Ciąża biochemiczna

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
4817318745_111d38b1c0_z

Termin „ciąża biochemiczna” wywołuje zwykle sprzeczne wrażenia: ciąża to coś zdecydowanie pozytywnego, ale biochemiczna… – to nie brzmi naturalnie i wprawia w niepokój. Niestety, słusznie. Ciąża biochemiczna to bowiem fachowa nazwa dla bardzo wczesnego poronienia, tak wczesnego, że wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy, że było w ciąży i właśnie utraciło swoje dziecko…

Poronienie „bez przyczyny”

Ciążą biochemiczną nazywa się zakończenie ciąży przed 20. tygodniem jej trwania. Do poronienia dochodzi zwykle na bardzo wczesnym jej etapie, gdy ciąża jest ustalona testami, ale niemożliwe jest jej potwierdzenie podczas badania ginekologicznego oraz USG. W większości przypadków przy-czyny utraty ciąży są niezwykle trudne do zdiagnozowania. Lekarze – na podstawie swojej praktyki zawodowej – oceniają, że wiele tego typu poronień spowodowanych jest szeregiem współistniejących czynników, do których zaliczają się m.in.

  • zaburzenia hormonalne (np. zbyt niskie stężenie kluczowego dla utrzymania ciąży progesteronu),
  • wady anatomiczne narządów rodnych (utrudniają one zagnieżdżenie się zarodka bądź rozwój płodu),
  • przebyte operacje i zrosty powstałe podczas nich (dotyczy to także zabiegów w obrębie dróg rodnych, np. aborcji),
  • wady genetyczne płodu (uniemożliwiają jego rozwój),
  • choroby matki (te przewlekłe, ale i zakaźne, na które kobieta zapada podczas starań o dziecko lub tuż przed zajściem w ciążę – inwazyjne są szczególnie świnka, różyczka i toksoplazmoza),
  • leki i zioła (substancje zawarte w niektórych farmaceutykach i preparatach roślinnych – np. nasionach bawełny czy dziurawcu zwyczajnym – silnie działają na układ rozrodczy kobiety, hamując rozwój płodu, a nawet doprowadzając do jego obumarcia),
  • styl życia (szczególnie stosowanie używek, życie w silnym stresie, przemęczenie),
  • czynniki zewnętrzne (wstrząsy i wibracje, skoki ciśnienia, zmiana klimatu itp.).

Objawy i rozwiązanie

Objawy ciąży biochemicznej są trudne do rozpoznania – zwykle wydalenie jaja płodowego mylone jest przez kobiety z późną menstruacją. Wrażenie potęguje fakt, że bóle podbrzusza, które pojawiają się podczas ronienia, są delikatne i bardzo przypominają zwykłe bóle miesiączkowe. Kobieta jest więc nieświadoma poronienia i najczęściej nie zdaje sobie nawet sprawy, że była w ciąży. Czasem jednak – szczególnie gdy ciąża była planowana i wyczekana – przyszli rodzice cieszą się już na widok dwóch kresek na teście ciążowym i niecierpliwie oczekują potwierdzenia ciąży podczas badania lekarskiego. Interwencja medyczna w przypadku, gdy ciąża trwa już kilka tygodni, polega najczęściej na oczyszczeniu jamy macicy z pozostałości tkanek płodu – dzieje się to podczas zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy.

Kolejna ciąża – możliwa?

O ile ciąża biochemiczna nie jest kolejną w życiu kobiety stratą nienarodzonego dziecka i lekarze nie intensyfikują działań, zmierzających do zdiagnozowania problemu nawykowych poronień, kolejna ciąża jest jak najbardziej możliwa. Konieczne będą jednak badania, pomagające ustalić przyczynę ciąży biochemicznej i przygotowanie organizmu kobiety do kolejnego zapłodnienia. Następne stara-nia o dziecko można w takim wypadku rozpocząć najwcześniej trzy miesiące po utracie ciąży – każda sytuacja jest jednak rozpatrywana przez lekarza indywidualnie i należy dostosować się w tym temacie do jego wskazówek.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki