jaką wiele kobiet przed sobą roztacza, jest naprawdę przerażająca. A to jeszcze nie wszystkie zmiany, jakie – zdaniem przyszłych mam – ma im zafundować wspomniane 9 miesięcy. Tymczasem okazuje się, że ciąża wcale nie musi nam lat dodawać, a wręcz przeciwnie – potrafi ich odjąć!

Choć wiele kobiet wątpi, że to możliwe, ciąża może mieć naprawdę pozytywny wpływ na nasz wygląd. Co jej zawdzięczamy?

Lepszy wygląd skóry

Skóra jest niezwykle wyczulona na płynące z wnętrza organizmu bodźce hormonalne, a w czasie tych szczególnych dziewięciu miesięcy takich bodźców jest naprawdę sporo. W organizmie toczy się wtedy istna hormonalna burza. Między innymi wydziela się do niego dużo progesteronu, który – poza funkcjami związanymi stricte z ciążą – spełnia też inne. Warunkuje np. gładką, zdrowo wyglądającą skórę – ­to silny bodziec zwłaszcza dla gruczołów łojowych, wytwarzających sebum. Można powiedzieć, że hormon ten mobilizuje cały organizm do wydajniejszej pracy: w ten sposób przygotowuje kobietę na czekające ją wyzwania, ale przy okazji – poprawia jej wygląd. Nieoceniona dla skóry jest także obecność estrogenów – nie bez przyczyny zwanych hormonami kobiecości, które zapewniają odpowiednie nawilżenie i uelastycznianie skóry oraz stymulują włókna kolagenowo-elastynowe. W efekcie skóra wydaje się być bardziej świetlista, wygładzona i jędrna.

Lepsze włosy i paznokcie

Ciąża ma także pozytywny wpływ na kondycję włosów, które w tym czasie bardzo się wzmacniają  – staję się grubsze, gęstnieją, wyglądają na bardziej lśniące, no i przede wszystkim – przestają wypadać. Także paznokcie rosną w tym czasie z większą mocą i intensywnością. Zaznaczmy jednak, że to sytuacja idealna – by się ziściła musimy zadbać o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę oraz ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej. Wspomniane zmiany to efekt tego, że organizm jest zdecydowanie lepiej niż kiedykolwiek zaopatrzony w minerały i witaminy (przyczyniają się do tego także ciążowe suplementy). Zależność jest prosta – im zdrowszy tryb życia, tym lepsza kondycja naszych paznokci i włosów, choć na  korzyść tych drugich działają też ciążowe hormony – estrogeny, które zapobiegają ich wypadaniu.

Większe zadowolenie z siebie

W czasie ciąży zachodzi jeszcze jedna, ważna zmiana, mająca kolosalny wpływ na wygląd przyszłej mamy. Chodzi o sposób postrzegania samej siebie. Większość przyszłych mam, mimo powiększającego się z dnia na dzień brzuszka (a może właśnie dzięki niemu!) czuje się naprawdę atrakcyjnie. Wreszcie przestają liczyć każdą kalorię, wreszcie przestają się przejmować kolejnymi „wałeczkami” czy „białymi kreseczkami” na ciele – w ciąży to przecież naturalne zmiany, są dowodem tego, że nosimy w sobie nowe życie! Wizja bycia mamą zazwyczaj przesłania paniom cały świat – widzą wszystko, także siebie, przez różowe okulary. I bardzo dobrze! Zadowolenie z siebie i większe poczucie własnej wartości naprawdę pozytywnie wpływają na wygląd. Pewność siebie to kluczowy element wyglądu – bez niej nawet najpiękniejsza kobieta wygląda smutno, blado, nieciekawie.

——

O ile sam okres ciąży zazwyczaj wpływa na wygląd przyszłej mamy pozytywnie, po jego zakończeniu nie zawsze jest tak różowo. Skóra szarzeje, włosy wypadają, a paznokcie ulegają osłabieniu. Dlaczego? Ponieważ większość świeżo upieczonych mam pamięta w tym czasie o wszystkim, tylko nie o sobie. W natłoku nowych obowiązków zwyczajnie brakuje czasu i chęci na zadbanie o siebie samą. Naprawdę warto je znaleźć. Jeszcze przed porodem, kiedy czasu jest zdecydowanie więcej, warto poszukać dobrego szamponu i odżywki zapobiegającej wypadaniu włosów oraz preparatów wzmacniających paznokcie i skórę. Niezwykle pomocne będą wszelkiego rodzaju masaże – niekoniecznie te w salonie. Wystarczy codzienne masowanie skóry pod prysznicem i stosowanie kosmetyków ujędrniających (w przypadku karmienia piersią takich, które nie zmieniają składu mleka). To nie jest tak, że ciąża musi odbić się na naszym wyglądzie negatywnie. To prawda, jest swoistym wyzwaniem i wymaga od nas większej dbałości o siebie, ale poświęcanie czasu samej sobie wpłynie korzystnie nie tylko na nasz wygląd, ale i zdrowie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki