
Castagnus jest lekiem ziołowym zalecanym kobietom, których cykl miesiączkowy jest zaburzony oraz cierpią na dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jakie są wskazania do stosowania preparatu? Czy castagnus zwiększa szansę na ciążę?
Preparaty ziołowe tworzą ogromną grupę substancji pomocnych przy dolegliwościach natury fizycznej i psychicznej. Wiele z nich wspomaga także płodność i procesy związane z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej oraz układu rozrodczego. Część z nich reguluje wydzielanie hormonów, inne wspomagają leczenie takich kobiecych schorzeń jak PCOS czy endometrioza, jeszcze inne zaś poprawiają nawilżenie pochwy, a u mężczyzn – jakość nasienia. Choć zioła są ogólnodostępne i jako preparaty dostępne w aptekach bez recepty, należy zawsze zapoznać się z ich działaniem. Nierzadko bowiem okazuje się, że niegroźna z pozoru substancja hamuje ważne procesy (np. niektóre zioła działają wczesnoporonnie lub utrudniają zapłodnienie) lub całkowicie je uniemożliwia. Przy wyborze preparatów ziołowych niezwykle ważna jest więc rozwaga, a czasem także konsultacja z lekarzem – szczególnie, gdy zioła mają być przyjmowane z innymi farmaceutykami.
Castagnus nie jest lekiem wspomagającym starania o dziecko. Często jednak wspomaga leczenie przyczyny trudności z poczęciem, a to nierzadko owocuje zapłodnieniem.
Castagnus jest jednym z preparatów ziołowych, które wpływają dobroczynnie na przebieg cyklu miesiączkowego. Jego zaburzenia są zresztą jednym z podstawowych wskazań do stosowania tego roślinnego leku, zawierającego w swym składzie wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego (roślina ta, występująca w regionie Morza Śródziemnego, stosowana jest główne w celu przywrócenia prawidłowego działania hormonów płciowych, a także podczas leczenia menopauzy). Castagnus zalecany jest przede wszystkim kobietom, u których zdiagnozowano niewydolność ciałka żółtego (czyli nieprawidłowości w wydzielaniu przez gruczoł kluczowych dla funkcjonowania układu rozrodczego hormonów) oraz które samodzielnie dostrzegają, że z ich cyklem jest coś nie tak, np. krwawienia są zbyt obfite lub zbyt skąpe, w środku cyklu pojawiają się plamienia bądź krwawienia lub cały cykl jest nienaturalnie skrócony lub wydłużony. Ale preparat ten sprawdza się także w walce z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego: bólami głowy, bolesnością i obrzmiałością sutków, wahaniami nastrojów czy obrzękami różnych części ciała (twarzy, kończyn). Castagnus łyka się 1-2 razy dziennie przez 90 dni; nie można stosować go podczas karmienia piersią i ciąży. W aptece dostępny jest bez recepty, w cenie ok. 17 zł/op. (30 szt.)
Zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz funkcjonowania układu hormonalnego są jedną z głównych przyczyn problemów z poczęciem. Ich unormowanie znacząco zwiększa szansę na ciążę, dlatego castagnus – jako lek ziołowy – może wspomóc starania o dziecko u kobiet. Warunkiem są jednak faktyczne, choć często nieuświadamiane, problemy hormonalne. Wspomagając leczenie tej przyczyny trudności z poczęciem, może – pośrednio – prowadzić do ciąży. Castagnus nie jest jednak cudownym lekiem, który wyczaruje ciążę. Nie jest zalecany przez lekarzy jako środek wspomagający starania, ale jako lek regulujący cykl miesiączkowy. Jeżeli mimo regularnego współżycia, prawidłowych cykli i dobrego samopoczucia, przez rok od rozpoczęcia starań testy ciążowe nadal są negatywne, warto zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn niepłodności i rozpoczęcia ewentualnego leczenia.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.