Ciąża a latanie samolotem

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kobieta w ciązy z samolocie

Ciąża sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania – jedyne, o czym należy pamiętać, to zachowanie koniecznych środków ostrożności i bezpieczeństwa. Pytanie, czy podróżowanie samolotem jest w tym czasie bezpieczne?

Mimo, że czytające nas teraz przyszłe mamy oczekują zapewne jasnej odpowiedzi – tak lub nie, nie możemy jej udzielić. Tak, jak nie możemy zapewnić, że latanie jest bezpieczne w każdej innej sytuacji – podróżowanie zawsze niesie ze sobą jakieś ryzyko i nieważne, na jaki środek transportu się zdecydujemy. Dlatego też, zanim wybierzemy się w dłuższą drogę – czy to samolotem, autokarem czy samochodem, warto, a nawet trzeba zapytać o zdanie swojego lekarza prowadzącego. Nikt nie zna naszej historii ciąży tak, jak on. Anonimowe porady znalezione w internecie – nawet te udzielone przez specjalistów, nie zastąpią opinii osoby, która obserwuje rozwój naszego maleństwa niemalże od samego początku. Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, z pewnością udzieli nam wskazówek, jak przygotować się do takiej podróży, co ze sobą zabrać itp. (zauważmy, że w każdym przypadku może to być coś innego, ewentualne leki itp.).

Kiedy latanie nie jest wskazane?

Istnieją sytuacje, kiedy podniebna podróż w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem. To przede wszystkim przypadki ciąży zagrożonej (np. ryzyko przedwczesnego odklejenia łożyska) bądź takiej, w której przebiegu pojawiły się wcześniej jakieś komplikacje. Z latania lepiej zrezygnować, jeśli przyszła mama ma już na koncie wcześniejsze poronienia bądź spodziewa się więcej niż jednego dziecka. Przeciwwskazaniem do latania są także choroby naczyń żylnych, jak żylaki czy zakrzepowe zapalenie żył, ciężka niedokrwistość czy problemy kardiologiczne. Podróż samolotem powinny dobrze przemyśleć kobiety, które nie mają jeszcze za sobą podobnych doświadczeń – choć ci, którzy w ten sposób przemieszczają się na co dzień powiedzą pewnie, że to „pojazd” jak każdy inny, warto pamiętać, że w czasie ciąży nerwy przyszłej mamy pracują w nieco innym rytmie. W tym okresie jesteśmy szczególnie podatne na stres i podobna podróż może wiązać się dla nas ze zbyt silnymi emocjami.

Wielu lekarzy, którzy nie mają nic przeciwko lataniu w pierwszym trymestrze ciąży, odradza podniebną podróż w drugim i trzecim trymestrze – chodzi nie tylko o dyskomfort przyszłej mamy (opuchnięcie nóg, obrzmienie, bóle kręgosłupa itp.), ale także o zmiany ciśnienia i zmniejszoną zawartość tlenu na dużych wysokościach oraz ryzyko zmian składu płynu owodniowego i możliwość jego wcześniejszego odpłynięcia. Inni proponują, by zrezygnować z podróży na tym pierwszym, newralgicznym etapie (duże ryzyko poronienia) i zdecydować się na lot między 14. a 24/27. tygodniem. O ile więc podróż we wspomnianym okresie to w istocie decyzja samej przyszłej mamy (i – przypomnijmy – jej lekarza prowadzącego), po rozpoczęciu 35. tygodnia ciąży może być już niemożliwa. W związku z dużym ryzykiem rozpoczęcia akcji porodowej linie lotnicze prawdopodobnie nie wpuszczą mamy na podkład.

Nim wejdziesz na pokład

Kobieta w widocznej ciąży musi się liczyć z tym, że przed podróżą będzie musiała okazać zaświadczenie lekarskie, potwierdzające brak jakichkolwiek przeciwwskazań do podróży – wizyta u lekarza będzie więc nie tyle wskazana, co konieczna. Należy zwrócić uwagę na to, by zapiąć pasy bezpieczeństwa w taki sposób, aby nie uciskały brzuszka – poniżej brzucha, na wysokości miednicy. Jeśli jest to pierwsza podniebna podróż w czasie ciąży, lepiej, żeby dystans nie był zbyt duży (nie dłużej niż trzy godziny w jedną stronę). By podróż nie sprawiała szczególnego dyskomfortu warto często zmieniać pozycję, wstawać, rozprostowywać się, poruszać nogami i rękami. Konieczne jest także częste przyjmowanie płynów – powietrze w samolocie z reguły jest dość suche. I jeszcze jedno, o czym należy pamiętać: przyszła mama nie powinna lecieć sama – bliska osoba na pokładzie to jeden z koniecznych elementów bezpiecznej podróży w tym okresie.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki