Ból brzucha w ciąży

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
20701989406_f0b8cafe86_z

Ból brzucha w ciąży to, co oczywiste, niepokojący objaw. Jednak nie zawsze musi się za nim kryć coś poważnego. Ta dolegliwość może mieć wielorakie przyczyny i właśnie dlatego absolutnie nie warto jej lekceważyć. Każdorazowo należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który powinien na podstawie badań i wywiadu postawić odpowiednią diagnozę. Co może być przyczyną bólów brzucha na różnych etapach ciąży?

Bóle na samym początku ciąży

Większość kobiet (nawet 90%!), odczuwa bóle brzucha w pierwszym trymestrze ciąży. Dlaczego? Przede wszystkim w organizmie mają miejsce zmiany hormonalne, które sprawiają, iż narządy rodne są bardziej ukrwione, a zatem i bardziej wrażliwe. Bóle podbrzusza, na które skarży się wiele kobiet na początku ciąży, mogą być z kolei związane z prawidłowym zwiększaniem się rozmiaru macicy i samego płodu. Nie jest to więc powód do niepokoju.

Bóle powyższego typu mogą przypominać te zapowiadające zbliżającą się miesiączkę. Często umiejscowione są też z jednej bądź z drugiej strony brzucha, kłujące. Kobiety często odczuwają też ból w okolicy krocza czy pachwin.

Niepokojące objawy w I trymestrze

Jednak bóle na początku ciąży mogą też, niestety, zwiastować pewne schorzenia lub, co najgorsze, poronienie. Podczas tego ostatniego pojawia się skurczowy ból, któremu najczęściej towarzyszy też krwawienie z dróg rodnych i twardość brzucha. Bardzo poważne powikłanie, którego objawem jest między innymi ból brzucha, to ciąża pozamaciczna. Wtedy zazwyczaj ból obejmuje także miednicę, jest nagły i stały – nie na zasadzie skurczów.

Sam ból brzucha nie powinien być jednak powodem do niepokoju i paniki, o ile nie towarzyszy mu plamienie lub krwawienie, gorączka, dreszcze i inne objawy. Natomiast bezwzględnie warto każdy przypadek bolesności brzucha skonsultować z lekarzem.

Bóle w drugim trymestrze

W drugim trymestrze dziecko rośnie, rośnie też macica, co często może powodować bóle brzucha. Maluch zaczyna się też ruszać, wiercić, co czasem może być bolesne dla przyszłej mamy. W tym okresie występują także bóle związane z więzadłami podtrzymującymi macicę, które, by nadążyć za rosnącym dzieckiem, rozciągają się i zwiększają. Ból związany z więzadłami jest najczęściej ostry i krótki.

W II trymestrze, podobnie jak na początku ciąży, bóle mogą zwiastować poronienie. Te występujące na dole brzucha są też czasem objawem niedotlenienia mięśnia macicy, które związane jest z jej wadliwą budową. Bardzo niepokojące jest twardnienie brzucha, a także ból jego w dole, któremu towarzyszy drętwienie. Jak widać, znów nie ma reguły, tak więc za każdym razem konsultacja z lekarzem jest konieczna.

Bóle w trzecim trymestrze

Pod koniec ciąży występują tzw. Skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające. Ich celem jest przygotowanie ciała do porodu. Jeśli chodzi o ich bolesność, zależy ona od indywidualnej wrażliwości na ból. Dla jednych są bezbolesne, dla innych przypominają ból występujący przed miesiączką. Niektóre kobiety odczuwają je natomiast jako bardzo intensywne. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym częstsze i dłuższe skurcze przepowiadające.

W ostatniej fazie ciąży bóle brzucha mogą także wiązać się z dużym rozmiarem macicy. Zdarza się, że uciska ona na narządy znajdujące się w pobliżu, np. na wątrobę. Wtedy oprócz bólu kobieta odczuwa problemy trawienne, m.in. nudności, męczy ją także zgaga.

Ból może być także objawem przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Towarzyszy mu wtedy plamienie lub krwawienie.

Nie lekceważ bólu brzucha!

Oprócz przyczyn wymienionych wyżej, ból brzucha występuje także w przypadku m.in. stanu przedrzucawkowego, zatrucia pokarmowego, grypy żołądkowej, infekcji dróg moczowych, zapalenia wątroby, choroby woreczka żółciowego i wielu innych schorzeń. Właśnie dlatego, iż możliwości jest tak wiele, nie można go lekceważyć. Zawsze w takim wypadku należy udać się do lekarza. Z pewnością warto mu powiedzieć czy odczuwamy ból punktowy czy na większej powierzchni, czy ma charakter skurczowy, czy jest stały oraz dokładnie określić miejsce jego występowania.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki