Ból owulacyjny. 5 powodów aby go nie bagatelizować

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
ból owulacyjny

Wiele kobiet cieszy się z jego istnienia – możliwość „zlokalizowania” owulacji w czasie pozwala na większą świadomość swojego ciała, a przede wszystkim na kontrolę płodności. Niestety, bolesna połowa cyklu nie zawsze jest powodem do radości.

Ból owulacyjny

Dla przypomnienia: ból owulacyjny jest związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku i uwolnieniem dojrzałej komórki jajowej. Niektóre kobiety nie doświadczają go wcale, inne odczuwają w tym czasie pobolewanie w podbrzuszu (dokładnie w jajniku), a czasem także inne dolegliwości, takie jak wydzielina z pochwy – czasami podbarwiona krwią, nudności, zmęczenie, osłabienie i pogorszenie nastroju. Sam ból zwykle nie jest bardzo dokuczliwy, choć może promieniować w okolice miednicy i pleców. Takie objawy mają miejsce w połowie cyklu miesiączkowego i oznaczają okres największej płodności. Mimo, że ból owulacyjny sam w sobie nie jest objawem niepokojącym, warto być czujnym, bo to, że boli w środku cyklu wcale nie musi być gwarancją owulacji.

Ból w czasie owulacji – możliwe powody

Jeśli odczuwasz bolesność w podbrzuszu w czasie, kiedy powinna przypadać owulacja, z dużym prawdopodobieństwem to właśnie ona jest przyczyną dolegliwości. Ale wcale nie musi tak być. Jak się upewnić, że to właśnie ona daje o sobie znać? Ból powinien być odczuwalny wyłącznie po jednej stronie podbrzusza i z reguły towarzyszy mu bardziej obfita wydzielina z dróg rodnych. Czas trwania dolegliwości nie jest zbyt dobrym wskaźnikiem – czasami są odczuwalne jedynie kilka minut, czasami utrzymują się nawet przez kilka dni. Tyle, że kiedy ból naprawdę daje się we znaki i utrudnia normalne funkcjonowanie, nie należy go ignorować. Oczywiście może się zdarzyć, że to nadal owulacja intensywnie o sobie przypomina, ale warto to sprawdzić. Czujne powinny być zwłaszcza te panie, które planują zajście w ciążę lub właśnie starają się o dziecko. Jakie mogą być inne możliwe przyczyny dolegliwości bólowych w tym okresie?

  • Endometrioza - o chorobie mówimy wtedy, kiedy tkankę przypominającą błonę śluzową macicy można znaleźć w innych miejscach – poza macicą. Zmiany najczęściej umiejscawiają się na jajnikach oraz innych narządach miednicy mniejszej, a ich powstawanie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, takimi jak pobolewanie podbrzusza – w czasie menstruacji, a także owulacji, zaburzenia cyklu, bolesne miesiączki i obfite krwawienia menstruacyjne, a nawet permanentne uczucie zmęczenia. Więcej na temat tej choroby możesz przeczytać tutaj
  • Torbiele – mowa o bardzo często występujących łagodnych nowotworach narządów rodnych. I choć większość torbieli to zmiany niegroźne, w niektórych przypadkach pojawia się ryzyko powstania zmian nowotworowych. Torbiele złośliwe mogą pęknąć i spowodować krwotok oraz być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem i płodnością. Więcej na ich temat możesz przeczytać tutaj
  • Zrosty– to przykra konsekwencja, z którą trzeba się liczyć w przypadku każdego zabiegu operacyjnego, m.in. porodu drogą cesarskiego cięcia. Powstają one wskutek niewłaściwego gojenia się rany, a określamy w ten sposób nieprawidłowe połączenia między tkankami i narządami wewnętrznymi. Zrosty mogą powodować liczne dolegliwości, jak chociażby nawracający silny ból w jamie brzusznej, nieprzyjemne skurcze, wzdęcia, zaparcia, ból miednicy czy zaburzenia owulacji. Jeśli powstały w obrębie macicy – ich konsekwencją mogą być problemy z zajściem w kolejną ciążę. Więcej na temat zrostów przeczytasz tutaj
  • Zapalenie przydatków– chodzi o zapalenie narządów miednicy, czyli zespół takich chorób, jak zapalenie jajników i jajowodów, zapalenie błony śluzowej macicy oraz kilka innych. Zapalenie wywołują bakterie, które do przydatków mogą dotrzeć przez pochwę i macicę bądź razem z krwią z innych miejsc w organizmie. Możliwymi objawami, jakie towarzyszą chorobie, jest właśnie ból w podbrzuszu, upławy czy osłabienie. W organizmie dochodzi do takich zmian, jak blizny i zrosty, które mogą powodować niedrożność jajowodów, a w konsekwencji nawet niepłodność. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj
  • Choroby przenoszone drogą płciową– także i one mogą powodować ból, przypominający ten owulacyjny. Niestety, ich konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze niż chwilowa bolesność.

Więcej na ten temat

Nie lekceważ bolesnej owulacji!

Jeśli więc ból, który automatycznie kojarzysz z owulacją, jest silny, ostry, utrzymuje się przez kilka dni i utrudnia codzienne funkcjonowanie, dla pewności skonsultuj się z ginekologiem. Oczywiście może się okazać, że to twoja płodność mocno daje o sobie znać, ale jeśli poza bólem dokuczają ci takie objawy, jak silne osłabienie, nudności, gorączka, ból w czasie oddawania moczu albo zdarzają ci się plamienia między miesiączkami, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przyczyna leży gdzie indziej.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki